Најдобар знаменитости и атракции во Жирона

Реката Onyar

Градот Жирона се наоѓа околу 100 километри северно од Барселона, на Коста Брава. Таа е една од најпознатите историски локации во Каталонија и ако сте во потрага за да видите повеќе на оваа прекрасна регионот, а потоа еден ден патување до Жирона е одличен почеток. Со многу да се откријат, од античкиот римски темелите до смирувачки средновековни згради, плус некои чудат традиции и шарени "Касас ', исто така, во посета на Жирона е дефинитивно исплатлива.

Еве ние се стави заедно некои од најдобрите место во Жирона:

Катедралата Жирона

Girona Cathedral Исто така познат како Catedral де Санта Марија де Жирона, Жирона катедрала била изградена помеѓу 11-ти и 18-ти век. Оваа структура е прекрасен приказ на романескна, готика и барокна архитектура и е еден од врвните атракции во Жирона. Главните карактеристики вклучуваат на барокна фасада, Кулата на Карло Велики (камбанаријата), и на вратата на апостолите, која била завршена во нео-готски дизајн.

Карактеристичните која поставува катедрала Жирона за разлика од сите други е во наосот на оваа неверојатна зграда. Тоа е најголемиот брод во Шпанија, со ширина од речиси 23 метри, висина од 34 метри и должина од 50 метри, што го прави прилично импресивна глетка.

Мора да внимаваш на гоблен на Создавањето внатре во музејот на катедралата, исто така. Овој 11 век текстилни ремек отсликува приказни и годишните времиња и комплексноста на везана и бои, иако сега малку избледени, се навистина неверојатни.

Реката Onyar Girona Sunset

Не можете да ја посетите Жирона без земање на прошетка по должината на реката Onyar кој ги дели на стари и нови населби на градот. Од тука ќе видите Случаи de l'Onyar: светло варосани традиционални куќи, кои линија на речните брегови. Да потрае некое време да се шета низ неколку иконски мостови, кои се простираат на реката, и задржи очите излупени за катанци на Понт де ла Princesa мост. Се верува дека паровите кои поставите заклучување на овој мост и фрли клучот во реката се предодредени да бидат заедно засекогаш!

Еврејската населба

Само покрај катедралата, ќе ги најдете на еврејската населба на Жирона, исто така се нарекува Повикот Jeue. Ова е една од најголемите и најдобро сочуван еврејски населби во Европа и на површина се состои од тесни улички со камените скали и асфалтирани калдрма, потсетува на лавиринт.

Calle де ла ФОРЦА е главната улица и еднаш беше центар на трговијата време на римскиот период. За оние кои бараат да се истражуваат повеќе од еврејското присуство во Жирона, Музејот на еврејската историја и Музејот на град Историја се добро вреди одјавувањето. Бидете сигурни да ги потрага за некогаш познатиот кабалистички школа, која е основана во Жирона и прв од ваков вид во Шпанија.

Leona de Girona Леона де Жирона

Се наоѓа во срцето на Старата Скопска Чаршија, во Плаза де Сант Feliu, е статуа на лавица качување по јаже, познат како Леона де Жирона (лавиците на Жирона). Се верува дека оние кои се бакнуваат дното на статуата, несомнено ќе се врати во Жирона!

Жирона Цвет фестивал

Еден од најдобрите времиња во посета Жирона е во текот на месец мај. Како на времето се загрева, градот оживува со шарени цветни дисплеи за годишната Жирона Фестивалот на цвеќето. Во текот на оваа изложба флорални, споменици, дворови и историски објекти се опфатени и опкружен со светли цвеќиња, додека приватни градини се отворени за јавноста и многу барови и ресторани во градот нудат специјални менија Цвет фестивал. За повеќе информации за датумите на Фестивалот, посетете ја Жирона Temps де Flors веб-страница.

Како да дојдете до Жирона: На најзгодно начин да се дојде до Жирона од Барселона е со Renfe. Renfe возови работи до и од станица Барселона-Сантс околу секој половина час. Исто така постои и опција да хоп бродот AVE брз воз, кој ќе ви дојде до Жирона во нешто повеќе од половина час.

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности, настани, Старт и обележани Обележувач на Линк до.

Еден одговор на најдобар знаменитости и атракции во Жирона

  1. Pingback: Најдоброто знаменитости и атракции во Жирона - StudyFun Меѓународен

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>