Зелени површини во Барселона - Топ 5 паркови

Замокот Монџуик, Барселона

Барселона не е само дома да смирувачки медитерански плажи, прекрасни архитектура и некои од најпознатите прекрасна јадења на Иберискиот Полуостров; Каталонскиот главен град, исто така, може да се пофали некои фантастични зелени површини, совршен за одмор ден далеку од центарот на градот на народот. Може да биде изненаден да се најде дека 10% од градот Барселона е составена од парковите, од шарени игралишта историските рајови, па дури и во чест на Џоан Миро!
Тука, ние ќе ви даде заокружен топ 5 паркови во Барселона:

1. Parc del Laberint Слоновата Хорта

Паркот лавиринт во Барселона е најстарата градина во градот и, бидејќи тоа е се наоѓа на периферијата на градот, тоа е често се остави неистражени со многу посетители. Идеален за семејства во посета на Барселона, на Parc del Laberint Слоновата Хорта има реални лавиринт, кој ќе го задржи младите забавуваат додека сте впие до погледи од тераса која гледа на паркот. Ги задржи очите излупени за желки и гуски во овој природен резерват, еден кој е совршен за мирна ден и надвор.
Како да одам таму: Mundet (L3)

2. Parc Güell

Parc Güell Dragon, Barcelona

Parc Güell во Барселона е шарени игралиште и им нуди на посетителите одблизу поглед на некои од најзначајните модернистички дела на Антони Гауди. Овде, можеби ќе се чувствувате како да сте влегле алтернативна светот како мир е на сите околу себе, нешто што не е често уживаше во други делови на градот.

Кога шета низ Parc Güell, бидете сигурни да внимаваш за потпис 'trencadís "Гауди, стил кој користи скршен, глазирани керамички плочки да се создаде мозаици. И не пропуштајте познатиот змеј фонтана која води до Hipòstila Сала, на површина првично наменет да биде пазар. Овој простор сега е дом на 86 гренд столбови кои го поддржуваат јавниот плоштад погоре, каде што може да се најде на познатиот клупите на Parc Guell. Од тука, може да уживате во некои одзема здивот на Барселона.
Како да одам таму: Vallcarca (L3) или Ел Coll / Ла Teixonera (L5)

3. Parc de Џоан Миро

А почит на надреалистот имагинацијата на Џоан Миро, овој парк Барселона во пределот на Еихампле Esquerra е одлично место да се опуштите. Паркот е често нарекуван како "Parc l'Escorxador", како што стои на местото на старите општински кланица. Оваа област е сега отворен рај кој е домаќин на многу настани и активности од концерти за културни работилници.
Паркот има две нивоа, на долниот убав со борови, дланка и мирисна еукалиптус дрвја и многу шарени цвеќиња. На повисоко ниво на Миро Парк Џоан во Барселона, ќе најдете еден од последните скулптури Миро е, "Дона з Ocell" (Жена и птица).
Како да одам таму: Тарагона (L3)

4. Parc de la Ciutadella

Поранешен воена тврдина, на Parc de la Ciutadella во Барселона е еден од најголемите Parc Ciutadella, Barcelona зелени површини во градот, и има за секого по нешто. Тука можете да ја ослободат назад со пикник кошница, ред на брод на езерото, па дури и главата на зоолошката градина во Барселона; на Ciutadella парк е полн со интересни места за да се истражуваат.

Во срцето на оваа тивка простор е прекрасен водопад, дизајниран од страна на Јосеп Fontseré за Универзалната изложба во 1888 година, а само неколку чекори надвор од паркот ќе најдете на монументалната Триумфалната Triomf на дрво обложената Passeig Луис Компанис.
Како да одам таму: Триумфалната Triomf (L1) или Ciutadella / Вила Olímpica (L4)

5. Parc de Монџуик - прекрасен поглед Чекаат

Montjuïc Castle, Barcelona Монџуик во Барселона може да е место на Олимписките игри во 1992 година, но во денешно време оваа област е строг фаворит за многу посетителите и жителите во потрага по здив на свеж воздух. Зелени површини, бујна градини, музеи и културни центри, па дури и ботанички градини прават овој идеална дестинација за еден ден надвор. Овде исто така можете да се упатат кон замокот Монџуик во Барселона, каде што може да се истражуваат историски тврдина и се изгубиш во неверојатен панорамски поглед на Барселона.
Како да одам таму: Автобус 150 од Плаза espanya да Castell de Монџуик или Paral-паралела Метро (L2 или L3) до Монџуик Жичницата

Значи, дали сте само сакаат да избегаат од народот на суета центарот на градот или да добијат до-внимателно со историски места низ градот, парковите во Барселона, не само што нуди мирна ден и надвор, но, исто така, направи за возбудлива културна искуство, а не веднаш да се заборави! Со изборот да остане во еден од многуте центарот на градот одмор апартмани во Барселона, ќе бидете во можност да се истражуваат сите овие природни засолништа, како и на повеќе туристичко место во и околу каталонскиот главен град.

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности, Насловна, Места и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>