Ел Raval во Барселона: Атракции, Јадење и Ноќен живот

Палау Güell, Барселона

Ел Raval во Барселона е еден од најпознатите up-и-доаѓаат населби во градот и на врвот на самото место за најновите трендови, hippest уметност и некои од најдобрите ноќен живот во каталонскиот главен град! Најдобар начин да се опише оваа Барселона "населба" многу добро може да биде како "мешавина" на градот на Гауди со сè, од скејтери покажувате своите трикови за да се бескрајни барови кои нудат незаборавни ноќи надвор.

Спакувани да пука со глетки кои не треба да се пропушти, Ел Raval е еден град, кој е добро вреди одјавувањето на вашата посета на Барселона. Оваа шармантна населба е една од најпознатите историски во Барселона, и тоа беше еднаш опколена од градските ѕидини, додека тие биле уништени во 1859 година се должи на брзиот стапка по која градот се шири. Богата со историја, култура и цртичка на современа уметност, Ел Raval во Барселона навистина има по нешто за секого!

Ел Raval во Барселона: Топ знаменитости

Església де Сант Пау del Camp: Најстариот стои црква во Барселона е вистински Sant Pau del Camp [Photo via Catholic Barcelona] почит на романескната архитектура и е еден кој сигурно стоеше на тестот на времето, како што беше демолирал двапати во 10-та и 11-ти век, и уште еднаш на почетокот на 20 век за време на револуционерни немири каталонскиот главен град. Не пропуштајте посета на храмот Visigoth (манастир основан во 9 век), во параклисот на манастирот за еден незаборавен религиското искуство.

Како да одам таму: C / де Сант Пау, 101. Метро станица: Paral-паралела (L2)

Палау Güell: Ова Светско наследство на УНЕСКО не е еден од повеќе познати згради Гауди во Барселона. Палау Güell беше завршен во 1890 година и нуди одблизу поглед на некои од неговите повеќето сложена и шарени дизајни. Не пропуштајте ја можноста да го видат прославениот оџаците на сите облици и големини на покривот на оваа прекрасна зграда.

Како да одам таму: C / Ноу де Ла Рамбла, 3. Метро станица: Drassanes или Liceu (L3)

MACBA, Barcelona MACBA и CCCB Музеи: Ако сакате да се восхитуваат на некои од најдобрите современа уметност во Барселона, MACBA (современа уметност Музеј на Барселона) е задолжително! Кој експонати за секого од уметноста биволска кожа за оние кои само сакаат да ги пребарувате, овој кул зграда во центарот на Ел Raval во Барселона е одлична за оние кои се во потрага по допир на културата. И по повеќе аудиовизуелни пресврт, CCCB (центар за современа култура во Барселона) е вреди да се посети, исто така.

Како да одам таму: MACBA се наоѓа во Плаза dels ангели, 1, додека CCCB можеш да најдеш на С / Montalegre, 5. Метро станица: Universitat (L1)

Антиќ болница де ла Дедо Кру: убав пример на каталонски-готска архитектура, изградба на оваа болница започна во 1401 година со цел поврзување на шест главни болниците на Барселона на еден сајт. Бидете сигурни да се провери од дворови и високо-сводеста соби кои во моментов се сместени библиотека на Каталонија, уметнички училишта и културни организации.

Како да одам таму: C / de l'болница, 56. Метро станица: Liceu (L3)

 

Магазин 'Til го отфрлаш во Ел Raval

Ел Raval во Барселона се смета за една од најпознатите "врвна населби во каталонската престолнина и е дом на некои од најдобрите трговски места во градот. Шик бутици, гроздобер продавници и сето она помеѓу значи дека секој од хип fashionista на одличните боемски ќе го најдете совршениот точка тука.

Accessorize: Пребарување за најдобар во класично облека? Не гледам подалеку од Lailo HoLaLa, Barcelona или HoLaLa Плаза каде што се сигурни да се сопнуваат низ некои ретро и антички парчиња и делови за вашата колекција!

Како да одам таму: Lailo се наоѓа на С / де ла Reira Baixa, 20. Метро станица: Liceu (L3) и Holala се наоѓа во Плаза Castilla, 2, во близина на метро станицата Universitat (L1).

Сувенири: За некои уникатни и уметнички Барселона сувенири, да се упатат кон Рас Книжарница и галерија во Ел Raval.

Како да одам таму: C / del доктор Dou, 10. Метро станица: Liceu (L3)

На Boqueria пазар: Едно од најпознатите атракции во градот е шарени Boqueria пазар на Las Ramblas. Овде ќе ги најдете на freshest овошје и зеленчук, месо и риба, како и бескрајни барови предјадења каде вкусна третира чекаат!

Како да одам таму: C / де Ла Boqueria. Метро станица: Liceu (L3)

Прекрасна Јадење и Ноќен живот во Ел Raval

Ел Raval во Барселона е дом на широк спектар на кујни сигурни да ги задоволи секој дворцов желба, како и зуењето ноќен живот. Од арапски на индонезиски храна, и се разбира, Каталонски кујна, некои кул коктел зглобовите, оваа област е гастрономски и ноќни игралиште! Buen provecho ...

Ел Meson Давид: За најдобар во традиционалните Галициски кујна, бидете сигурни да се упатат кон Ел El Mesón David [Photo via Official Website] Мезон Давидов! На Pulpo Галего (галициски октопод) и Parnillada де Pescado (мешана скара риба) се некои од најдобрите зема!

Како да одам таму: C / Carretes, 63. Метро станица: Paral-паралела (L2)

Biocenter: За најдобар органски каснувања во градот, не гледам подалеку од Biocenter во Ел Raval. Кари тофу и суровини лазањи не треба да се пропушти!

Како да одам таму: C / Pintor Fortuny, 25. Метро станица: Liceu (L3)

Мармалад: За цртичка на 50-тите години Хавана вибратор, да бидат сигурни да се провери од мармалад во Ел Raval, каде рака врежан црна материја билијард маси чекаат! Додај на тоа кул и елегантен коктели, вклучувајќи 'Bling Bling "и" Шампањ Чарли "и имаш себе една незаборавна вечер построи!

Како да одам таму: C / Риера Алта, 4-6. Метро станица: Сант Антони (L2)

Ovella Negra, Barcelona L'Ovella Negra: А омилен нурне со локалното население и студентите е L'Ovella Negra, преведен како "црна овца", каде што можете да ја ослободат назад во релаксирана атмосфера со слатки sangria и солени закуски!

Како да одам таму: C / Ситгес, 5. Метро станица: Каталонија (L1 или L3)

Moog: За оние кои бараат да танцуваат на ноќта далеку, Moog во Ел Raval е прв избор! Со оглед на најновите техно, куќа и поп песни, jiving на ноќта далеку среде хип толпата Barceona ќе биде лесен подвиг!

Како да одам таму: C / de l'Arc del Teatre, 3. Метро станица: Drassanes (L3)

Apartment Barcelona, Barcelona Apartments Апартмани во Ел Raval

Со изборот да се вработи еден од многуте Барселона станови во Ел Raval, Барселона, сте сигурни да се доживее сите богатства на овој раздвижениот Барселона населба. Со лесен пристап до некои од најдобрите глетки, најдобар шопинг продавници само зад аголот и Бирминген ноќен живот да го подигнете, не можете да тргне наопаку! Постојат голем број на целосно опремени апартмани во Ел Raval, многу со балкони, овозможувајќи ви да уживате гледајќи низ текот на оваа соседство Барселона како ќе се апсорбираат во Медитеранот сонце!

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Барови и Ноќен живот, Дома, Места, Ресторани и храна, Шопинг и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>