Топ знаменитости на Лас Рамблас во Барселона

Лас Рамблас, WT

Најславните булевар во главниот град каталонски е практично одредување на улица Рамблас во Барселона. Мора да се види на листата на сите нешта да се направи во градот на Гауди, овој 1.2km авенија е хит со оние во посета на Барселона. Она што некогаш беше суво речно корито што го одбележаа границите на средновековна Барселона, е сега се полни на врвот атракции и големи ресторани. Овој исконски улица во Барселона како на Гауди е да се архитектура, и статистика, секако, ја одразува својата популарност, со неверојатни 2,5 милиони туристи moseying нагоре и надолу Лас Рамблас годишно.

Се наоѓа во центарот на градот на Барселона, овој раздвижениот авенија, исто така познат како "Ла Рамбла, служи како делител на Стариот град, одвојување на ликвидација улички на готски квартал од до-и-доаѓаат квартал на Равал. Дрво обложената пешачка патека започнува во Плаза Каталонија и завршува во Порт Вел, но вреди да се напомене дека Лас Рамблас е всушност составен од пет различни улици, или "Ramblas", се приклучи заедно. Посипана со шармантна кафулиња, уникатен улични изведувачи и кул продавници, трошење на ден во овој булевар, па дури и престојуваат во стан Рамблас во Барселона, е сигурно да ве остават маѓепсаа!

Проверете неколку од нашите "мора да се види" точки по должината на оваа познатата улица Барселона:

Гран Teatre дел Лисеу Liceu Theatre, Barcelona

Барселона главен бидејќи 1847 година, неверојатен Лисеу Театарот е еден од најголемите оперски куќи во Европа. Издржи неколку пожари, па дури и бомбашки напад, театарот останува да биде една од најпознатите почитуван културни и уметнички центри во Барселона, хостинг емисии кои се движат од опера до балет, со некои од најзначајните изведби, вклучувајќи Оревокршачка и Мадам Батерфлај. За оние кои едноставно со да се восхитуваат на неверојатни архитектура на овој објект, а не се види шоу, тури на Концертна сала, Сало ДЕЛЬЗ Miralls, Серкл дел Liceu (приватен клуб, која дели зградата со опера и куќи збирка на дела од Рамон Касас) и соблекувалните се достапни.

Boqueria Market, Barcelona Пазар Boqueria

Еден од најстарите и најпознатите знаменитости заедно Лас Рамблас е Boqueria пазар. Познат по своите прекрасна избор на многу вкусен плод, свежа морска храна и повеќето вкусни зеленчук, како и огромен избор на зачини и слатки, Барселона пазар е мора да се посета на вашето патување во Барселона. Меркат де Сант Јосеп де ла Boqueria (да го даде своето име и презиме), исто така е дом на некои од најдобрите пијалаци и овошни сокови во градот, идеален како освежителен закуска. Ако сте чувство малку повеќе гладни како што можете Преамбулата околу оваа неверојатна простор, од глава до бар "Ел Ким" за некои традиционални предјадења.

Барселона Музей де Цера

За различно на сите нешта шпански, посета на музеј восок во Барселона нуди интересен увид во Пиринејскиот култура. Се добие одблизу на традицијата на фламенко или споделување на компанијата на Пабло Пикасо како што истражуваат историјата на Шпанија и се восхитуваат на подобие на некои познати лица. Ние, исто така, Ви препорачуваме да го запре на Ел Bosc де лес згаснува кафе, кој се граничи музејот. Директно се преведе како "шумата на самовили", го дофати со пијалок во овој магичен свет на таинствени суштества.

Каде да вечераат

Ако се наоѓате себеси се подготвени за еден касај да јадат, има бескрајни кафулиња и ресторани поставата Лас Рамблас нудат различни закуски и храна. За оние кои бараат навистина шпанското искуство, ви предлагаме да се упати кон Tablao Cordobes. Овој ресторан служи многу најдобрите традиционални шпански и каталонски храна, а исто така има шведска маса. Но, она што навистина го издвојува од останатите е фактот дека тоа е исто така еден од најдобрите спотови да се фати Фламенко шоу во Барселона! Дознајте повеќе на официјалниот вебсајт Tablao Cordobes .

Shopping on Las Ramblas Магазин до го отфрлаш!

Бараат совршен сувенир или бараат да издокарвам вашата гардероба? Продавници на Лас Рамблас се грижиме за сите, нудејќи сè, од Барселона сувенири на високо модни етикети! Бидете сигурни да се провери од Кусто за некои уникатни дизајни, и не пропуштајте тезги на Лас Рамблас, нудејќи сè, од свежи цветни аранжмани да се чудат портрети.

Ramblas Street Performers Улични изведувачи на Лас Рамблас

Лас Рамблас е добро познат по своите неверојатни екипа на улични изведувачи. Со чудат личности од демоните да ангели, како и некои необични имагинарни ликови, сте сигурни да имаат кикот (или две) како шеташ заедно. Мора да внимаваш на пауза танчери фрлање некои неверојатни форми, исто така!

Совети за да се избегне Джебчиите

Една од најчестите жалби за Лас Рамблас е проблемот на сеопштиот pickpockets. Едноставно следете неколку од нашите практични совети за да се избегне да стане жртва:

- Секогаш носете ранци / чанти на предните и проверете ги сите патентите се затворени

- Никогаш не го оставајте вашата торба на грбот на вашиот стол или на подот додека јадат

- Избегнувајте чување на предмети во вашиот назад џебови

- Ако некој ве праша да потпишат петиција, побарајте да видите нивните значка - ова може да биде одвраќање техника

Las Ramblas Apartments, Apartment Barcelona Апартмани во близина на Лас Рамблас

Со избирање на една од многуте Рамблас апартмани во Барселона, ќе имаат шанса да го испитаат секој елемент на овој фамозен улица! И со избирање на оваа централна локација, сите атракции на Барселона се лесно достапни, што значи дека сите од главниот град каталонски ќе биде во вашите раце. За оние кои се чувствуваат дека тие се уште треба повеќе време да истражувам во каталонски култура, бидете сигурни да се земе голтка вода од иконите Фонт де Canaletes, како легенда смета дека оние кои го прават тоа се гарантира да се врати во Барселона ... ние ќе бидеме чекање!

Проверете ја нашата видео водич во раздвижениот Лас Рамблас!

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за моите прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Дома , Места , Ресторани и Храна и означени , , , , , , , , , , , , , , . Обележувач пермалинк .

Остави Одговори

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>