Барселона Меѓународниот џез фестивал 2012 - Музика во живо од целиот свет

Барселона Меѓународниот џез фестивал 2012

Градот на Барселона доаѓа на живот во текот на ноември, во некои од врвните уметници од областа на џезот го красат градот во текот на долгиот месец-Барселона Меѓународниот џез фестивал 2012! На фестивалот, кој ужива својата прва рата во 1966 година, се зголеми популарноста како го поминале години и сега е домаќин на некои од процесот на менаџирање саксофонисти од целиот свет, како и некои врвни имиња во блузот и душа, во текот на овој годишен прослава на музички талент.

На настанот, кој започна на 30 октомври-ти и ќе трае до 30 ноември-ти, нуди за секого по нешто: од џез ентузијасти на оние кои едноставно уживаат отповикување на овие смирувачки звуци. Околу 80 концерти ќе се одржат во текот на овој период од еден месец во некои од најпознатите сцени на Барселона, вклучувајќи Палау де ла Музика Catalana и Liceu конзерваториум, како и на некои кул нурка како што се Харлем џез клуб. Што повеќе, со изнајмување на еден од многу централни апартмани во Барселона, може да биде во близина на сите слатки покажува на Барселона џез фестивал оваа есен!

Фантастично бесплатни концерти Barcelona Jazz Festival 2012

Ако сте во посета на Барселона и да се најде себе си со помал буџет, остатокот увери, Барселона џез фестивал нуди многу бесплатни концерти за да изберат. Најзначајни се музички стилови на Спајк Wilner, во собата да се изврши на 26 ноември-та, како и Лес Заглавена де Liceu на 15 ноември, 22-та и 29-ти ноември во Liceu конзерваториум - сите бесплатно! Со многу повеќе слободни емисии за да уживаат, да бидат сигурни да се провери од џез фестивал вебсајт Барселона за up-to-date информации.

Melody Gardot, Barcelona Jazz Festival Определување на џез-фестивал

  • Milow - Петок Ноември 9 во Teatre Artèria Paral-паралела, 9 часот навечер.

Фати еден од најпознатите музичари DIY Европа кога Белгијката пејач-текстописец, Milow зема на сцената!

  • Ли Полињата & Изразите - Петок 9 ноември во Луз де Гас, 09:30.

Соул, блуз и џез ... на unmissable комбо!

  • Мелодијата Gardot - петок 16-ти ноември во Палау де ла Музика Catalana, 09:30.

Изгуби себе си како што се слуша на музички стилови на овој Греми номиниран кантавторка од државите.

  • Сони Ролинс - Вторник 20 Ноември во Палау де ла Музика Catalana, 9 часот навечер.

Фати еден од највлијателните џез-музичари жив денес. Дефинитивно не треба да се пропушти!

  • Hot Stuff - Петок 30 ноември во Харлем Jazz Club, 08:30.

Смирување соул, фанк и место на блузот: не може да тргне наопаку со оваа една!

Montjuic Magic Fountains, Barcelona Други настани

Среде сите од фантастични емисии за време на фестивалот, не заборавајте да го фати други возбудливи настани работи паралелно со концерти, вклучувајќи и вода, светлина и музика покажува одржи во заносен Монџуик Магијата Фонтаната, кои се одвиваат секој викенд до финале на 1 декември ул. Се облекуваат за на самото место на вино? Направат вашиот начин на дегустација на вино во придружба на живи џез-шоу на 13 ноември во Monvínic.

Како да се купат билети

Имате своја билети за Фестивалот Интернационал де џез де Барселона сега! Иако тие може да се купат на врата, седење не е загарантирана, па се обезбеди својата позиција со добивање билети преку страницата на Проектот.

За повеќе информации за билети, места и целосен распоред на настани, посета на Меѓународниот џез фестивал веб-сајт.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности, настани и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>