Правење на вашиот пат низ Барселона

Барселона Автобуси [Фотографија на andynash преку Фликр]

Значи, вашата куферите се пакуваат, си резервира една од многуте Барселона станови во близина на голем број на знаменитостите и сите вие сте во собата за вашата посета на Барселона! Сега вие само треба да го планирате вашиот патувања низ градот. Остатокот увери, Барселона е лесна градот за навигација и со толку многу економичен и ефикасен начин да се добие околу, ќе имаат висат од него во ниеден момент! Еве ние да се стави заедно краток и практичен водич за Барселона систем за јавен превоз, да се осигура дека ќе го видите се што сакате на вашиот патување лесно, и без да остават Дент во вашиот паричник!

Барселона аеродром Транспорт: стигне до таму и назад

Aerobus, Barcelona Најблискиот аеродром до центарот на градот е на аеродромот во Барселона на Ел Прат, па ако сте успеале да торба себе некои евтини летови до Барселона, тогаш, најверојатно, ќе биде слетување тука. Постојат голем број на начини да се дојде од Ел Прат во срцето на каталонскиот главен град во флеш! Со Аеробусите е сервис кој работи често, за секои 5-10 минути, кои ви даваат брзо возење кон и од двете терминалите на аеродромот Ел Прат. Времето на патување е околу 35 минути, и или автобусот A1 или A2 (во зависност на кој терминал патувате до / од) ќе те земам право надвор од главниот аеродром згради и ти заспивам на Плаза де Каталонија во строгиот центар на каталонскиот главен град. Цени за оваа услуга се околу 9,95 € за повратен билет. Фрлите поглед на веб Аеробусите за повеќе информации.

На Шпедиција Митрополитите де Барселона (ТМВ) аеродромот автобус (број 46) е најмал економски ефикасен начин да се влезе во центарот на градот и ќе трае од 05:00 до полноќ. Ако сте пристигнуваат или напуштање помеѓу часа на полноќ и 05:00 секогаш можете да ги преземе Нитбус (број N17), што остава од Плаза де Каталонија, но се свесни дека овој автобус оди само на терминал 1 на аеродромот Ел Прат.

Ако сте во брзање да се добие уште неотпакувани, такси понуди повеќе директна рута и може да се пофали пред аеродромот. Плус, Renfe возови работи и од Терминалот 2 на аеродромот на секои 30 минути и ќе заспивам во различни железнички станици во центарот на градот. За повеќе информации за да дојдеме до и од аеродромот Ел Прат, проверете ја нашата Барселона аеродром Транспорт Водич и за повеќе информации во врска со 3 аеродроми на Барселона посета Barcelonatravelspain.com.

Патници Совет: За да заштеди трошоци за со помош на вашиот Т-10 картичка (повеќе за ова подоцна) за TMB автобус и аеродромот Renfe.

Автобуси TMB Buses Barcelona

Автобусите се чести и ефтин во Барселона. Градот има флота од над 1.000 TMB автобуси што го прави за релативно евтини и удобен начин да поштенски околу градот на Гауди. Со повеќе од 100 линии на површина од преку 900 километри во Барселона и околните градови, подрипнувајќи во автобус во Барселона дефинитивно ќе го добиете, каде што треба да се оди. За оние кои се загрижени поради јазичната бариера, не се, системот автобус во Барселона е многу лесен за употреба. Едноставно проверете знакот на стоп за вашиот пат, се застане и слајд вашиот билет во билет машина, а потоа седат назад и да уживате во поглед на градот на патот кон вашата дестинација.

Патници Совет: Земете автобус 24 од Passeig de Gracia да Parc Güell да видите неверојатни погледи на Барселона од познатиот зелен простор на Гауди.

Metro Map Barcelona Метро

Со осум линии и 165 различни места низ градот, метро систем Барселона е брз и лесен за употреба. Што повеќе, многу места се наоѓаат веднаш до некои од најдобрите место во Барселона, како што се на Саграда фамилија (L2 и L5) и фонтаната Монџуик (L1 и L3), нема да имате изговор да не се истражуваат секоја педа на градот. Метро, ​​исто така, е управувана од страна на TMB и билети може да се купат во која било од подземни станици. И ако сте загрижени за добивање на изгубени, остатокот увери, мапи покажуваат сите правци и ја сече станици може да се најде на секој метро станица.

Ноќ автобуси

Барселона Нитбус тече 10:00-06:00, што значи дека никогаш не треба да се грижите за наоѓање на пат кон дома.

За во-длабочината на анализа на правци, мапи и временски рамки за сите автобуси заминуваат од Плаза де Каталонија, проверете на официјалниот сајт на Барселона ноќ автобуси.

Патници Совет: За да се задлабочите во раздвижениот Las Ramblas, хоп на Зелената линија (3) на Каталонија, Liceu или Drassanes запира.

Такси

Taxi, Barcelona

За оние кои сакаат да направат најголем дел од своето време во каталонската престолнина и преферираат метод на транспорт што е малку повеќе приватни, како повикува њујоршко такси е одлична опција. Со повеќе од 274 такси стои низ градот, Анѓелковиќ такси е едноставен - само задржи очите да внимаваш на црна и жолта боја

автомобили zipping низ сообраќајот и хоп во!

Патници Совет: Кога светлината е зелена таксито е бесплатно, и кога нема друга боја (жолта или црвена) или бројки, тоа значи дека на такси е окупирана.

Renfe Trains, Barcelona Renfe

Со толку многу прекрасни места лоциран во близина на Барселона, не постои апсолутно никаква причина да го ограничи вашето патување во границите на градот на Барселона. Скокни бродот Renfe воз: услуга која им овозможува превоз низ цела Шпанија. Ние Ви препорачуваме да се упатат кон спокојно Ситгес или римски рушевини Тарагона за еден незаборавен ден!

Патници Совет: Најлесен начин да купите билет Renfe е со посета на веб-сајтот Renfe, меѓутоа, исто така можете да купат билети во некој од железничките станици Renfe наоѓа во Барселона, како што се Сантс Естацио, Passeig de Gracia или Ел тромб-Arago.

Трамвај Tramvia, Barcelona

За оние кои се во потрага за вложување по должината на крајбрежјето, кон областа на универзитетот и во предградијата на Барселона, Барселона Трамвај ќе трае шест линии (Т1 -T6) од Плаза де Франсес Macià. Возовите се протега по целиот пат до Sant Feliu de Llobregat, Сан Хуан Деспи, Бон Viatge, Ciutadella Вила Olimpica, Gorg и Сант Андрија.

Патници Совет: Сите стандард TMB транспорт поминува се важи на Трамваи премногу!

Билети

Т-senzil (билет во еден правец, TMB возилото) - 2 €

Т-Кол (неограничено вози за 24 часа) - 7 €

Т-10 (десет патувања, TMB возилото, и некои Renfe линии) - 9,45 € враќање

А за оние кои планираат да останат во Барселона за еден подолг временски период, проверете ги следниве опции:

Т-50/30 (педесет патувања во триесет дена, возила ТМВ) - 37,30 €

Т-МЕД (неограничен месечен картичка, возила ТМВ) - 50,95 €

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Старт, транспорт и услуги и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>