Парк Guell - А Шарена рајот во Барселона!

Parc-Guell-Барселона

Дом на некои да на најпознатиот структури и неверојатен архитектура во светот, Барселона поздравува милиони посетители секоја година, многу од нив доаѓаат да му се восхитуваат на прекрасните дела на Антони Гауди! Каталонски роден на архитектот е најпознат по своето живо натуралист и модернистички дизајни од неговите недовршени ремек-дело, Ла Саграда фамилија, на необичен Casa Batlló, и многу повеќе. Величествени дела на Гауди се насекаде во Барселона, иако многу од најпознатите неговите структури се наоѓа во Eixample област на градот. Ова е причината зошто многу луѓе доаѓаат на каталонскиот главен град изберат да останат во еден од Барселона апартмани во близина Passeig де Грација, каде што има куќи и светилка мислења создадена од страна на Гауди расфрлани по улица.

Но, за оние кои се во потрага по навистина спектакуларно Гауди обележје нуди неверојатен поглед на градот, да бидат сигурни да се направи пат за посета на шарени парк Guell во Барселона!

Park Güell Mosaic, Barcelona Парк Guell - Историски Haven

Исто како и многу УНЕСКО светското наследство се најде во Барселона, парк Guell е оној кој има фасцинантна приказна. Она што првично беше наменет да биде домување сајт за аристократијата Барселона сега е еден од најпосетените места во каталонскиот главен град. Број Eusebi Guell овластена Гауди да се создаде стилски станбена површина во текот на раните 1900-ти. Неговата визија е да се даваат на богатите место, кое во комбинација прекрасен поглед на градот и можност да уживаат во свежиот воздух. За жал (за елита на Барселона), планот не успеа, и наместо тоа на 42-акр парк Guell сега нуди овој луксуз за локалните жители, како и туристи од сите страни на светот!

Натуралист архитектура на Гауди Park Güell Benches

Нуди спокоен бегство од секогаш раздвижениот Las Ramblas, парк Guell, исто така, дава на посетителите во-длабочината на изглед на стилови потпис на Гауди, примери од кои може да се види во моментот кога ќе чекор во овој прекрасен зелен простор, како најпознатиот споменик во парк Guell , Змејот фонтана, ве поздравува со влегување. Оваа прекрасна фонтана е брилијантен дисплеј на потпишување мозаик стил Гауди. Овој специфичен метод е познат како "trencadís", која може да се опише како најдобар приклучи делови од скршени плочки, кујна и стакло заедно да се создаде неверојатни уметност и парк Guell е вистинска почит на овие исклучителни дизајни.

Добро познат за неговата сложена користење на природните форми, Гауди докажа дека неговиот дизајн ќе остане ваков со векови да дојде, особено при создавањето на извртени рок столбови таа линија на пешачка патека во парк Guell. Овие форми се брилијантен дисплеј од другите негови стил на потпис: натурализмот. Оди приказната дека намерата на Гауди беше за овие столбови за да го симболизира големи стебла.

Централна точка на парк Guell е главната тераса каде одзема здивот на Барселона предизвика општо задоволство на секој што ќе го посети овој познат потрага. На долг клупа која се протега низ целиот оваа област е направена од мулти-обоени мозаик плочки во форма на морето змија (по тема животното се гледа низ паркот). Ова седење во парк Guell им овозможува на посетителите да се каталонскиот главен град шанса да се релаксира, се впие некои шпански сонцето и да уживаат во шарени дизајни кои ги опкружуваат!

Sala Hipòstila, Park Güell На Sala Hipòstila многу добро може да биде најмногу стилски дел од паркот и не треба да се пропушти на вашата посета! Првично се наменети да функционира како пазар, на Hypostyle соба е домаќин на масата на стебло стил дорски столбови, кои служат да се одржи до покривот, како и одливот на дождовница преку нивните шупливи јадра на резервоар подолу. Уште мозаик дизајни чекаат на вас тука ... овој пат на таванот!

Пред да го напушти паркот, не заборавајте да Крстоносните до врвот на ридот Голгота, каде што го чека - три камени крстови може да се најде на ѕиркаат каде што Гауди првично беше планирано да се изгради капела.

Дом на Гауди - одблизу и лично Gaudí House Museum, Park Güell

Музејот на Гауди куќа, каде што овој познат архитект живееле речиси 20 години, е домаќин колекција на мебел и предмети дизајниран од страна на гениј каталонски. Куќата има четири ката, со приземје и кат отворени за јавноста, а во подрумот останатите затворени.

Овде можете да се восхитуваат на слики, цртежи и ковано железо елементи на екранот во градината, се смета за највредното на колекцијата.

Значи, ако ви се допаѓа звукот на парк Guell, ние Ви препорачуваме да го зграби пикник кошница и остави метежот и вревата на Барселона зад себе како да се упатат кон оваа бујна областа на периферијата на градот! Ова е исто така одлично место за посета, ако се патува во Барселона со деца, како младите се сигурни да се запамети оваа радосна рај засекогаш!

Како да одам таму:

Со метро - Lesseps (L3) и ги следат знаците на паркот.

Со автобус - 24, 31, 32, H6, 92 од Placa Catalunya

Провизија за прием: влезот на паркот ќе чини 8 €, како на 25 октомври 2013 година Повеќе информации може да најдете на веб-сајтот парк Guell .

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во активности , Места и обележани , , , , , , , , , , , , , . Обележувач на Permalink .

Еден одговор на парк Guell - А Шарена рајот во Барселона!

  1. Забава во Барселона вели:

    Фантастично место!

    Ние разговаравме за тоа, пред неколку недели. Се надеваме дека влезот се уште ќе биде бесплатно. Ние сакаме сите да се приклучат неа!

    Се забавуваат 😉

Остави Одговори на забава во Барселона Откажи Одговори

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>