Парк Guell - шарени рајот во Барселона!

Парк-Guell-Барселона

Дом на некои да на најпознатиот структури и неверојатен архитектура во светот, Барселона поздравува милиони посетители секоја година, голем број од нив доаѓаат да се восхитуваат на прекрасните дела на Антони Гауди! Каталонски роден на архитектот е најпознат по неговата бујна натуралист и модернистички дизајни од недовршени ремек Ла Саграда фамилија, на необичен Casa Batlló, и многу повеќе. Величествени дела на Гауди се насекаде во Барселона, иако многу од најпознатите неговите структури се наоѓа во Еихампле област на градот. Ова е причината зошто многу луѓе доаѓаат на каталонски град да изберат да останат во еден од Барселона станови во близина Passeig de Gracia, каде што има куќи и светилка мислења создадена од страна на Гауди расфрлани по улица.

Но, за оние кои се во потрага по навистина спектакуларно Гауди обележје нуди неверојатен поглед на градот, да бидат сигурни да се направи пат за посета на шарени парк Guell во Барселона!

Park Güell Mosaic, Barcelona Парк Guell - Историски Хејвен

Исто како и многу УНЕСКО светското наследство се наоѓаат во Барселона, парк Guell е оној кој има фасцинантна приказна. Она што првично беше наменета да биде домување сајт за аристократијата Барселона сега е еден од најпосетените места во каталонскиот главен град. Грофот Eusebi Güell овластена Гауди да се создаде стилски станбена површина во текот на раните 1900-ти. Неговата визија беше да му се даде на богатите место, што во комбинација прекрасен поглед на градот и можност да уживаат во свежиот воздух. За жал (за елита на Барса), планот не успеа, и наместо на 42 акр парк Guell сега нуди овој луксуз локалните жители, како и туристи од сите страни на светот!

Натуралист Архитектура Гауди Park Güell Benches

Нудејќи спокоен бегство од секогаш раздвижениот Las Ramblas, парк Guell, исто така, дава на посетителите во-длабочината на изглед на стилови потпис на Гауди, примери од кои може да се види во моментот кога ќе чекор во овој прекрасен зелен простор, како најпознатиот споменик во парк Guell , Змејот Фонтана Ве поздравува по влезот. Овој прекрасен фонтана е брилијантен дисплеј на потпишување мозаик стил Гауди. Овој специфичен метод е познат како 'trencadís ", која може да се опише како најдобар спојување делови од скршени плочки, садови и стакло заедно да се создаде неверојатни уметност, и парк Guell е вистинска почит на овие исклучителни дизајни.

Добро познат по неговата сложена користење на природните форми, Гауди докажа дека неговиот дизајн ќе остане пионерска за векови, особено кога создавањето на извртени рок столбови кои линија на пешачка патека во парк Guell. Овие форми се брилијантен дисплеј од другите негови стил на потпис: натурализмот. Приказната вели дека намерата на Гауди беше за овие столбови за да го симболизира големи стебла.

Централната точка на парк Guell е главната тераса каде одзема здивот на Барселона предизвика општо задоволство на секој што ќе го посети овој познат потрага. Долгата клупа која се протега низ целиот оваа област е направен од мулти-обоени мозаик плочки во форма на морска змија (по тема животното гледа низ паркот). Ова седење во парк Guell овозможува на посетителите да каталонскиот главен град можност да се опуштите, да впие некои шпански сонцето и да уживаат во шарени дизајни кои ги опкружуваат!

Sala Hipòstila, Park Güell Сала Hipòstila многу добро може да биде најмногу стилски дел од паркот и не треба да се пропушти на вашата посета! Првично се наменети да функционира како пазар, hypostyle соба е домаќин на една маса на стебло стил дорски столбови, кои служат да се одржи до покривот, како и се исцеди дождовница преку нивните шупливи јадра да резервоар подолу. Дури и повеќе мозаикот дизајни ве чекаат тука ... овој пат на таванот!

Пред да ја напушти паркот, не заборавајте да Крстоносните до врвот на ридот Голгота, каде што го чека - три камени крстови може да се најде на ѕиркаат на Гауди, каде првично беше планирано да се изгради капела.

Куќа Гауди - одблизу и лично Gaudí House Museum, Park Güell

Музејот на Гауди куќа, каде што овој познат архитект престојувал за речиси 20 години, е домаќин на собирање на мебел и предмети дизајниран од страна на генијот каталонски. Куќата има четири ката, со приземје и кат се отворени за јавноста, а подрумот останатите затворени.

Тука може да се восхитуваат на слики, цртежи и ковано железо елементи на екранот во градината, се смета за највредното од колекцијата.

Значи, ако ви се допаѓа звукот на парк Guell, Ви препорачуваме да го зграби пикник кошница и остави метежот и вревата на Барселона зад себе, како ќе се упатат кон оваа бујна површина на периферијата на градот! Ова е исто така одлично место за посета, ако се патува во Барселона со деца како младите се сигурни да се запамети оваа радосна рајска засекогаш!

Како да одам таму:

Со метро - Lesseps (L3) и ги следат знаците во паркот.

Со автобус - 24, 31, 32, H6, 92 од плоштадот Каталунја

Провизија за прием: влезот во паркот ќе чини 8 € заклучно со 25-ти октомври 2013 година За повеќе информации, одете на веб парк Guell.

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности, Места и обележани Обележувач на Линк до.

Еден одговор на парк Guell - шарени рајот во Барселона!

  1. Забава во Барселона вели:

    Фантастично место!

    Ние разговаравме за тоа, пред неколку недели. Се надеваме дека на влезот се уште ќе биде бесплатно. Ние сакаме сите да се приклучат на неа!

    Се забавуваат 😉

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>