Куса Водич за најдобрите музеи во Барселона

MNAC музеј, Барселона

Ако сте во потрага за сите круг културно искуство, посета на некои од музеите во Барселона дефинитивно треба да биде врвот на вашиот to-do листа. Со бескрајни експонати и атракции, од надреалистичката уметност на Дали да минијатурни верзии на Барселона врежан во чоколадо, музеите на Барселона ви дадеме одблизу поглед на некои од највредните дела на градот. Плус, со голем број на настани, емисии, активности и работилници се случува на овие величествени сцени, има по нешто за целото семејство да уживаат. Што повеќе, ако се размислува за останување во една од многуте Барселона апартмани во готски квартал или Raval области, тогаш дефинитивно ќе не мора да патуваат далеку за да се дојде до некои од најдобрите музеи во Барселона!

Тука, ние ќе ви даде само неколку од нашите омилени:

Picasso Museum, Barcelona 1. Музејот на Пикасо

Еден од најголемите сликари на сите времиња, Пабло Пикасо, се најде многу инспирација во каталонската престолнина, па тоа е нормално следува дека некои од неговите најдобри дела се виореше во Музејот на Пикасо на Барселона. Со повеќе од 4.500 дела од човекот кој донесе кубизмот до првите редови на индустријата во текот на почетокот на 20 век, секој, без разлика дали за уметност или познавач на младиот и надежен сликар, е сигурен дека за да се најде инспирација во експонати на овој талентиран уметник. За повеќе информации, проверете на веб страната Пикасо музеј.

Како да одам таму: Метро станица С / Montcada 15.: Jaume I

2. MACBA

Преферираат нешто малку посовремена? Ако е така, од глава до Museu Слоновата уметност Contemporani де Барселона, исто така познат како MACBA. Дом на некои од највлијателните уметност од средината на 20 век, па натаму, не постои подобар избор на музеј за оние кои сакаат да уживаат во нешто повеќе до-to-date. Плус, овој музеј е познат по своите настани и концерти, па да се внимава на веб MACBA за вести за најновите големи имиња да се удри на сцената на оваа прекрасна место.

Како да одам таму: Plaça dels ангели, 1. Метро станица: Universitat (L1)

3. Космокаикса музеј Cosmocaixa, Barcelona [Photo via Facebook Places to Visit]

На Космокаикса Музејот на наука е совршено место за посета, ако сте на семеен одмор во Барселона. Со рацете на експонати и активности, планетариум, и неверојатно 1000m 2 рекреација на амазонската прашума, овој музеј е идеален, ако треба нешто да се направи на еден од оние ретки врнежливи денови во Барселона, особено ако сте во градот со деца. За повеќе информации за тековните изложби, проверете на веб Космокаикса.

Како да одам таму: C / Теодор Roviralta, 55. Со воз: Земете L7 (FGC) од плоштадот Каталунја да Avinguda Тибидабо, а потоа преминете на 196 автобус.

4. Националниот музеј на уметноста на Каталонија

За оние кои сакаат да се здобијат со подлабоко разбирање на сите нешта каталонски, патување во Националниот музеј на уметноста на Каталонија е сигурно да се одговори на сите ваши прашања. Од скулптурите на фотографската, гравури да постери и слики да го ковањето на монети, посетителите на MNAC ќе се добие одблизу поглед на историјата на каталонската уметност, од римскиот период сè до средината на 20 век.

Како да одам таму: Палау Национал, Parc de Монџуик. Метро станица: Espanya (L1 или L3)

Barcelona Chocolate Museum 5. Барселона Чоколадо музеј

Слатко? Музејот на чоколадата во Барселона, познат како Museu де ла Xocolata, нуди незаборавно искуство. Бори на поривот да Chomp во Саграда фамилија како да направите вашиот пат низ просторот, земајќи ги погледнеме сите работи Барселона врежан во чоколадо, додека учат за историјата на какао грав во Шпанија и во различни рецепти се користи за да се создаде оваа прекрасна снек ! А мора за оние кои се во посета на Барселона со деца!

Како да одам таму: C / Comerç, 36. Метро станица: Jaume I

6. Дали музеј

За sneak погледнеме приватна колекција од страна на светски познатиот сликар надреалист, Салвадор Дали, бидете сигурни да се провери од Реал Círculo Artístico Музејот на Барселона. Музејот е домаќин на 44 оригинални скулптури од колекцијата на тромб, инспириран од теми кои се движат од еротиката да Дон Кихот. За оние на Dali-зависници од таму, кои сакаат да се види малку повеќе, препорачуваме посета на Figueres каде што ќе ги најдете на Музејот на Дали, сигурни да ги задоволи сите ваши интересни работи за овој загадочен уметник.

Како да одам таму: C / Arcs, 5. Метро станица: Jaume I

7. Барселона музеј FC Barcelona Museum, Interactive Zone

А патувањето во Музејот на Ноу Камп е задолжително за секој фан footy во посета на Барселона! Дома во стаклена кутија со сите трофеи на екипата на екранот, како и џиновски интерактивен екран на допир кој им овозможува пристап до деталите на екипата бидејќи е основана од Жоан Гампер во 1899 година, ова навистина ќе биде незаборавно искуство за секој фудбалски љубовник. . А посебен дел посветен на вредностите на ФК Барселона е исто така прикажан "Mes que un клуб", мотото на тимот што значи "повеќе од клубот", целосно ја определуваат четворицата идеали; Каталонски идентитетот, универзалноста, социјална посветеност и демократска определба. За повеќе информации и достапност, посетете го веб-сајтот на ФК Барселона. iVisca Барса!

Како да одам таму: C / Слоновата Аристидес Maillol. Метро станица: Лес Корт (L3) или Collblanc (L5)

Sagrada Familia, Barcelona 8. Гауди, Гауди, Гауди ...

Тоа подразбира дека патувањето до Барселона не би била комплетна без трошење на време се восхитував на неверојатни дела на познатиот каталонски архитект Антони Гауди. Бидете сигурни да се провери од фамилија Музејот Саграда правото на местото на неговата недовршена ремек-дело, како и изложби во Casa Batlló! Можете дури и да се провери од резиденцијата на оваа неверојатна архитект во куќата на Гауди во парк Guell, кој сега е отворена за јавноста, дозволувајќи им на гостите шанса да добие уште поблиску до каталонскиот гениј!

– Sagrada Familia Metro Station (L2 or L5). Casa Batlló – Passeig de Gràcia Metro Station (L2, L3 or L4). Park Güell – Lesseps Metro Station (L3), or bus 24 from Plaça Catalunya. Како да одам таму.. Саграда фамилија - Саграда фамилија метро станица (L2 или L5) Casa Batlló - Метро станица Passeig de Gracia (L2, L3 и L4) парк Guell - Метро станица Lesseps (L3), или автобус 24 од плоштадот Каталунја .

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности, Насловна, Места и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>