Барселона Аквариум: А магичен подводниот Искуство

Барселона-Аквариум -2

Значи, сте го виделе сите во Барселона од блоковите Саграда фамилија Гауди со шарени дизајни на клупите Parc Güell е, а ти си сега се прашувам што е следно ... Па, зошто да не го поминете попладнето во една од неоткриените камења на градот, L ' Аквариум де Барселона? А мора за семејствата во посета на каталонскиот главен град, во посета на Барселона Аквариум е идеален за оние кои сакаат да уживаат во забавна активност, како и оние кои фенси излегување на нивните Барселона апартмани на повремени дождлив ден. Со повеќе од 11.000 вода суштества од над 450 различни видови, посетителите на аквариумот се доделуваат сигурен увид во водниот живот на Медитеранот, на Карибите, Големиот корален гребен во Австралија и многу повеќе подводни живеалишта од целиот свет. Од морските ѕвезди да пингвини, на чудни и прекрасни sandbar ајкула, Барселона Аквариум има сето тоа. Читај на за повеќе информации за она што можете да очекувате да видите ...

 

Barcelona Oceanarium Прошетка на дното на морето: На Oceanarium

Барселона Аквариум е дом на 80-метар подводен тунел, кој му дава на гостите уникатно искуство, како што минуваат под вода со сите неверојатни водниот живот изложени околу нив. Оваа потопен канал е дизајниран да ги направи да се чувствувате како да се со земање на прошетка на морското дно, опкружен со суштества од сите облици и големини. Со голем број различни видови на вода пливаат над и околу тебе, ќе им се даде можност да го фати ретка глетка на овие суштества во длабочините на океанот, од giltheads, да morays, до ​​океанот sunfish и многу ајкули вклучувајќи ragged- заби песок тигар ајкула.

Видови од сите страни на светот

Величествената Барселона Аквариум е дом на 35 тенкови, и е поделена во три главни дела, каде што се прикажува на морскиот живот од Медитеранот и многу океаните низ светот се сигурни да се остави целото семејство запрепасти!

  • Медитерански Резервоари: Медитеранската дел на аквариумот е Barcelona Aquarium, Starfish поделени во 14 различни области, вклучувајќи го и црвени корали на Заедницата, како и Нептун Трева Заедницата. Од октоподи и Dogfish, да seahorses и скорпија риба, посетителите ќе добие нов увид во светот под површината на морето која се соочува со Барселона.
  • Тропските Резервоари: За оние кои бараат подводен вложување во средини на Црвеното Море, Карибите и на Големиот корален гребен, со живописни бои од селекцијата на тропски резервоарот се сигурни да очаровам вашата имагинација. Оваа единица е водната дом на тропските ајкули, корален гребен, па дури и отровни и агресивни риби!
  • "Планета Аква": Постојано се прашувам како животни се прилагодат на глацијални студ на Антарктикот или темната бездна на дното на океанот? Овој дел од Барселона Аквариум ќе одговори на сите ваши прашања бавни додека ве однесе во убавината на животни, вклучувајќи пингвин Хумболт, црвено Червенокоремна пирана, со главата надолу медуза и забележан градина јагула.

Barcelona Aquarium for Kids Барселона Аквариум за деца

Аквариумот во Барселона нуди деца забавно и образовни искуства, и, исто така, ќе им помогне на младите луѓе да се разбере подобро неверојатен аспект на водниот живот под вода. 'Explora! ", Може да се пофали над 50 интерактивност, каде што децата се оставени да се откријат три Медитеранот крајбрежните екосистеми , од мочуриштата на Коста Брава за подводна пештера во Islas Medas.

Барселона Аквариум нуди деца кои се малку повеќе запознаени со шпански јазик можност да имаат sleepover ајкула! Во "спие со ајкули" програмата, децата на возраст од 8-12 можат да ја поминат ноќта опкружен со ајкули, а повеќе од 8.000 различни риби, и да ја откриеме нивната ноќна однесувања.

Нос до нос со ајкули

Барселона Аквариум нуди авантура една-of-a-вид, а за оние кои сакаат да се добие Swimming with Sharks, Barcelona малку повеќе практично, нуркање со ајкули програма не е да се пропушти. Тука, квалификуван нуркачите имаат можност да се добие одблизу и лично со над 15 ајкули, а со учењето на сите за биологијата на овие прекрасни животни.

Сите во сите на Барселона Аквариум прави за страшно семејството прошетка и секако нуди незаборавно искуство за секој посетител. Што повеќе, постои и опција да се земе туристички водич (на шпански и каталонски јазик), како и кафе-сајт и продавница за сувенири, па лесно можете да уживате во текот на целиот ден на овој фантастичен објект.

Локација: Барселона Аквариум се наоѓа на Порт Вел, и лесно може да се постигне од страна на секој Drassanes (L3) или Барселонета (L4) метро станици.

Ким: Билетите можат да се купат на врата и влезници за возрасни е околу 18 €, додека децата на возраст од 3-12 добие во околу 13 €

Работно време: На работно време за Барселона Аквариум се како што следува:

Од понеделник до петок: 09:30-09:00

Викендите и државните празници: 9:30-09:30

Јули и август: 09:30-11:00

За повеќе информации, посетете ја веб страната на Барселона Аквариум

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности, Места и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>