Тибидабо во Барселона: За секого по нешто

Тибидабо Ферис тркала, Барселона

На плажите на Барселона се голем хит со туристи, но тоа не е да се каже дека на планините околу оваа суета метропола не треба да се погледне во со посетителите премногу! На највисоката точка на убавото спектар Колсерола, ќе најдете Монт Тибидабо. Еден од најпопуларните атракции во Барселона, тука можете да уживате во прошетки на најстариот забавен парк во Шпанија, се занесе во некои фино јадење под ѕвездите и да се прошетам до највисоката точка за некои спектакуларни погледи на градот. Има дури и опција да се вработи еден од многуте станови во Барселона се наоѓа во подножјето на планината, за неверојатни ставови секој ден! Подолу ќе најдете само неколку од најдобрите места за да се оди за да го добиете најмногу од вашиот Тибидабо авантура во Барселона.

На забавниот парк Тибидабо

Tibidabo Amusement Park, Barcelona На забавниот парк Тибидабо е главен на каталонскиот главен град од крајот на 20 век, и не треба да се пропушти на својата посета на градот на Гауди! Како еден од најстарите авантура паркови во светот, на вози тука ќе ви размахване далеку од метежот и вревата на Las Ramblas за еден ден забава исполнета надвор! Ние Ви препорачуваме да го направите вашиот пат кон пределот на Скај Прошетка, хоп бродот малку црвено авион и да се изгубиш во стравопочит на вонредна погледи на Барселона. Не патување во една авантура парк ќе биде комплетна без бонбони-коса, па не заборавајте да го зграби некој како да уживаат во возење на традиционалните Тибидабо Ферис тркала. За оние филм buffs таму, не заборавајте да поминат некое време на местото каде бил застрелан дел од хит филмот на Вуди Ален "Вики Кристина Барселона"! За повеќе информации за цените, билети и отворање пати, посетете ја официјалната веб-страница Тибидабо забавен парк.

Како да одам таму:

Со воз: Земете L7 (Браун линија) од плоштадот Каталунја да Avinguda Тибидабо. Ве молиме да се земе предвид; ова е Renfe (FGC) управувана воз, па следете ги знаците. Од таму, можете да се одлучат за историскиот наречена Трамвиа Блау возат сè до последната станица, Пласа дел доктор Андреу. Во овој момент, вие сте на половина пат до планината, и да се дојде до забавен парк, мора да се земе на железничката жичницата.

Со автобус: Фати Т2 Tibibus од плоштадот Каталунја (Приближно 2,60 €, што е надоместен кога ќе купат билет да влезат во паркот.)

На Sagrat Кор Тибидабо Црква

На unmissable глетка од било кој дел на градот во ведра ноќ, црквата Тибидабо, Sagrat Cor - Sacred Heart Church, Tibidabo се наоѓа на самиот врв на планината над 500м надморска височина, е дом на храмот Expiatori del Sagrat Кор (црква на Светото срце). Оваа црква се над 60 години да се изгради и да се смета за еден од најважните неоготски структури во Барселона. Можете да се постигне оваа архитектонско чудо со преземање наречена Трамвиа Блау и железничката жичница до врвот Тибидабо, што е историски патување во себе, како и на трамвај и воз биле изградени во 1901 година!

Одење и пешачењето во Тибидабо

За оние кои бараат еден ден далеку од прометните Барселона улици во потрага по едно попладне поминато восхитував на убавината на природата, Тибидабо туризам патување може да биде само она што го барате! Нудејќи зелена бегство, опсегот Колсерола планина е идеално. Со изобилство на одење и пешачење патувања на располагање, ова е сигурно да коло од вашиот Тибидабо искуство. Пробајте на 4.2km патека од Museu де ла измислени до врвот на Тибидабо, нудат неверојатни ставови на патот!

Музејот на Космокаикса

За сите оние кои се во посета на Барселона со деца, да бидат сигурни да се упатат кон Космокаикса Museu де ла измислени (музеј) во близина Тибидабо за некои големи интерактивни изложби. Со интересни активности, како и планетариум, овој музеј е идеален за младите кои сакаат практично искуство. Музејот се наоѓа на подножјето на планината, непосредно пред Avinguda дел Тибидабо. Бидете сигурни да се провери од веб Барселона Turisme за повеќе информации и листа на експонати.

Како да одам таму: Со воз: Земете L7 (FGC) од плоштадот Каталунја да Avinguda Тибидабо, а потоа преминете на 196 автобус.

Јадење и Ноќен живот

Fabra Observatory, Barcelona По денот на gallivanting низ ова мистериозно магична планина, може да најдете се гладни. Остатокот увери, разни ресторани на Тибидабо се сигурни да се задоволат различни вкусови. Наша препорака е Ел Mirador де ла Venta, кои парови одлична храна со спектакуларни погледи ... не можете да тргне наопаку Двојки! Посета на Барселона треба да го направат својот пат до опсерваторијата Фабра за слатка вечера на едно затскриено тераса, турнеја на златно кубе зграда и шансата да настапувам-поглед, преку една од најстарите телескопи во Европа! Плус, секогаш може да се резервира една од многуте Барселона станови во близина Тибидабо, и да уживате во вашата сопствена романтичен поглед на градот секоја вечер!

Сакаат да поминат една ноќ меѓу елитата на Барселона, а повремено пиејќи на кул коктел? Тогаш бидете сигурни да се упатат кон Пласа дел доктор Ендрју, каде што ќе ги најдете на ексклузивни Mirablau и Mirabé бар / ноќни клубови.

Како да дојдете до опсерваторијата Фабра: Со воз: Од плоштадот Каталунја, да ги преземе FGC Линија S1 или S2 да Паневропска унија де ла жичницата. Префрлиш на Жичницата железничката од Валвидрера инфериорен во однос на Валвидрера чувствувате, а потоа се фати 111 автобус.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности, Места и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>