Барселона Фестивали: Каприциозен каталонски обичаи и традиции

Correfoc, Ла Феста мајор де Грасия, Барселона

Ако доаѓате во Барселона ќе мора да бидат сведоци на градот фестивали прва рака целосно да се сфати зошто каталонскиот главен град е познат по фрлање некои од најпознатите различни и возбудливи фиести во Европа! Народот на Каталонија прослават многу работи од верски празници да соседството натпревари, од кои сите се вклучат некои прекрасни, иако можеби малку чудно, ритуали и традиции. Од врел оган работи да человек кули кои достигнуваат и до 8 ката, оние во посета на градот на Гауди се сигурни дека за да биде заинтригиран, па дури и инспириран од шарени каталонски обичаите што ги чекаше на фестивали на Барселона!

Тука ние ви даваме неколку од нашите омилени:

Correfoc

Correfoc Devil, Barcelona За искуство сигурни дека за да ја добиете вашата срцето транспорт, глава за најочекуваниот настан за време на годишниот Festes де ла Mercè: Correfoc! Оваа "оган-рок" се состои од змејови, ѓаволи и бројни варијации на "bestiari де FOC (пожар ѕверови) кои вршат танци и паради додека искри летаат како небото свети со проценета 80.000 огномет! Остатокот увери, ако не може да се направи Festes де ла Mercè, ова sizzling парада може да се види на многу фестивали во Барселона во текот на годината.

Каде да го види: Ќе најдете Correfoc на многу фестивали и манифестации во Барселона, но најголем е Correfoc на Виа Laietana на Festes де ла Mercè во септември секоја година.

Ла Сардана

Упадливи и прекрасен стил на фламенко е оној кој е познат во целиот свет, но Sardana, Official Dance of Catalonia Барселона нуди примамлива алтернатива: Сардана! Официјална танц на Каталонија е најдобро опишан како танчерки приклучи раце со кренати раце, формирајќи кругови кои растат поголеми и поголеми, како повеќе луѓе се придружат. Исклучително дисциплиниран танц, а лидер во секој круг обезбедува точна движења и прецизни тајмингот. Кобла (11-човек бенд со дувачки, месинг и тапан играчи) обезбедува позадина музика за овој традиционален Bop.

Каде да го види: Оваа игра може да се види на религиозни фестивали и еднодневна собири, како и секоја сабота надвор од катедралата во Барселона во текот на летните месеци.

Castellers

Castellers, Barcelona Ова е една од најпознатите здивот и опасен традиции каталонски град. Castellers се трупи кои градат человек кули до 8 ката, оставајќи гледачи држи своите вдишувања и нервозно надевајќи се дека никој не паѓа. Нивоа се изградени како тим внимателно се искачува до еден на друг, со Пом де Дальт (кула купола) на највисоката точка. Еве мало дете мора да ја преминат горниот дел на структурата и брзо слајд назад одредување на другата страна. Инфарктната нешта!

Каде да го види: Сите Барселона фестивали, како и утрото на Каталонија Националниот ден (11 септември), нормално на Споменикот Рафаел де Казанова.

Bastoners

Друг единствен каталонски обичај, познат како Ball de Baston s, гледа група на Bastoners, Barcelona поединци танцувајќи додека стап борбата! Кои датираат од 1150, ова е еден од најстарите традиции на Каталонија. Танчери, наречен Bastoners, се редат во две спротивставени редови, судирајќи се стапчиња со едни со други. Седат назад и уживајте во оваа смирувачки каталонски обичај, додека табор цевка, Шалмей или гајда обезбедува музичка позадина за оваа необична закачам!

Каде да го види: Сите традиционалната каталонски фестивали. Бидете сигурни да ги фати во акција на Феста мајор де Сантс секој август.


Gegants и Capgrossos

Giants and Bigheads, Barcelona Festivals Без фестивал Барселона би била комплетна без овие преголеми, шарени и имагинативна Папиемаше личности танцува по улиците! Gegants и Capgrossos (гиганти и големи глави) се исто толку дел од Барселона дизајни на Гауди се. Секој квартал е претставена со различни весела карактер и овие забавни личности обично се појавуваат како дел од отворањето акт на било кој фестивал во Барселона.

Каде да го види: Ла МЕРС фестивал секоја септември, како и помали квартал партии како Феста мајор де Грасия секој август.

Сакате да видите некои од овие шарени обичаи одблизу? Изберете една од многуте станови во Барселона во близина на центарот на градот или во готски област на градот и ќе бидете сигурни дека да се фати барем еден од овие чудат традиции за време на вашиот престој. Кој знае, вие може дури и да се најдат на вашиот балкон ви дава најдобра гледна точка да се доживее покажува!

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за моите прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности , настани и обележани , , , , , , , , , . Обележувач пермалинк .

Остави Одговори

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>