Барселонета: Сите треба да знаете за "Мала Барселона

Барселонета, Барселона

Едноставно не може да ја посетите Барселона во текот на летото, без трошење на одредено време шетајќи сама низ убава крајбрежен град на Барселонета. Својата долга истегнување на златен песок (со име "трет најдобар плажа во светот" од страна на Discovery Channel) е одлично место да се опуштите и да уживате во некои забавни активности вода, додека чудат уметнички дела на подрачјето, зуењето ноќен живот и прекрасен морска храна ресторани направи оваа област удри со локалните жители и туристи!

Некои од најдобрите плажа апартмани во Барселона се наоѓа во овој колоритен "населба", и многу луѓе избираат да остане право на кејот вистински да го извлече максимумот од нивните Медитеранот искуство!

Тука сме да ви даде неколку од нашите предлози да се осигура дека ќе го видите најдоброто од "Малата Барселона ...

Медитеранот лето: Барселонета плажа

Со се што да им понуди на некои од најпопуларните "chiringuitos и плажа барови во Chiringuito del Sol,Barceloneta Барселона, за пинг-понг и одбојка судовите, да шезлонги за оние кои сакаат едноставно да се развивам, плажата Барселонета е совршено место за еден ден во рамките на шпанското сонце! Како еден од најпопуларните ленти од песок во Барселона, оваа плажа добива доста гужва во текот на летните месеци, па не заборавајте да го зграби вашата заштита од сонце, пешкири и плажа топки и главата таму долу, рано, или може да се најдете без дамка барањето !

Чудат Уметноста е името на играта

The Golden Fish, Barceloneta, Barcelona Барселона подложен на големи преработиш во рамките на подготовките за Олимписките игри во 1992 година, а со тоа и поголем дел од препознатливи уметноста можат да се најдат по должината на брегот беше наменета за овој голем спортски настан. Од познатиот "златните рипки" од страна на О. Френк Гери, на незаборавни 'Estel Ферит' коцки од Ребека Хорн, прошетка по шеталиштето Барселонета посетителите им нуди инспиративна алтернативи на Гауди работи кои можат да се најдат насекаде низ каталонската престолнина.

Иако не се смета да биде во центарот на населбата Барселонета, но овде Maremagnum Shopping Complex, Barcelona cated на вештачки остров во близина на областа Порт Вел, комплексот Maremagnum Референци е суштински стоп за оние кои имаат потреба од некои мало терапија. Овој шопинг рај е домаќин на повеќе од 50 продавници кои нудат сè, од сувенири за костими за капење.

Ако вашиот вкус пупки се скокоткаше со неверојатна кујна да се ужива во Барселона, и ќе почувствувате потреба да го пробате некои медитерански инспириран јадења себе, а потоа да се упатат кон Mercat де ла Барселонета, се наоѓа во центарот на населбата, каде што да пребарувате на тезги ги нудат на freshest состојки за вашата кујна!

Ако сакате можете да ја видите целата област и повеќе, и да ја добиете вашата крв транспорт, во исто време, нашиот предлог е да се изнајми велосипед од една од многу продавници во областа, вклучувајќи Барселона изнајми велосипед на Passeig de Џоан де Borbó. Одлучат за туристички водич на овој "населба", или едноставно педалата на свој темпо.

Надвор и за: Закажување во Барселонета

Seafood Paella, Barcelona Иако просторот може да биде најдобро познат по своите прекрасни ленти од песок, овој чуден соседството е исто така дом на некои од најдобрите морска храна ресторани во Барселона. Од freshest риба на повеќето прекрасна paella, Cal Pinxo, кој се наоѓа на плажата е идеален за оние кои бараат еден незаборавен јадење искуство.

Ако сакате само да грицкам на малку залак, а потоа направи вашиот начин на Jai-Ca предјадења бар на C / Ginebra. Со бескрајни шпански закуски и ледено студена освежителни пива, ова место е совршен за оние кои бараат да се јаде на-на-Go во автентичен амбиент.

Ако сте за авантуристички оброк, тогаш Ви препорачуваме ресторан Somorrostro. Лоциран на С / Сант Карлес, овој ресторан нуди необичен различни овошни инспириран јадења, како што Кенгур со манго компот. Одат натаму, ние се осмелуваш!

 

Барови и Ноќен живот: зуењето Барселонета

Позната по некои од најдобрите ноќен живот во Европа, Барселона е дом на многу барови и клубови, Icebarcelona, Barcelona а некои од најзначајните можат да се најдат на шеталиштето Барселонета во Олимпиското пристаниште. Некои од повеќе познати локации вклучуваат Опиум Mar и Danzatoria, двете нудат дива атмосфера, и двете се обезбеди еден незаборавен ноќ надвор!

Подготвен да се олади? Направете вашиот пат до 'Icebarcelona ", таверна направени целосно од мраз! По влезот ќе ви бидат дадени ракавици и капут, што ќе ви овозможи да уживате во вашиот студени пијалаци како што тие доаѓаат служи во мраз-очила, додека пак седат на мраз клупи на Гауди-стил ...

На самото место за убавите луѓе Барселона е несомнено Шоко! Оваа шик место е Shôko, Barcelona топ-класа ресторан на ден, ексклузивен салон во текот на вечерните часови, и по полноќ часовникот штрајкови, станува од најбараните по место да се биде во Барселона. Значи, ако се упати до Барселона ова лето, направи некои време за еден од неверојатни плажа партии Шоко е!

Ако сакате да седат од страна на Медитеранот, додека ужива некои пијалоци во атмосферата лежерен, тогаш chiringuitos на Барселонета чекаат на вас. Најдобро се опишува како плажа колиби на песок, кои служат пијалаци и закуски од утрото до раните утрински часови, не постои подобар начин да се ослободат назад и да се релаксираат во присуство на пријатели или најблиски. Еден од нашите омилени е Chiringuito де Сол, со разумни цени и смирувачки поглед на морето!

Barceloneta Beach, Barcelona Да се ​​доживее сите на најдобрите на понуда во каталонскиот главен град, вклучувајќи и вкусни деликатеси, незаборавни глетки и примамливата ноќен живот, а да не зборуваме на прекрасна плажа, зошто да не се изнајмат стан во Барселонета и да се доживее сите, секој ден?

Како да дојдете до Барселонета: Земете L4 (Жолта линија) до запирот Барселонета, или било која од следниве автобусите 14, 16, 17, 39, 40, 45, 51, 57, 59, 64 и 157.

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Барови и Ноќен живот, Места, Ресторани и Храна и обележани , Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>