Каде да јадете во Барселона: Најдоброто paella и ресторани за морска храна

Барселона морски специјалитети

Нема посета на Барселона ќе биде комплетна без вкус на Шпанија најпознатиот јадење: paella. Оваа прекрасна комбинација од ориз, риба, месо и зеленчук е омилен меѓу локалното население, како и туристите кои ја посетуваат каталонски капитал, а може да се најде во повеќето ресторани низ градот, особено оние кои се наоѓаат во близина на прекрасните плажи на Барселона. Што повеќе, поради неговата локација право на брегот на Медитеранот, Барселона има пристап до широк избор на свежа морска храна, правејќи јадења paella тука дури и повеќе автентични и flavorsome!

Морски специјалитети се популарни во Барселона и не постојат буквално илјадници ресторани да изберете, ако сакате да се обиде некои вкусни 'mariscos', многу вкусен paella, или дури и некои едноставни јадења од риба со каталонски пресврти. Ако сте решиле да останат во една од многуте станови Барселона опремени со кујна, може дури да минете во текот на познатата Boqueria пазар на Las Ramblas и го имате некои свежи состојки таму, подготвени да се наоѓам на риби рецепт во вашиот дом -away-од-почеток. Но, ако се одлучите да излезат и да откриете некои од најпознатите јадења уста поење во градот, да ги разгледаме во неколку од нашите омилени морска храна и paella ресторани во Барселона, пред да одите ...

Преведена Pescadors

Преведена Pescadors е еден избор награди 2012 победниците патникот TripAdvisor во Els Pescadors, Barcelona Барселона, и овој ресторан е подеднакво автентични како што дојде. Специјализирана каталонски јадења и морски особено, се што ќе најдете тука е апсолутно вкусни. Уживаат во чудни пијалак? Овој ресторан има над 150 вина и Cavas на нивните мени за да изберете од! Што се однесува до храната, ние препорачуваме да се обиде ориз Рибарски (paella) или нешто од менито на денот, кој варира во зависност од производите тимот на Елс Pescadors биле во можност да купат од пазар тоа утро. Да се нагоре сите, за поставување на вашиот оброк ќе биде една прекрасна тераса во необичниот квадратни, кои ви даваат вистинска Медитеранот јадење искуство, особено во текот на летото.

Како да одам таму: Плаза де Прим, 1. Земете Метро L4 да Поблену

7 Portes

Seafood Paella, Barcelona 7 Portes е основана во 1836 година и е еден од најстарите стои ресторани во Барселона. Таа дури и служи на допаѓа на Пикасо, во времето кога тој беше со седиште во градот! До ден денес ресторан "7 порти" продолжува да се обезбедат некои од најдобрите paella и морски специјалитети Барселона. И покрај тоа што е на менито ќе бидат сигурни да ги задоволи вашите желба морска храна, на paella на ова место е шпекулира да биде највкусното во сите од Барселона. Со кујна отворена 01:00-01:00 без прекин, овој класичен ресторан е мора да се посети ако сте во потрага за да уживаат парче на богатата историја на Барселона, а некои прекрасен храна.

Како да одам таму: Стр. Isabel II, 14. Земете ја L4 да Барселонета

RIAs де Галиција Rìas de Galicia, Barcelona

Започне софистициран вечер на градот со некои неверојатни морска храна на RIAs де Г на licia во соседството Poble секунди, во близина Монџуик. Овој ресторан е нуди уникатна галициски кон традиционалните шпански јадења од 1986 година ... и сè што е апсолутно вкусни. Ние препорачуваме прекрасна рак рижото, морето краставица со захаросани компир или, ако се чувствувате авантуристички, на sashimi на раковини и морски ежови.

Како да одам таму: Carrer де Леида, 7. Земете Метро L3 да Poble секунди

La Paradeta

La Paradeta, Barcelona La Paradeta е еден синџир со неколку локации низ градот, и секој ресторан има за цел да послужи до уста поење морски специјалитети во уникатен и неформална атмосфера трпезарија. Оваа заедничка е авто-сервис и е специјализирана во риба, па да бидат подготвени да одат до бар, како да сте нарачување на пазарот. Откако сте ја одбрале она што сакате, тие го измерете, заврши тоа, и го испрати да се готви само начинот на кој го сакаат тоа. Оваа рацете на ресторанот е одлично за групи на пријатели во посета на Барселона и совршени за забавен семејството оброк. Препорачуваме да запирање од страна на оригиналната локација во населбата Сантс, што ја отвори првата во 1994 година под името "школки.

Како да одам таму: C / Riego, 7. Земете L1 да Плаза де Сантс или L3 / L5 да Сантс Естацио

Ресторант Pez Вела

Ова 'chiringuito "во Барселона (ресторанот / барот лоциран веднаш на плажа) е Pez Vela, Barcelona прилично нова точка во градот, но веќе направи име за себе во градот. Обезбедување на прекрасен храна заедно со некои спектакуларен поглед на Медитеранот, Ресторант Pez Вела е идеален за оние кои се во потрага по едноставен, но вкусна мени. Со многу различни видови на paella да се изберат, овој ресторан е одлично место за да ги споделат јадења со вашата партија и да откриете кои шпански вкус ви се допаѓа најдобро. Препорачуваме добивање тука малку рано, околу 8 или 9:00, да се гарантира да ви се добие маса со најдобар поглед на зајдисонцето.

Како да одам таму: Paseo del Mare нострум, 19/21. Преземат Метро L4 да Барселонета

Неколку други морски плодови и paella ресторани во Барселона вреди да се проверува:

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Барови и Ноќен живот, Ресторани и Храна и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>