Тарагона - Истражуваат римски рушевини на Каталонија

Тарагона, Коста Dorada

Патување назад во времето како ќе се изгубиш среде неверојатен римската архитектура, аквадукти антички и средновековни згради во градот, кој беше еден главен град на Римската империја: Тарагона. Се наоѓа на само еден час надвор на Барселона, во јужниот дел на Каталонија, ова убава крајбрежен град го прави за голем одмор од зуењето Барселона. Наоѓа на Коста Dorada, "Златен брег" на Шпанија, оваа област ги поздравува посетителите од сите страни на светот, кои дојдоа да му се восхитуваат неговата неверојатна римски рушевини, згодна медитерански плажи, и сценско улички кои се украсени со светло обоени портокалови дрва. За оние што бараат забава семејство прошетка, па дури и една романтична повлекување, Тарагона (или Terraco, да го даде своето античко име) има многу да понуди сите.

Роман Тарагона - Урнатините, амфитеатри и аквадукти

Tarragona Amphitheater

Сега е Светско наследство на УНЕСКО, урнатини Тарагона се знае дека се на некои од најдобро зачуваните во Европа. Со сите на антички римски локалитети во рамките на петнаесет минути пешачење од друг, можете лесно да ги турнеја пеш. Ние препорачуваме почнувајќи од насловот одредување главната улица во градот, Рамбла Нова, каде што ќе ги најдете на Foro де ла Колонија, провинцискиот форум и Националниот археолошки музеј да бидат лесно достапни. Не заборавајте да се застане на крајот на Рамбла каде неверојатен поглед на Средоземно Море ве чекаат од познатиот Балкон del Mediterraneo. Овде, исто така ќе бидат во можност да се погледне во текот на 2-от век н.е. римски амфитеатар, кој уште еднаш беше домаќин на гладијаторските борби за задоволството на гледање до 15.000 гледачи!

Кон другата страна на Рамбла Нова ќе се среќаваме на "Стар град", каде што во преторијата и комплексот понуда Циркус уште еден во-длабочината на изглед на овој минатото период.

Други значајни локалитети по должината на патот:

  • На Ferreres Аквадукт
  • Римската ѕид
  • Катедралата Тарагона (иако не е римски рушевини, оваа прекрасна катедрала е дефинитивно вреди да се посети)

Јадење, барови и Ноќен живот во Тарагона Placa de la Font, Tarragona

По долго ден на разгледување, може да се најдат себе си да се биде малку peckish! Остатокот увери, Тарагона, има многу да понуди во начинот на вкусни деликатеси. Направете вашиот пат до Плаза де ла Фонт, главниот плоштад во градот, каде што ќе најдете многу барови, кафулиња и ресторани кои служат до вкусен медитерански јадења, кои се движат од свежа морска храна paella за тестенини. За помладите генерации, оваа историска област, исто така, има неколку ноќни клубови. Ние ви препорачуваме одјавувањето "El Cau ', подземен клуб во собата во еден римски циркус свод!

Златните Песоци Тарагона

Tarragona, Costa Dorada Тарагона може да биде почитуван за неговата римската архитектура, но има многу повеќе да биде откриена, во и околу градот, како што е неговата казна, златни песоци, кои се водат неверојатни 211km. Зошто да не земе пауза од место и да се одлучат за еден ден под сонцето шпански рамо до рамо со тиркизниот води на Средоземното Море?

Лоциран на само една кратка прошетка или автобус вози далеку од центарот на градот, плажа Arrabassada е една од најпопуларните плажи Тарагона е. Парична казна песок, топлите води и одбојка мрежи го прават овој омилен кај фамилии со деца и одлично место за да се релаксираат, исто така.

Друг склопот наоѓа плажа од Плаја Larga, кој нуди џет ски имот и некои од најдобрите морска храна ресторани во Тарагона, што го прави идеално место за да имаат некоја забава во текот на денот, а потоа да се развивам во текот на ноќта!

PortAventura тематски парк PortAventura Water Park, Costa Dorada

За фамилии со деца кои бараат вистински незаборавен ден, ви ја препорачуваме тематски парк, PortAventura! Само неколку минути од Тарагона Сити, ова 34.000 квадратен метар авантура парк е одлична идеја за оние кои се во посета на областа со деца. Од високо-брзински ролери coasters, на повеќе смирување вози за младите, како и водни паркови, поминал еден ден во PortAventura дефинитивно треба да биде на врвот на својата листа на работи кои треба да го направи во Коста Dorada!

Како да дојдете до Тарагона од Барселона:

  • Јавен превоз: Renfe возови од станица Сантс (. Приближно 1 час)
  • Со автомобил: Земете AP7 автопат (околу 80 километри од Барселона.)

Значи, без разлика дали сакате восхитувајќи се на чиста убавина на овој историски град, или трошење на одредено време на чистото плажи, еден ден патување до Тарагона нуди совршено место за одмор од метежот и вревата на Барселона. И, ако сакате да се изгубиш во овој Римска империја за повеќе од само еден ден, изнајмат стан во Коста Dorada, и да се доживее со моќен остатоци од античкиот римски град на свој темпо.

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности, Места и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>