Плажи на Барселона: The Essential Водич

Барселона Плажи

Ако се упати до Барселона ова лето, што апсолутно не може да пропуштите посета на една или повеќе од згодна медитерански плажи на градот. Со златни песоци протега неверојатни 4.5km, освежителен бриз, и прекрасни погледи низ топли тиркизниот води, на плажите на Барселона обезбеди совршено место за поминување на топол ден во каталонската престолнина. Без разлика дали сте во потрага за да се разладат со коктел и развивам во рамките на шпанското сонце, уживаат во забавата семејство прошетка, или да пробате вашите вештини на неколку од разни спортови на вода на располагање, на плажите на Барселона го имаат сите. Плус, таму е дури и опција да се вработи еден од многуте Барселона плажа апартмани се наоѓа десно на кејот, кои ви даваат лесен пристап до песоци и некои зачудувачки поглед на Медитеранот!

Барселонета плажа Barcelona Beaches

Доделени наградите "третиот најдобар плажа во светот" од страна на каналот Дискавери, ова место на песок на плажата дава сè, од некои од најдобрите морска храна ресторани во градот, од најпопуларните "chiringuitos (плажа барови), може да се најдат. Со жива атмосфера и многу активности за да ве окупира, плажата Барселонета е идеално место за уживање во вашите Медитеранот искуство.

Поради неговата близина до други знаменитости на градот, Барселонета е познат како најпрометните плажа во Барселона. Ова долго се протега на песок е популарна кај туристите, така и за локалните жители и е лесно да се стигне од центарот на градот. За оние кои се обидуваат да се релаксира, секогаш има многу простор за да ја ослободат назад со добра книга, но, за семејствата во посета на Барселона, тој исто така нуди пинг-понг и одбојка на плажа судови меѓу другите активности, совршен за одржување на сите забавуваат.

Chiringuito del Sol, Barceloneta Beach Чувство малку гладен? На плажата Барселонета, ќе најдете некои од најреномираните морска храна ресторани во Барселона на располагање, од кои тврдат дека ги имаат најдобрите paella во градот. Познатиот Passeig de Џоан де Borbó е дом на ресторани кои може да ги задоволи дури и најпознатите истакнати непцето, но во текот на летото, ви препорачуваме да се упатат кон една од многуте 'chiringuitos "по должината на брегот за вистински шпански јадење искуство. Овие мали колиби плажа обезбеди голем грицки, неверојатна глетка, и често имаат живо диџеи во текот на ноќта. И, како што сонцето почнува да го поставите, овие chiringuitos станат врвни места за некои од најголемите плажа партии во Барселона. Ние препорачуваме Chiringuito дел Сол за некои вкусни предјадења во текот на денот, и кул коктели во текот на ноќта!

За уште Вајлдер атмосфера партија во Барселона, над главата на Порт Олимпик на северниот крај на плажата Барселонета, дом на некои од најпознатите ноќни клубови во градот, вклучувајќи го и "кул" Icebarcelona како и зголемување на резолуцијата Шоко и Опиум Мар клубови, секој од нив нуди најдобрите искуства на ноќниот живот во Барселона.

Како да одам таму: Метро станица: Барселонета и Ciutadella / Вила Olímpica (L4)

Нова Мар Бела и Џовант Плажи

Плажа Нова Мар Бела, лоцирана во населбата Сант Марти-Поблену, често се етикетирани како Barcelona Beaches Relaxation едно од најпријатните плажи во Барселона поради својата чиста, златна брегови. Популарен помеѓу младите толпата и жените, оваа плажа е дом на познатиот chiringuito синџир, Mochima Бар, каде што можете да изберете да се релаксираат по мирен спокоен амбиент или на партијата на ноќта далеку!

Џовант е најсеверниот плажа и една од најмалку гужва во сите од Барселона. Рентабилна со лежалки и чадори за сонце, па дури и игралиште за деца, оваа прекрасна плажа е совршен за еден ден надвор со целото семејство. Исто така постојат и опции за изнајмување џет скии, како јава на банана чамци, или тестирање на своите вештини бродот pedalo, да коло од незаборавно искуство на Средоземното Море.

Како да одам таму: Метро станица: Selva de Mar или Ел Maresme (L4)

Сант Себастија и Мар Бела Плажи

Sant Sebastià Beach, Barcelona Плажа Мар Бела е официјален нудистичка плажа на Барселона, но на нудистичка секција е ограничена на само една мала област на плажа, и потребно да се каже, соголување надолу не е задолжително! Плажа Мар Бела е исто така познат по своите бранови кои го прават тоа место да биде за спортови на вода ветровит дена направи. Ако сте наслов за оваа плажа, ви препорачуваме да го пробате кајак, сурфање на ветер, или дури и подрипнувајќи на катамаран!

Како да одам таму: Метро станица: Selva de Mar (L4)

Сант Себастија плажа, која се наоѓа во близина на Барселонета и Порт Вел, е еден од најголемите плажи на Барселона, и е совршен за релаксирачки ден од страна на морето. Оваа област е дом и на Клубот Natació Атлетик-Барселонета, каде што може да ги искористат предностите на затворен и отворен базени, солариум, и за оние кои треба да се развивам, терапевтска масажа! За повеќе информации посетете ја веб страната на клубот.

Како да одам таму: Метро станица: Барселонета (L4)

Нова Icaria и Богател Плажи Bogatell Beach, Barcelona

Само минато на Олимпиското пристаниште може да се најдат повеќе утешителен лента на SA-ри, дом на плажите Нова Icaria и Богател. Омилени кај семејствата во посета на Барселона, тие нудат и игри област за деца, како и низа на пинг-понг маси. Во површина посетуваат повеќе од мештаните од туристи, овие плажи остане популарен кај оние што бараат повеќе смирувачки искуство.

Плажа Богател особено домаќин на oceanfront Форуми каде можете да уживате во вкусна Мохито во било која од chiringuitos или ресторани кои линија на брегот. Препорачуваме да грабање залак и препуштање во некои вкусни paella на две од најпопуларните морска храна ресторани во областа, катамаран или Xiringuito Escribà.

И зачудувачки погледи зајдисонце, хоп бродот плови бродот и да ги преземат во прекрасниот Медитеранот место! Посетат Вела Барселона вебсајт за повеќе информации и цени.

Како да одам таму: Метро станица: Поблену или Llacuna (L4)

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Барови и Ноќен живот, Дома, Места, Ресторани и Храна и обележани , Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>