Ел Роден Барселона: Сите Вие треба да знаете за оваа прекрасна 'Barrio'

Барселона: Passeig del Роден

Ел Борн, исто така познат како La Ribera, се вели дека е еден од најкул населби на Барселона и е дом на некои од најубавите музеи, автентични барови и божествена облека бутици продавници во градот. Изгуби себе си во лавиринт од улици во овој Старата Чаршија 'Barrio "на каталонската престолнина. Тесниот, но поканува, улици, во кој се некои фасцинантни архитектура, се совршени за откривање на нови вкусови, необични сувенири и облека за да одговараат на секој стил. Сето ова во комбинација со енергична и современите атмосфера прави Ел Роден карактеристична "мора да се види" на вашата посета на Барселона!

Архитектонски Стравопочит

El Born: Basílica Santa María del Mar Овој специфичен соседството е дом на некои од најпрепознатливите архитектура во градот, како што е домаќин на неколку згради кои го фати најчистите форми на двата македонски-готски и модернистичка архитектонски дизајни. Еден од нив е на големата базилика Санта Марија дел Мар, зграда на кои несомнено треба да биде на "места за да се види" маршрутата. Изградени од одличниот 55 години, ова е единствената црква некогаш да заврши во Барселона, и омилен меѓу локалните жители и туристи.

Како да одам таму: ул. Санта Марија. Метро станица: Jaume I (L4)

На другиот крај на спектарот, еден ќе се најдат на Палау де ла Музика Catalana, широко почитуван како еден од најрепрезентативните објекти на каталонски-модернистичка El Born: Palau de la Música Catalana стил. Технички, не се наоѓа во Ел Роден 'Barrio, ова ремек дело може да се најде во соседните Сант Пере област, која е само една кратка прошетка далеку, и треба да биде на врвот на својата "мора да се види" маршрутата. Оваа зграда има значителна вредност како што се сместени седиштето на Orfeo Catala, еден век старата институција формирана со цел да ги поддржи каталонски музика и култура. Импресивен дизајн на внатрешноста се особено здивот, како скулптури красат ѕидовите од подот до таванот, со можеби најпознатиот лик е во тоа што на самиот Бетовен. Овој прекрасен објект беше домаќин на стотици познати светски уметници во текот на годините, вклучувајќи PABLO CASALS Артур Рубинштајн и Албан Берг Концерт за виолина и оркестар, кој ја имаше својата светска премиера на ова место, во 1936 година.

Како да одам таму: C / Сант Пере. Метро станица: Urquinaona (L1 или L4)

El Born: Picasso Museum Без разлика дали сте уметноста познавач или само една од многуте милиони луѓе кои се најде инспирација во мирна гледање слики и разни други форми на уметноста, во посета на Музејот на Пикасо е секако за вас! Се наоѓа во центарот на пет средновековни палати во Ел Борн, овој омаж неверојатен уметник ќе ви превоз назад до средновековниот Барселона! Домување повеќе од 3.800 дела на Пикасо, посета на музејот ќе се разјаснат на длабока врска тој дели со градот Барселона, и како тоа во крајна линија влијае на неговиот светски реномирани уметнички стил!

Како да одам таму: C / Montcada 15. Метро станица: Jaume I (L4)

Божествена Деликатеси El Born: El Xampanyet

Ако сето тоа место Ви остави гладни, остатокот увери, опции на ресторани во Ел Роден ќе ги задоволи секој вкус! Прошета одредување на познатиот Ел Xampa n уште за некои традиционални предјадења и пенливо бело вино. Сопственост на семејството од 1920 година, овој бар Барселона е многу популарна со локалното население и нуди широк избор на шпански грицки вклучувајќи морска храна, шунка и посебните куќа, сардината. Земете еден чекор назад во времето и да уживате во третира во овој реномиран локација, но не заборавајте да му нареди на Кава!

Како да одам таму: Carrer де Montcada, 22. Метро станица: Jaume I (L4)

El Born: Cat Bar За сите оние Веганите таму, нема потреба да се грижи ... .El Роден caters за сите. Мачка Бар нуди вкусна Вегански искуство, со широко мени кое вклучува веган пива, вина и веганска најмногу прекрасна веган хамбургери, па дури и на оние кои јадат месо ќе напуштите задоволни! Со музика во живо на екранот, овој бар нуди совршена позадина за вечера на градот. За целосна мени, посетете ја веб страната на Cat Бар .

Како да одам таму: C / Boria, 17. Метро станица: Jaume I (L4) Barcelona: Passadis del Pep

За повеќе пронаоѓа искуство, а некои од најдобрите морска храна во Barc д о л н а, не гледам подалеку од Passadis del Пеп. Основана во 1979 година, овој состав ја постигна стана озлогласен по својот широк спектар на јадења кои се движат од Пиринејскиот излечи шунка, со бебето лигњи со лук и бел ориз за задоволување морски тепсија!

Како да одам таму: Pla Палау де, 2. метро станица: Барселонета или Jaume I (L4)

Сензационално Референци

Barcelona: Como Agua de Mayo Во потребата на некои мало терапија? Ел Роден е дом на некои од quirkiest продавници и карактеристична дизајнер бутици во Барселона. Се наоѓа во срцето на областа Борн, ќе најдете Комо Agua де Мајо. Оваа една-of-a-вид продавницата не само што нудат некои од најпознатите ексклузивен дизајн, но тоа е за чевли-купувачи сон! Размислувајте за себе како помлада Кери Бредшо, на построги буџет? Ако е така, патувањето до Комо Agua de Mayo сигурно ќе ги задоволи вашите желба за чудесната обувки! Со некои од најпознатите Исклучителна женска облека, накит и, се разбира, чевли, од страна на дизајнерите вклучувајќи Ailanto, Жозеп фонт и Педро Гарсија, ќе не остави со празни раце. А да не зборуваме свила чорапи, бисер или лента ѓердани, или везени ракавици ... .А трговски сесија е во ред!

Како да одам таму: C / de l'Argenteria, 43. Метро станица: Jaume 1 (L4)

Како да одам таму: C / Avinyo, 7. Метро станица: Liceu (L3) или Jaume I (L4) El Born: Custo

За повеќе смел и екстровертна fashionista, custo е сигурен дека за да ги задоволи вашите желби најновите облека. Со линија која се одразува на живописни младите во Барселона, дизајни се движат од разнобојни фустани да се светли и весели чорапи. И, ако тимови изгледа премногу екстремен, custo исто така има свој број на парфеми, вклучувајќи мириси за мажи, за да не не е изговор да пропуштите на едно патување во оваа прекрасна Роден бутик!

Како да одам таму: ул. Olles, 7. Метро станица: Jaume I (L4)

El Born: Bubó Pastisseria По долго ден во градот, може да се најдете во потребата на некои енергија! Не грижете се, на шампанско Barrio на Роден има уште една незаборавна стоп за вашата шопинг искуство. Искуството една-of-a-вид дека ќе чека на Бубо 'pastisseria' сигурно оди сигурен. Со дизајн најдобро опишан како храбар, чудат и едноставно иновативни, оваа продавница нуди сувенири во форма на блескавата меденки, таписерии Купишта на конфекциите чоколадо и шеќер украсен бел слез бомбони. Ние се осмелуваат да не уживам во тоа!

Како да одам таму: C / Caputxes, 10. Метро станица: Jaume I (L4)

Дали сметате себе си уметноста познавач, историја биволска кожа, а fashionista или едноставно турист бара да се доживее сите дека Барселона има да понуди, Ел Роден нуди вкус од најдобрите елементи во каталонската престолнина. Можете дури и да се вработи еден од многуте Барселона апартмани во Ел Роден за вашето патување и да уживате во неверојатен архитектура, вкусни деликатеси и bodacious бутици кои го сочинуваат овој соседство секојдневниот!

Проверете го овој Апартман Барселона Видео Водич на областа Ел роди!

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности , Места , Ресторани и храна , Шопинг и обележани , , , , , , , , , . Обележувач на Линк до .

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>