Лето во Барселона: фестивали и прослави

Барселона Фестивали: Сонар фестивал

Со лето само зад аголот, на градот Барселона е подготвуваат за масите на туристи кои се сигурни да се направи својот пат овој популарен шпански жариште во текот на оваа sizzling сезона. Прослави, фестивали и Сончев Брег го прават овој град совршена дестинација за еден незаборавен Медитеранот лето. Проверете неколку од најголемите фестивали што се одржува во Барселона оваа година!

Примавера Звук фестивал 2012 Barcelona Festivals: Primavera Sound

Примавера Звук фестивал е крајниот избор за секој љубител на музиката! Светски познат по својата еклектична мешавина на уметници од целиот свет, на овој фестивал нуди по нешто за дури и на најпребирливите "Muso". Од подземни отчукувања на повеќе комерцијални поп и рок, овој концерт caters за секој жанр, и е сигурен дека за да ги задоволи вашиот музички вкусови. Со познатиот бенд, The Cure, поставено на насловот на оваа година, заедно со Франц Фердинанд и Вашингтон домородци, Смртта на кабината за Cutie, овој настан е обврзана да биде еден за историските книги. Фестивалот на 5-ден, кој ќе трае од 30 мај-ти јуни 3-то, е испружен во две локации; Parc del форумот и Триумфалната Triomf, а посетителите можат да се купат секојдневно поминува, или оној кој го покрива целиот настан. За цените на билетите и повеќе информации посетете ја официјалната веб-страница Примавера Звук фестивал.

Хидролокатор Festiv ал Барселона 2012

Етикетирани еден premie Европа Barcelona Festivals: Sonar Music Festival r електронски музички и аудиовизуелни уметнички фестивали, на Барсело na 19-от Меѓународен фестивал на Напредно Музика и медиуми уметност, познат и како Сонар, е сигурен дека за да привлечат електронски љубители на музиката, од далеку и широко. Оваа мултимедијална и музички фестивал нуди сè, од техно и хаус музиката на експериментални звуци. Оваа година, тоа ќе биде домаќин на некои од најдобрите во бизнисот, вклучувајќи deadmau5, Fatboy Slim, корените и Die Antwoord. Оваа тридневна, нон-стоп фестивал започнува во Четврток Јуни 14-ти и ќе трае преку директно до 16-тата. Во текот на денот, можете да уживате во визуелната уметност аспект на настанот со вкус на ново-годишна возраст електронски стилови во филмови. Презентирање електронски културата и нејзиното присуство во музика, филм и уметност, Сонар е повеќе од само еден музички фестивал. Цените на билетите се движат од 39 € до 155 €, која подоцна ќе биде помине за целиот настан. За целосна линија-up и местото на одржување на информации, проверете на официјалната веб-страница Сонар фестивал.


GREC фестивал 2012

Барселона GREC Barcelona Festivals: GREC Фестивалот е долга месец настан, што се протега на целиот пат низ јули 2012. Првиот рата на оваа прослава се одржа во 1976 година, и се карактеризира со прекрасни дела во областа на танцот, театарот, музиката и циркусот. Овој годишен настан се преобразува во Барселона пример за некои од најдобрите сценски уметности, со двете локални и меѓународни изведувачи прави нивниот пат кон градот. Главните настани ќе се одржат во Teatre Grec, отворен театар на подножјето на Монџуик, вие и вашите пријатели или најблиски овозможувајќи да се впие во кои Медитеранот сонцето додека ужива некои од најдобрите забава на екранот. Со еклектичен микс на изведувачи, на line-up е сигурно да се молам сите возрасни групи. Посетете ја веб GREC фестивал за повеќе информации на различни локации и цените на билетите за овој настан. Фестивалот е светски познат и не треба да се пропушти!

Феста мајор de Gracia

Barcelona Festivals: Festa Major de Gràcia До христијаните во целиот свет, 15 август-ти одбележува денот дека Дева Марија вознесе на небесата. Да ја одбележат оваа света случај, шпански (и луѓето од целиот свет) го слават празникот на големата претпоставка.

Овој ден, исто така, го означува почетокот на една недела долго прослава, Феста мајор de Gracia, кога тоа обично тивка градот се претвора во живо на сцената за темпераментен уметници, така и музичари. Свеченостите започне со парада која почнува во Плаза Rius јас Taulet, каде што можете да видите некои од најсложените gegants - џиновски фигури карневал - и познатиот човечки кули, познат како castellers. Во текот на оваа фантастична фиеста, соседните градови се натпреваруваат за многу баран титулата "најдобро украсени улица", па не заборавајте да се очекува шарени и жив недела од нон-стоп настани.


Гнида де Са т.е. Barcelona Festivals: Nit de Sant Joan Џоан

Осветлена небото ќе ви посакам добредојде на ноќта на јуни 23, кога градот на Барселона во чест на Сант Џоан (Свети Јован), како и на летната долгоденица, по повод одбележувањето на денот со најмногу сончева светлина во Барселона. Овој настан се смета за еден од најважните во античките времиња, а тие избраа да го прослават со огнот, кој беше симбол на богатството, чистота и плодноста. На овој ден, оган и огномети и понатаму да биде составен дел на овој фестивал. Традиционално, сето тоа започнува со осветлување на пламен на Canigó, свет планински врв во Пиринеите. Од таму, пламенот се шири надолу за да оган јами, огнови и свеќи, виореше целиот Каталонскиот региони. Некои вообичаени активности вклучуваат оган скокање, палењето на стариот имот или пишување белешки со вашите желби за годината и ставајќи ги во пламен. Со Сант Џоан поврзани прослави низ целиот град, и во двете по улиците и барови, не може да го пропушти оваа неверојатна ноќ надвор.

Од музички осакатување на true каталонски култура, сте сигурни да се најде еден фестивал кој одговара на вашите потреби ова лето во Барселона. Со бесконечна низа на фиести и fetes, Вашиот годишен одмор во каталонската престолнина повеќето дефинитивно ќе биде незаборавно еден оваа сезона. Можете дури и да изберете една од многуте Барселона плажа станови во близина на многу од местата наведени погоре, и да се пополни вашиот паметен лето со сонце, песок и, се разбира, прослави!

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности, настани и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>