Монтсерат: Патувањето Совршен ден од Барселона

Монтсерат манастир: Идеално ден патување од Барселона

На културен центар што е Барселона може да се Украсен со огромно количество на историски локалитети, фасцинантна архитектура со Гауди, и многу повеќе, но само надвор од градот се наоѓа уште еден чудо: Монтсерат. Високо на врвот на оваа прекрасна назабени планина, ќе најдете еден живописен град, заврши со еден од најпознатите манастири во Европа, кои заедно ќе ве остават без здив на стравопочит-инспиративна убавината на природата. Еден ден патување до Монсерат не само што нуди еден незаборавен религиозно искуство, но исто така и совршено да избега од метежот и вревата на каталонската престолнина.

За секого по нешто во Монтсерат

Montserrat Mountain Views of Catalonia Се наоѓа на околу еден час северно од Барселона, прошетка да необичниот и мирен град Монтсерат ви дава добра опција од која да се восхитуваат на чиста величественоста на планинскиот венец што го носи името. На неверојатни 1236 метри над долината кат, во панорамски поглед од врвот Монсерат планина е навистина неверојатно. Тоа е дури и изјави дека на островот Мајорка е видлива од Монтсерат на јасна ден.

Со распон од 10 километри и ширина од 5 километри, на планината е рај турист, нудејќи бројни патеки со различни должини и нивоа на тежина. Повеќе интригантни може да биде многу фасцинантни приказни за тоа како ова природно чудо дојде да биде. Еден мит се наведува дека тоа беше "издлабени од мали ангели лого златни пили, додека повеќе логички географските поими обвинуваат 10 милиони години на природата на работа. Со теориите кои се движат од оние кои веруваат дека планината некогаш беше потопен под вода, на оние кои тврдат дека на активен вулкан, Soufriere Хилс, помогна форма оваа географска чудо, Монсерат нуди на посетителите интересен увид во тајните на Земјата.

Верските повлекување

А патувањето во Monsterrat исто така е идеален за оние кои активно заинтересирани за религија, како што е дом на една од најзначајните манастири во Европа: Бенедикт опатија на Санта Марија де Монтсерат. Верници се собираат во оваа верска светилиште од целиот свет, како што се смета за еден од најзначајните верски повлекува во Каталонија. Опатијата исто така има значителна вредност за Каталонската луѓе, како што некогаш беше прибежиште за научници и политичари за време на режимот на Франко.

Montserrat: The Black Virgin

Во посета на Монсерат не би била комплетна без турнеја низ опатијата. Милиони туристи стадото на оваа верска атракција да се види "Ла Moreneta", исто така познат како црна девица. Статуата, која е заштитена со монаси уште од почетокот на 12 век, привлекува верници од далеку и широко, кои го прават патувањето да се допре златниот небесно тело на девицата со левата рака, а во исто време зголемување на десната рака, покажува својата почит кон Исус .

La Moreneta беше првично се наоѓа во Санта Cova (Светиот пештера), која е на 40 минути пешачење низ планините. Оригиналната слика е преместена на манастирот, но реплика седи во своето место во внатрешноста на згодна пештерата.

Покрај турнеја, Escolania, хор Монсерат Момци ', врши секојдневно АТ1: 12:00. Етаблира како еден од најстарите хорови во Европа, групата се состои од 30 момчиња (Altos и сопрани) кои живеат, учат и да пее во опатијата, вистинска посветеност на музички молитва. Понекогаш, тие се споени со капела хор Монсерат, и нивните перформанси сега филијала надвор во другите делови од Каталонија.

По турнејата низ monast Barcelona Day Trips: Montserrat Mountain ery, земајќи ги во неверојатни ставови на Каталонија од врвот на планината или шетање низ град Монтсерат ќе ја заврши својата искуство совршено. На главната улица во населбата е наредени со локалните продавачи на храна продажба домашна третира движат од мед, млеко и сирење да свеќи и сувенири, а различни гледни точки на планината може да се постигне со одење или пешачење, кое ќе ви овозможи да се добие добар се погледне на градот на Барселона подолу.

Едноставен патување: стигнете

Montserrat Cable Car Во посета на Барселона не би била комплетна без посета на Монсерат. Изберат да останат во една од многуте Барселона апартмани во центарот на градот, и превоз до и од планината во ист ден.

Да се дојде до Монсерат, можете лесно да се земе возот од Плаза де Espanya на падините на планината. Во Плаза де Espanya, постојат киосци продаваат пакет билети до Монсерат, и штом еднаш ќе ја достигне својата подножјето, можете да го направите на жичарница и решетката железничкиот да ви стигнете до врвот.

Да се земе на жичарница: Тргни се од воз во станица Монсерат-Aeri, каде што ќе можат да одговорат на жичарница. На патот назад надолу, жичарница заминува од манастирот околу 40 минути по час.

Да се земе на решетката железнички: Тргни се од воз во станица Monistrol де Монсерат (едно по Монсерат-Aeri) и хоп на планината возот. Да се ​​вратам надолу, овој воз заминува од манастирот на околу четвртина минатото на час. (Бидете сигурни да проверите распоредот на времето се менува!)

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности, Места и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>