Најдобрите места да се изнајмат стан во Барселона

Најдобрите места за станови во Барселона: Барселонета

Планирање на патување во Барселона, но не може да одлучи во кој дел од градот да остане? Со толку многу убави населби во каталонската престолнина често може да биде тешко да се избере една која е правото место за вашиот стан во Барселона. Па, да се прочита на за нашите врвот избори за останување во Барселона: пет различни населби расфрлани насекаде низ градот, секој оној што ги нуди уникатно искуство за вашиот одмор.

Барселонета

Барселонета, Барселона

Барселонета првично беше изграден за жителите на Ла Рибера кој морал да се пресели поради изградбата на тврдината Ciutadella изградена од кралот Филипе во 18-от век. Во поново време, додадени на околните Порт Вел и пристаниште Олимпик го направија оваа област е популарно место за туристите кои бараат да останат во близина на плажите на Барселона. Соседството е добро познат по своите 'chiringuitos (плажа барови) и прекрасни морски restaurants.Throughout на топлите месеци од годинава, ова е најпопуларниот место за престој, поради нејзиниот лесен пристап до брегот на Средоземното море, иако тоа е восхитуваат место за одмор во текот на годината, бидејќи ова сончево локација е дом на многу модерни и удобни плажа апартмани во Барселона. Ако одлучите да се избере Ла Барселонета како основа за вашиот одмор, не само што ќе ги имате на сонце, море и песок на вашите прсти, но вие исто така ќе биде само една кратка прошетка од сите атракции во центарот на градот, исто така!

Gràcia

Gràcia Barcelona - The best places to stay in Barcelona Ако сте во потрага за елитната населба со еден тон на локалните талент, не гледам подалеку од Gràcia. Само надвор од границите на центарот на градот, на крајот на Passeig de Gracia, ќе најдете овој чуден град со изразито каталонски атмосфера. Оваа населба е дом на многу шармантна ресторани, локално во сопственост на бутици, и некои од најдобрите луксузни апартмани во Барселона, како и кино прикажување на филмови на англиски и на шпански јазик. Во текот на годините оваа област стана популарна hangout за локалните студенти и млади жители. Како резултат на тоа, нејзиниот бар сцена останува трендовски, но wholesomely каталонски. Со кои престојуваат во Gracia, ќе се најдете во близина на познатиот парк Guell Гауди со воодушевувачки поглед на градот, како и дека е само 5 минути патување од срцето на центарот на градот.

Готски населба

Gothic Quarter Barcelona. The best places to stay in Barcelona Не патување во Барселона е комплетен без посета на готски населба, па дури и подобро, изнајмувањето стан во оваа историска област им овозможува да се доживее со градот богата историја од прва рака. Постојат многу станови во готски населба да те оставам во право во срцето на стариот дел на градот на Барселона. Вгнезден во меѓу Las Ramblas и Ел Борн, оваа област се карактеризира со својата мала, лавиринт-како улици, плоштади и прекрасна интимна готската архитектура. Неколку мора гледа во соседството се Catedral де Барселона, Plaça Reial, а владата палата на Каталонија, каде Генералитат де Каталунја работи. Спакувани да пука со чудни продавници и кафулиња, Ел Barri Gótic е совршено место за да останат и да се добие вкус на вистинска Барселона култура.

L'Еихампле

Barcelona Apartments Eixample GI799 Еихампле, каталонски за "продолжување", е дом на некои од најпознатите знаменитости на Барселона, како Ла Саграда фамилија, недовршени ремек-дело на Гауди. Во текот на 20 век, одборот на урбанизмот овластена оваа област како првиот продолжување од централниот градски плоштад. Денес, Еихампле е едно од најпопуларните места за посета, се должи на туристичките атракции кои го нарекуваат дома. Еден од најпознатите спомене е на познатата улица Passeig de Gracia, како и многу повеќе на дела на Гауди вклучувајќи Casa Batlló и Casa Mila (La Pedrera). Карактеризира со својата мрежа-како модел, широк директно улици и двете комерцијални и станбени населби, L'Exiample е совршено место да се јавите дома за неколку дена додека да се истражуваат сите на она што Барселона има да понуди. Таа има многу голем барови и ресторани и е блиску до некои од најдобрите места за шопинг во Барселона. Можете дури и да изберат да останат во еден од многуте Exiample апартмани во Барселона, и да се види зошто толку многу луѓе сакаат оваа населба.

Ел Роден Barcelona Accommodation: Born

Ел Борн, исто така познат како La Ribera, е една од најстарите населби во Барселона. Тоа е улиците се полни со чудат барови, модерни бутици и интересни музеи, нуди по нешто за секого. Оваа зона е дом на една бескрајна низа на активности за туристите, со некои од најпознатите атракции како што се Музејот на Пикасо. Само една кратка прошетка, ќе најдете Ел Палау де ла Музика Catalana. Оваа музика сала беше отворена во 1908 година, и е дефинитивно вреди да се посети, иако технички е сместена во соседните 'Barrio "на Сант Пере. Уште еден врвен разгледување жаришта во оваа област е познатиот Санта Марија дел Мар базилика, една убава готска црква. Со избирање на еден стан во Ел Борн, ќе бидете во up-и-доаѓаат зона, опкружен со некои од најпознатите историски места во градот, со денешна Барселона центар на само неколку чекори подалеку.

Од потивко соседството Ел Борн, во Сончев Брег Барселонета, на трендовски Gràcia област, Барселона, секако, ви нуди широк избор на големи локации за вашиот одмор. Без разлика дали ќе се избере еден стан со поглед на морето, или нешто малку подалеку до планината, каталонскиот главен град е сигурно да ве окупира. Книга на еден од многуте станови Барселона денес и да ги искористат предностите на сите дека овој фантастичен град има да понуди!

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Места, Патување и распусти и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>