FERIA де Abril 2012 - Барселона Стил

FERIA де Abril: фламенко танчери

Барселона е познат по тоа космополитски град со многу влијанија од целиот свет, а уште повеќе, од околу различни области на Шпанија. Со голем Андалузија популација, не е ни чудо што Барселона го усвои толку многу традиции од јужниот дел на Шпанија и ги направи свои. Еден од најдобрите? LA FERIA де Abril, инаку позната како априлската саем.

Feria de Abril: Traditional Flamenco Dancers

Со потекло од Севиља, април саем почнува околу две недели по Велигден, секоја година. За една цела недела, жителите на Севиља го слават животот со фантастична храна, прекрасни костими и долги, понекогаш цела ноќ, фиести.

Со текот на годините, Барселона стартува своја верзија на LA FERIA де Abril, заврши со фламенко танчери, светли бои, paella, и многу забава. Оваа година, во април Саем ќе започне на петок 27 април-ти и ќе трае цела недела до 6 мај. Пука со локалното население од сите шпански потекло, како и голем број туристи желба вкус на Андалузија партиско-сцена, овој фестивал е еден не треба да се пропушти, особено ако сте на семејството патување во Барселона.

За секого по нешто Feria de Abril: Ferris Wheel

Самата Feria ќе биде составен од два различни дела: еден е во големиот саем и сите типични десерти кои одат со него (да, вклучувајќи бонбони коса!). Посетителите на каталонскиот главен град, исто така, ќе бидат во можност да уживаат во гигант панорамско тркало и помала вози за деца. Во вториот дел од Саемот се состои од долга линија на настрешници наречен "Casetas" исполнет со танцувачките "Sevillianas", слободна музика, и храна и пијалок роден на Севиља.

Оваа година, во април саем ќе се одржи во Parc del форум, во областа Диагонал Мар на Барселона, со што е лесно достапен за сите кои сакаат да се земе ѕиркаат. Метро дури и ќе се продлабочи своите работни часа, така што пристапот до форумот не е ограничен. Најблиската метро станица на Feria е Maresme / форум за L4. Од таму, тоа е само една кратка прошетка од местото на случувањето.

На работното време на фестивалот се разликуваат секој ден во текот на неделата. За да се осигура дека нема да пропуштите ниту една од возбуда, да бидат сигурни дека да се планираат својата посета на Саемот на следнава пати во следните денови:

Петок 27 Април 2 Feria de Abril: Poster 2012 012 - 06:00-04:00
Сабота Април 28, 2012 - 10:00-04:00
Недела 29 Април 2012 - 10:00-04:00
Понеделник 30 Април 2012 - 10:00-02:00
Вторник 1 Мај, 2012 - 10:00-02:00
Среда 2 мај 2012 - 10:00-02:00
Четврток Мај 3, 2012 - 10:00-02:00
Петок 4 мај, 2012 - 10:00-04:15
Сабота 5 May2012 - 10:00-04:15
Недела Мај 6, 2012 - 10:00-11:00

Априлското саем е сигурно една од најспектакуларните настани во Б arcelona. И покрај тоа што може да биде помала верзија на недвижен Feria де Abril во Севилја, светла и колоритна афера Барселона нуди совршен вкус на вистинска работа. Плус, тоа е бесплатно! Ако доаѓате во Барселона во текот на неделата на Априлското саем, сте апсолутно мора да бидете на вашиот пат во текот на форумот. Можете дури и да останат во еден од многуте Барселона апартмани во близина на плажа и да впие до сонцето дека април, пред да замине надвор да уживаат во овие фантастични свечености.

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности , настани и обележани , , , , , , , , . Обележувач на Линк до .

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>