Најдобрите барови предјадења во Барселона: Куса Водич

Најдобрите барови предјадења во Барселона

Биде космополитски град во Шпанија, Барселона е позната по адаптација на сите различни видови на кујна од целата земја и во целиот свет. Најпознатите? Предјадења. Предјадења има долгогодишна историја во рамките на шпанската култура, и се трансформираат во еден од најпознатите прекрасна традиција на Иберискиот полуостров, вклучително и во Барселона.

Првиот предјадења првично беа забележани во јужниот дел на Шпанија. Овие мали снек-како ги третира беа послужени со пива, вина, и Sherries, ги прави совршен залак пред-вечера прават. Најчестиот вид на Tapa беше едно парче леб со ладно месо, шунка обично ни чоризо, поставени високо на врвот. Денес, може да се најде предјадења топло, ладно, голем, мал, за леб, на чинии, на чепкалки за заби, во садови: можете името на таа. Предјадења се совршени за споделување со пријателите и може дури да се комбинираат некои од вашите омилени јадења да се создаде полнење главниот оброк!

Некои од најпознатите видови на предјадења често се наоѓаат на менијата во Барселона вклучуваат:

  • Пан един Tomate: традиционален каталонски Tapa. Бел леб е нанесуваат со домати и заросеше со масло и сол, а понекогаш и се служи со Manchego сирење. Совршен придружник на остатокот од вашата предјадења.

Tapas in Barcelona: A Tradition

  • Patatas Bravas: На чипс или помфрит на Шпанија. Мали, длабоко пржени коцки компир служи со две сосови - alioli (а лук мајонез комбо) и пикантен сос од домати.
  • Anchoas: Овие сардината обично не се многу солено вид што ќе може да се користи за да се. Тие се служат во оцет со магдонос и лук. Вкусни.

  • Croquetas: Вкусна и особено добро на студено ден. Овие панирани ролни од компир со шунка, риба, пилешко и спанаќ се пржи и служи топол.

Ако доаѓате до Барселона, постојат тони на предјадења барови низ градот чекаат да бидат истражени! Да ги разгледаме во неколку дека нашите Барселона Туристички водич го удостоија ...

Бар Томас де Sarria

Предјадења бар со најдобрите patatas bravas во Барселона

Tapas in Barcelona: Patatas Bravas

Patatas bravas се една од најпознатите вкусни и традиционалните форми на предјадења служи сите низ целиот град. Како што споменавме погоре, овие квадратни -намалување компири се полеани во посебен зачинета сос, што ги прави неодоливо вкусно. Сепак, ако сте во потрага за најдобар, мора да ги пробате во Бар Томас де Sarria. Се наоѓа во област Sarria, овој традиционален малку предјадења бар е познат по своите неверојатни суров пржени компири служи со тајна куќа Брава сос. Главно млади луѓе и локалните жители се собираат тука за вкусот на овие прекрасна третира, а во исто време грицкаат на голем број на други чудесната предјадења бар Томас има да понуди.

Како да одам таму: C / Големи де Sarria 49, во близина на линијата FGC (Sarria)

Atrapatapa

Предјадења на буџетот

Што многу туристи не го знаат е дека традиционалните предјадења, уште служи во јужниот дел на Шпанија, се всушност слободни! Иако повеќето барови ќе ви наплати за поголеми делови, како што се сендвичи, многу предјадења во јужните региони на земјата дојде бесплатно кога наредил пијалок. Atrapatapa е еден од неколкуте барови предјадења во Барселона дека се задржи оваа традиција, нудејќи бесплатни предјадења кога нарачки гостин чаша кава или шампањ. Со повеќе од 15 избори на предјадења да изберете од, и цени со почеток во 1,20 € за кава + една Tapa, не може да се добие подобра зделка!

Како да одам таму: C / Конт Слоновата Ургел 77, во близина на метро линија L1 (Ургел)

Irati Taberna Vasca

'Pintxos "од регионот Баскија

Со текот на времето, предјадења почнаа да се развиваат во различни форми во зависност од регионот тие од. Во земјата на Шпанија баскиски, овие вкусно мезе се нарекуваат "pintxos" или "pinchos". Сличен на традиционалната предјадења, повеќето се сервира на врвот на еден мал дел од багет и се држат заедно со чепкалка. Овие вкусни третира се служи со вкусна txacolí, суво бело вино. Традиционално, на износот што го плаќаат за вашиот pintxo оброк е одредена од бројот на чепкалки замина во чинијата, некои со различни бои и големини покажува повисоки или пониски цени. На Irati Taberna Vasca, гостите можат да изберат да ги проголта надолу вкусна Monkfish, тортилја, ракчиња, а повеќе на традиционалниот барот или во ресторанот област.

Како да одам таму: C / Cardenal Casañas 17, во близина на метро линија L3 (Liceu)

Ел Xampanyet

Предјадења и кава

Tapas in Barcelona: Xampanyet

Посетете ја оваа локален бар со класичен атмосфера за еден од најдобрите искуства предјадења наоколу. Служи на различни предјадења со кава, ќе најдете на овој шампањ бар во близина на познатиот музеј на Пикасо, во Окружниот роден. Нивните конзервирана морска храна и сардината се особено голем хит со локалното население и туристите. Дојде на почетокот на оваа традиционална бар, како што почнува да се наполни салата околу 08:00.

Како да се добие ther д: C / Montcada 22, во близина на метро линија L4 (Jaume 1)

Quimet з Quimet

Предјадења избрани само за вас

За свежо предјадења толку добри тие ќе имаат вашата уста поење во секунди, ќе мора да минете во текот на Quimet з Quimet. Еве, ќе најдете низа на месо, риба, сирење и обложен со слатка сосови со овошје, ореви и многу повеќе. Фамилијарните заеднички, ова место е позната по својата сезнаен шанкер кој ќе го избере прекрасна плоча само за вас, а вие се одлучи на пијалок. Поставата на ѕидовите на овој бар се шишиња на вина и жестоки пијалаци од целиот свет, како и пиво селекции неспоредлив со било која туристичка бар.

Како да одам таму: C / Poeta Cabanyes 25, во близина на метро линија L3 (Paral-паралела)

Cañete Бар

Со вкус на Андалузија предјадења

Ова е голем бар со автентична атмосфера Андалузија, токму овде во Барселона. Нудејќи фламенко музика заедно со повеќе од 50 различни видови на предјадења, овој бар има сето тоа. Наоѓа само надвор познатиот Las Ramblas, менито вклучува многу морска храна, како и свежи состојки директно од Boqueria пазар.

Како да одам таму: C / Unio 17, во близина на метро L3 (Liceu)

Без разлика дали сте во посета на Барселона за една недела или сте во потрага да се преселиме тука за една година, што едноставно не може да го пропушти испробувањето на некои од најпознатите вкусни предјадења во каталонскиот главен град. Ако сте престојуваат во една од многуте Барселона апартмани во близина на еден од баровите што споменавме погоре, да бидат сигурни да престане со и да прашуваат за нивната специјалност, како речиси секоја предјадења место во градот има една. ¡Buen provecho!

Проверете прекрасна видео aparment Барселона на вкусни предјадења во каталонскиот главен град!

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во места , Ресторани и Храна и обележани , , , , , , , . Обележувач на Линк до .

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>