Барселона Зоолошката: совршен за семејство Ден Од

Барселона Зоолошката: Снегулка

  Ако се размислува за преземање на бракот во Барселона, активностите, излети и патувања достапни за вас да уживаат се бескрајни. Без разлика дали сакате да веселие во брановите на Барселонета Бич, или играат игри со децата во Parc Güell, таму е дефинитивно една авантура, што е апсолутно мора за секое семејство во посета на каталонски град: Бар celona зоолошка градина.

Barcelona Zoo: Peacocks На Parc de la Ciutadella, која се наоѓа во центарот на градот, е поставување на Зоолошката Барселона (Parc Zoològic де Барселона), позната како дом на единствениот идентификувани албино горила, Сно wflake, до неговата смрт во 2003 година далеку Читај на во нашата Барселона Туристички водич за да дознаете точно зошто не треба да се пропушти едно патување во оваа несекојдневна зоолошка градина за време на вашиот престој во Барселона ...

Царството на животните

Се проценува дека повеќе од 1 милион луѓе посета на Зоолошката градина во Барселона на годишно ниво, и има над 2.200 животни од 315 видови на екранот! Зоолошката градина е дом на цицачите (особено од Западен Низински горила и Bornean Орангутан), птици, водоземци и влекачи. Посебни екрани на игуани и камелеони се само еден од многу атракции во кои можете да уживате кога ќе ја посетите зоолошката градина!

Barcelona Zoo: Dolphins Зоолошката градина е исто така дом на поголемите животни како гепарди, лавови, снежни леопарди, па дури и жирафи. Бидете сигурни дека за да не се пропушти Црвена панда, омилен толпата! Дали вашите деца преферираат симпатична пингвини, чиста превласт на кит убиец, или "крал на џунглата", Барселона зоолошката градина има сето тоа!

Зоолошката градина, на прославата на 120-годишнината во 2012 година, планира богата и разновидна програма на настани за одбележување на овој јубилеј, со активности насочени кон публиката и млади и стари. Некои од активностите вклучуваат едукативни сесии со делфини како и "Авантура сабота", програма наменета за деца на возраст од 4 до 11 години, учејќи за животни и нивните истории преку интерактивни игри и турнеи.

Она што ја прави Барселона Зоолошката различни?

Она што ја поставува оваа зоолошка градина, освен Barcelona Zoo: Cheetah од другите во Шпанија е фактот дека таа има отворени кабини, дозволувајќи им на посетителите да се речиси допираат животните. Таа, исто така може да се пофали на новороденчето зоолошка градина, каде што децата можат да се запознаат со широк спектар на животни.

Покрај тоа, на Барселона z oo е горд на хуман објекти и живеалишта за тоа што нуди за животните, и зема својата општествена одговорност сериозно, преку учество во бројни програми свест европски и меѓународни загрозени видови. Таа, исто така го промовира програми на конзервација, а нудат поддршка на универзитетите и истражувачите од целиот свет.

Како да се добие на зоолошката градина

Зоолошката градина во Барселона е лесно достапен од двете метро L4 (Ciutadella - Вила Olímpica стоп) и панорама L1 (Триумфалната Triomf стоп). Зоолошката градина е отворен од 10:00-05:00 во текот на зимата, но во текот на летото таа и понатаму останува отворен до 07:30. Билетите може да се купат на интернет или на портата, со возрасни билети чинат 15,40 €, а децата да дојдат во за 9,30 €.

Ако сте во посета на Барселона со вашето семејство оваа година, во посета на Зоолошката градина во Барселона е задолжително! Голем број на генерации поминале низ оваа неверојатна сајт, и вие премногу несомнено ќе се судрите со многу сопствени здивот моменти и да се создаде некоја негувале спомени таму. Значи, го зграпчувам вашите најблиски, книга на еден од многуте станови во Барселона и главата на каталонскиот главен град за едно семејство искуство никогаш нема да го заборавам!

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности, настани и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>