Semana Дедо Мраз во Барселона - Совршен за вашиот Велигден празник

Мана de Pascua - Велигден во Барселона

Semana Дедо Мраз, или света недела е недела на Велигден се слави во целиот свет. Сепак, голем број од жителите на Барселона да избере да поминат одмор во околните села, приморските градови и домови земјата, оставајќи го градот за патници и туристи да се истражуваат.

Со топла пролет времето притаен во и помалку луѓе на улиците, Semana Дедо Мраз прави за совршен недела за да се избега на Барселона на вашиот празник Велигден. А да не зборуваме, постојат многу Барселона апартмани што ќе може да се јавите дома за неколку дена додека откривањето на сите свечености забава исполнета дека Велигден во Барселона има да понуди.

Велигден Паради & поворки

Paso de la Borriquita - Barcelona at Easter Бидејќи Барселона е космополитски град полн со луѓе од целиот свет, на парадите и поворки ќе најдете време Semana Дедо Мраз нема да биде голем како тие може да се види и во другите градови, како што се Севиља. Сепак, тоа не значи дека Барселона е без своите велигденски традиции.

Првата парада на празникот Велигден во Барселона за да започнете е познат како "Ел Пасо Де Ла Borriquita" и се одвива на Цветници во Ciutat Вела, во чест на доаѓањето на Исус во Ерусалим на магаре. Во текот на оваа парада, посетителите ќе можат да се најдат штандовите поставени на улиците продажба изразито традиционалните изветвена дланка Листовите како процесијата на плови и костимирани учесници одминува.

По оваа прва живо прослава, во неделата на посветеното паради се одвива во готски населба на Барселона, како и на познатиот Las Ramblas.

 

Велигден подароци

Easter Monas Barcelona Подарок-давање не обично ја придружува на Велигденските празници, во Барселона, со еден исклучок: лас Мана. Децата се даваат разни мали подароци во чест на Христовото воскресение. Обично, овие дарови ќе бидат мали чоколадни фигури, како што се јајца, за да го симболизира повторното раѓање и нов живот на Исус.

Заедно со ова, тоа е традиционален кумови за да го дадат својот godchildren на Мона de Pascua. Првично, на Мона de Pascua беше Велигден торта направена од марципан материја и се служи со јајца. Денес, торта има многу форми, некои кои вклучуваат чоколадо, и сите тие се вкусни.

Велигден третира во Барселона

Mona Pascua FCB

Како доминантно католичка градот, традицијата на не јадење месо на Велики петок е жив меѓу граѓаните на Барселона. Сепак, ова обезбедува одлична можност за луѓето да се занесе во вкусна Велигден традиција на риба за тој ден. На пример, треска уживаше нашироко низ целиот град на Велики петок (како и во многу други градови).

Особено за велигденските празници, пекари и chocolaterias околу Барселона работа за создавање на повеќето чудесната и прекрасна третира, со што оние кои се откажале од слатки за Великиот пост желба дека Велигден понеделник ќе пристигне побрзо. Некои од овие вкусни велигденски традиции вклучуваат Bunyols, Torrijas, Roscas de Pascua, Pestinos и како што е споменато погоре, Мона de Pascua.

Со вкус на Севилја

Nazarenos Barcelona Easter Севилја е познато за домаќин на најголемиот Велигден прослави во Шпанија, со надмена паради, суров претрупан десерти, а повеќето традиционално, Nazarenos. Но, вие не мора да одат по целиот пат до Andalucía да ги тестираат овие обичаи, како повеќето од нив може да се најде (иако во помала мера) тука во Барселона, исто така.

Иако тие не се редовна функција на Велигден насекаде во градот, на маскирани покајници именуван Nazaranos (врз основа на луѓето од Назарет) можете да најдете во прославата на областа L'Hospitalet de Llobregat на Барселона. А убава глетка за да ја видите, Nazarenos спорт нивниот карактеристичен облик на наметки и маски за време на парадите и процесии. Конусот од кој се формира во горниот дел на капа се предлага да биде симбол на Nazarenos издига кон небото, обезбедување на нив покајание за своите гревови.

Ако доаѓате до Барселона за време на Paso de la Borriquita Parade for Easter in Barcelona Велигден недела, најверојатно, не може да пропуштите гледањето на оваа средновековна традиција дојде на живот во современиот ден. Слично на ова, паради кои се одвиваат во текот на Semana Дедо Мраз се добро вреди да се гледа, а вкусот на Мона de Pascua а другиот Велигден поврзани третира што ќе може да се најде тука се само премногу да се одбие. Значи имате некои летови, книга вашиот стан во Барселона и над главата на каталонскиот главен град за незаборавен празник Велигден.

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Настани и обележани Обележувач на Линк до.

2 Responses to Semana Дедо Мраз во Барселона - Совршен за вашиот Велигден празник

 1. Бред Пакин вели:

  Моето семејство и јас се планира нашиот одмор и се размислува на Барселона, сепак се чини дека постои голем број на слики во кои туристите во однос на терористите со знаци им кажува да си одам дома, наместо да ги уништи населби и култура ... тоа е дури и безбедно да се дојде до Барселона ??

  • Персонал вели:

   Здраво Бред,

   Се разбира, тоа е безбедно да се дојде до Барселона! Градоначалникот на Барселона, всушност, ја искажа својата заложба за одржлив туризам, со цел промовирање на рамнотежа меѓу градот жители и посетители. Всушност, според последното истражување направено од страна на Turisme де Барселона, повеќето од жителите на Барселона, 94,5% сметаат дека туризмот е од корист за градот.

   Како и со сите поголеми европски градови, постојат малцинства кои можат да протестираат за одредени аспекти на туризмот, но тоа не значи дека нема да биде безбедно да уживате во вашата посета на овој прекрасен град. Со толку многу да се види и не, дури и Барселона заврши 2011 година со рекорден број на туристи!

   Ако би сакале да прочитате повеќе за тоа, да ги разгледаме во овој веб-сајт.

   Добредојдовте на Барселона на тимот

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>