Земете пауза во Барселона оваа пролет

Пролет во Барселона

Барселона е фантастично место за посета во овој период од годината, а со топлото време почнува да покажува уште еднаш, пролетта 2012 година е одлична сезона во посета на каталонската престолнина. Од празниците на фестивали, има многу да се види и да се направи, и може да се најдат големи зделки на Барселона апартмани во склопот наоѓа во близина на сите од најдобрите туристички жаришта во градот, така што не постои причина зошто не треба да се земе едно патување на еден на повеќето неверојатни градови во Европа! Прочитајте, за во нашата Барселона Туристички водич за да дознаете само зошто треба да ја посетите Барселона оваа пролет ...

La Diada де Сант Жорди

Денот на Свети Ѓорѓи, или El Dia де Сант Жорди, е многу сопствени Денот на вљубените во Барселона. Додека некои од локалните жители го слават на 14 февруари-ти, најголемиот фестивал на љубовта, секоја година се одржува во пролет. Април 23 на градот е украсен со Барселона знаме, книга тезги линија Las Ramblas и можете да видите на традиционалните народни игри, Ла Sardana, во city's Барио Gótico.

Sant Jordi Barcelona Патронот на Каталонија, Свети Георгиј, наводно убиени змеј кој беше тероризирање близина на градот и неговата принцеза, долго, долго, пред. Кога падна, а rosebush никнува од неговата крв, па Сант Жорди скинат и предадена роза спасени принцеза. Од оваа приказна, произлегува одредена традиција со која мажите им даваат на своите љубовници роза. Но, чекај, има уште!

Во 1920 година, шпанскиот книжари, ја истакна важноста на 23-ти април како денот кога двете Вилијам Шекспир и Мигел де Сервантес почина, во 1616 година Тие потоа почна да се промовира нивната продажба преку Diada де Сант Жорди што паѓа во ист ден, така што во како возврат за нивната рози, жените презентирани книги за мажите ги сакаат. Оваа традиција е сега голем дел од прославата на Сант Жорди. Во 1995 година, 23 април е всушност име Светскиот ден на книгата.

Calçotadas

Calçots on the Barbeque Од крајот на зимата и во пролет, луѓето од Барселона подготвена нивните стомаци за една од најпознатите вкусни уште каталонски храна: calçots. Сличен на праз или scallion, овој зеленчук е популарно јадење во регионот на Каталонија, а ги има многу фестивали празникот стил, наречен calçotadas, што се одржа во текот на пролетта, за прославата на овие гастрономските задоволства.

Првпат се откриени во Валс, Тарагона (околу еден час јужно од Барселона), Calcot расте од јануари до март, со што пролетта совршено време за да земе учество во еден calçotada. Традиционално, на зеленчукот се знак-скара на масовен скара додека надвор е црн и во внатрешноста е мека. Тогаш темница Надворешноста е излупени исклучи, откривајќи вкусна кромид под неа, која е натопена во salvitxada или romesco сос со лук, пиперки, ореви и маслиново масло. Таа потоа се изедени долу скоро целина, како јадат исфрли главата назад да се откажат од Calcot во, во меч-голтање начин. Можете да најдете calçots во многу ресторани во Барселона, од кои повеќето ќе ви даде бесплатно задолжително лигавче, бидејќи ова е еден неуредна оброк!

Примавера Звук фестивал 2012

Дали сте зависник од музиката? Секогаш во потрага за најновите и најголема од музиката од целиот? Не гледам подалеку од себе, Примавера Звук фестивал во Барселона. Оваа година на фестивалот ќе започне на 30 мај-ти и ќе трае 5 дена. Посетители на фестивалот можат да купат билети за да трае цело времетраење или само секојдневно минува ако тие преферираат Primavera Sound 2012 Barcelona .

Фестивалот е позната по доведување еклектична група уметници на сцената, фокусирајќи се на независни и новоформираниот меѓународни групи. На жанрови на музика, сепак, можат да се видат за да се движат од алтернативни, инди и фолк, до електронски, поп, хип хоп и џез.

Со повеќе од 130 уметници настапуваат на убава место со поглед на море, ова е еден фестивал во Барселона оваа пролет дека вие не сакате да ја пропуштите!

Монтсерат ден патување

Нешто помалку од еден час северно од Барселона, ќе најдете Монсерат: прекрасни планински град, кој е дом на една од најзначајните манастири во Шпанија. Посета на градот го прави за една интересна ден надвор и е особено пријатно време на топлите денови на пролетта. Ако сте љубител на одење или пешачење, постојат многу различни патеки ве води до спектакуларни гледни точки на планината, каде што можете да видите неверојатни погледи на Барселона.

Montserrat Barcelona Тоа се рече, главната видување и привлекување на планината е, всушност, Бенедикт опатија на Санта Марија де Монтсерат. Овој манастир собира верници од сите краеви на светот и што е најважно верските повлекување на Каталонија. Хорот на Монсерат Момци ', L'Escolania, е познат да ги извршува секојдневните околу 01:00.

Да се дојде до Монсерат, можете лесно да се земе возот од Плаза де Espanya на падините на планината. Откако таму, можете или да се дофати со жичарница или Функулар воз (по ваш избор) до врвот.

Без разлика дали сте забавите во Примавера Звук фестивал, препуштање во некои calçots, или пешачки патеки од Монсерат, вие сте сигурни да имаат многу време во овој магичен град во текот на пролетта! Постојат голем број на други причини за да се дојде до каталонската престолнина за време на сончевото време од годината, па не заборавајте да книга вашиот стан во Барселона наскоро, и да почне подготовка за незаборавно искуство во една од најпопуларните дестинации во Шпанија.

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности, Места и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>