Еихампле Барселона - Историја, знаменитости, Апартмани

Passeig de Gracia Барселона

Кога ќе изберам кој соседството сакате да останете во на вашата посета на Барселона, може да најдете се расипуваат за избор. Од историскиот готски населба на сончеви Барселонета, до до-пазар Gracia, Барселона е никаде во близина фантастично области за да се јавите на вашиот привремен дом. Но никој не се сосема како таа област Еихампле. Спакувани да пука со неверојатни глетки, божествена ресторани, продавници galore и некои неверојатни апартмани, ова е едно место во Барселона, ти си сигурно ќе падне во љубов со.

 

Еихампле (се изговара "Ај-shampla ') е Каталонски за "продолжување", а самата област е само тоа. Се наоѓа помеѓу Ciutat Вела и околните градови на Сантс, Gracia, и Сант Андреу, L'Еихампле беше првиот продолжување на градот од стариот дел на градот на Барселона. Област Еихампле е всушност направен од два различни дела:. Dreta de l'Еихампле (десна страна) и Esquerra de l'Еихампле (лева страна) И двете од овие региони се исполнети до гребенот со место да се види и работите да ги направам, Еихампле прават еден од најпопуларните места за престој во Барселона.

Историја и дизајн

Eixample Barcelona Изградба на Еихампле се одржа за време на 19-ти и почетокот на 20 век. Дизајнот на самата област е извршена од Ildefons Cerda кои одбрале да се создаде мрежа-како модел кога дизајнирање на улици и населби во внатрешноста на областа. Cerda смета за многу различни елементи при создавањето на оваа мрежа, како што се сообраќај и транспорт, заедно со сончева светлина и вентилација. Улиците во округот Еихампле прошири на секоја раскрсница со што за поголема видливост и вентилација. Многу делови на Еихампле беа под влијание на архитекти модернистички и уметници од тоа време, како што се Антони Гауди, кој го изградил два препознатливи куќи во рамките на областа. Но повеќе за тоа подоцна!

Dreta de l'Еихампле

Денес, Dreta de l'Еихампле е еден од најпрометните во сите области на Барселона. Home за да центрирате плоштад во градот, некои познати патишта, и неколку од најпознатите неверојатни дела на Гауди, Еихампле Derecho, како што често се нарекува, се трансформираше во една од најважните области во Барселона.

Casa Mila La Pedrera Barcelona Ако доаѓате во Барселона, во посета на плоштадот Каталунја е дефинитивно на картички, и додека сте таму, зошто да не проверат што повеќе таа област Еихампле Право да го понуди? Ние препорачуваме прошетка по познатата Passeig de Gracia, познат како еден од најпознатите пронаоѓа улиците во Барселона. Знаменитости на улица се движат од продавниците за облека, како што се Луј Витон и МИУ МИУ на некои од најпопуларните високо улица продавници на Шпанија, како Зара и Манго. Исто така, ќе најдете голем број на трендовски барови и ресторани нудат кулинарски задоволства од светлина предјадења до некои од најдобрите Каталонски кујна. И, ако ништо друго, од глава до повеќето раскошна улица Еихампле е да се доживее некои стравопочит-инспиративна архитектура: Passeig de Gracia е дом на познатиот Антони Гауди Casa Batlló и Ла Pedrera (Каса Мила).

Покрај тоа, Dreta de l'Еихампле исто така се наоѓа Најпознатото дело на Гауди, Ла Саграда фамилија, кои се наоѓаат во горниот дел на областа.

Esquerra de l'Еихампле

Исто како и на десната страна од таа област, на левата страна е популарен кај туристите и има многу да се види. Еихампле Izquierdo има целиот куп на разгледување жаришта и кул места за јадење, како и некои од Барселона најжешките барови и клубови. Различни делови Еихампле левица исто така заработил името "Gayxample" поради нивната енергична геј сцени. Оваа област е дом на многу стилски продавници, геј барови и енергична ноќен живот.

А мора да се види додека на левата страна Sant Antoni Market Eixample Barcelona на областа Еихампле е Сант Антони пазар. Се наоѓа во јужниот крај на областа, на пазарот е малку помалку преполн од познатиот Boqueria на Las Ramblas, и е полн со шарм. Овде можете да најдете секаков вид на шпански деликатес може да се замисли, и сите за разумна цена. Во недела, на пазарот е целосно трансформиран во втора книга продавница, продажба на стари монети, поштенски марки, и - ќе го претпоставам - книги.

Друг достоен глетка во Еихампле лево е Parc de Џоан Миро, која се наоѓа во близина на Големиот Plaça Espanya. Паркот, кој може да се најде пред очите на старите општински кланицата, е домаќин на сите видови на настани и активности, и има некои интересни опции населби околу нејзиниот централен плоштад.

Еихампле Апартмани

Еихампле Апартмани, Барселона

Ако доаѓате до Барселона, најмногу ви дефинитивно ќе биде трошење на барем дел од вашето време во таа област Еихампле ... па зошто да не остане таму? Постојат многу станови Барселона во област Еихампле, како на десната и левата страна, кои се целосно опремени и опремени, подготвена за да уживате во вашиот престој. Централно лоцирана и со некои сместување до 8 луѓе, ќе ги најдете сите на место на областа право на вашиот праг кога престојуваат во Еихампле стан во Барселона. Многу станови може дури и да имаат поглед на делата на Гауди, како Саграда фамилија апартмани кои се наоѓа на аголот на базиликата.

Дали сте престојувале во Еихампле и пред тоа? Ни капка коментар и кажете ни што си мислел на област!

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во места и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>