Casa Batlló Барселона - А Гауди Ремек не можете да пропуштите

Casa Batlló Барселона фасада на Вечер

Шансите се сте слушнале за планирам архитект Антони Гауди. Ако доаѓате до Барселона, несомнено познатиот Саграда фамилија е на вашата листа на "мора да се види е" време на одморот. Сепак, многу посетители не успеваат да се доживее некои од неговите други фантастични парчиња, како што Ла Pedrera и Casa Batlló. Не биде еден од оние посетители! Тука, надвор Барселона Туристички водич ќе ви објаснат само неколку од причините зошто Casa Batlló треба да биде во близина на врвот на вашиот список излети.

Почеток на нешто убаво

Casa Batlló е изградена помеѓу 1904 и 1906 година од страна Антони Гауди, и е овластена од страна на текстил индустријалец, Жозеп Batlló. Оригиналната структура на зградата, кој се наоѓа на суета улица на Passeig de Gracia, беше завршена во 1877 година од страна на Емилио Sala Кортес. Гауди кога за прв пат е овластена да работи на куќата, тој требаше да урнеме постојната структура и обнова на тоа од земјата нагоре. Сепак, таа подоцна беше одлучено дека реновирањето на зградата ќе биде многу повеќе практични.

Жозеп Batlló беше истакнат човек во Барселона, сопственик и работење многу текстилни фабрики во градот. Кога тој и неговата сопруга се пресели во куќата, тие знаеле дека сакаат нивните дома да бидат различни од оние на другите во рамките на кланот Batlló. Затоа, најмија Гауди да излезе со иновативни и креативни план, на која тие не се ограничи на било кој начин.

Семејството живеело на благородни кат од Casa Batlló до средината на 1950-тите години по нивната смрт. Оваа благородна кат е на првиот кат на зградата во која се наоѓаат во галеријата, со поглед на сите Passeig de Gracia, трпезаријата, бањи, и многу други области на пространи живеалишта.

Животно, растително или минерално потекло?

Антони Гауди беше познат по неговата симболика и креативно претставување на дневни слики во рамките на неговите дела. Casa Batlló беше апсолутно не се разликува. Тие основа на куќата беше "животински оживее", евоцирајќи природата со органски структури и сугестивен фантазија. Фасадата, за почеток, има колони претставувајќи коски и брановидна форма опкружува целото лице на зградата, што укажува на движење. Зградата се состои од мозаик плочки, создавајќи една убава боја и слика, како и што ги претставуваат како рибини крлушки и водниот свет. Покривот на фасадата претскажува гигантски кули, сеќавајќи се 'рбетот на животното, полеани со повеќе мозаик плочки.

Внатрешноста на куќата е, исто така, целосно под влијание на митски суштества, фантазија и животински свет. Сепак, многу од функциите на куќа, исто така, се изградени поради практичност, со што објектот "паметни куќа" на сорти, за што е создаден. Рачките на скалите, на пример, се фигуративно на рептил боцки, а во исто време да се оформиме да се вклопи во форма на човечка рака, како еден спушта брилијантен скали.

Нашата куќа, во средината на нашата улица

Денеска, објектот се претвори во културен музеј за јавноста и на туристите да се загледуваш во, за учење да се сфати "криволичене" на модернистички ум на Гауди. Куќата е отворена со комплетна аудио-туристички водич за општа сума од околу 18 €. Не заборавајте да се направи на вашиот пат до кровот по завршувањето на аудио турнеја, за спектакуларен поглед на Барселона, каде што исто така може да се открие дури и повеќе од ремек-делата на Гауди. Билетите може да се купат директно во канцеларијата на билет, се наоѓа надвор пред влезот на зградата, или со посета на Веб Casa Batlló. Зградата е отворена 365 дена во годината 09:00-09:00. Се наоѓа во центарот на градот, на Passeig de Gracia, Casa Batlló е многу лесно да се најде, и тешко да се пропушти поради своите исклучителни бои кои искра во сонцето Барселона.

Без разлика дали ќе се доаѓа до Барселона за два дена или две недели, на турнеја во внатрешноста на Casa Batlló е мора. Можете дури и да изберат да останат во еден од многуте Барселона апартмани во близина на Големиот Passeig de Gracia и изгледаат излез, или да одиме на, Casa Batlló секојдневно. А дома како ниедна друга, Casa Batlló Ви дава увид за тоа што тоа мора да е како да се живее во внатрешноста на профит на еден уметник.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Места, Патување и распусти и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>