Ресторани во Барселона: Мени del Día

Мени del Кол, Барселона

Lunching во Барселона е многу културна активност дека сите посетители треба да бидат подготвени за кога се обидува да добие вистинско искуство. Типичен ручек е многу поголем од оние во другите земји и се јаде помеѓу часа на 13:00 и 16:00. Многу ресторани кои нудат она што се нарекува "Мени del Кол," или менито на денот, кои можат да бидат евтини и автентично искуство за сите посетители.

Што е Ел Мени del Día?

Типично, Мени del Día состои од два предмети, леб, пијалок и десерт или кафе. Во просек, еден Мени del Día ќе ве чини само 8 € -15 €. Менија промените дневниот и таму се обично повеќе опции за секоја категорија на менито, па ќе имаат различни јадења да се изберат и дека не се целосно ограничени на еден курс. Ел Мени del Día обично се испратени надвор од ресторанот, на или креда одбор или знак, па можете да ја разгледате малку пред да направите вашата одлука за тоа дали или не да вечераат таму.

Она што е на Ел Мени del Día?

Ел Мени del Día варира врз основа на ресторан и ден од неделата. Некои ресторани ќе ви даде повеќе храна, за помалку пари, едноставно се должи на природата на местото на случувањето. Често, ресторан дури и ќе ви овозможи да нарачате две ставки од истата плоча категорија, наместо на еден од секоја. Бидете сигурни да се провери од предната знак за целосен опис на она што ќе се добива кога ќе ги нарачате од менито del Día Еден пример на типична Мени del Día е како што следува.:

Ел буквар (првиот курс)

 • Ensalada Mixta (мешана зелена салата со туна)
 • Paella (традиционален ориз сад со морска храна, месо или зеленчук)
 • SOPA del Кол (супа од денот)

Ел Сегундо (втор курс)

 • Chuletas де cerdo (кременадли)
 • Поло asado (печено пилешко)
 • Filete де merluza един tomate (бела риба филе со сос од домати)

Ел Postre (десерт)

 • Flan (традиционален шпански десерт, слични на крем brulee)
 • Јогурт (различните видови на јогурт)
 • Fruta (овошје)
 • Пастелни del Día (торта на денот)

Bebida (пијалок)

 • Вино (една чаша бело или црвено вино)
 • Agua (со или без гас)

Пан (леб)

Зошто јас треба да изберат ел Мени del Día?

Мошне едноставно, вредност за парите. Ел Мени del Día е еден од најпознатите евтини начини да се добие целосен оброк во градот, и да уживате во некои вкусни Каталонски кујна. Настрана од евтини брза храна зглобовите, менито del Día е еден од само начини да имате квалитетен долго ручек во Барселона за дел од цената што се наплаќа на многу од рестораните во насока на туристи.

Каде можам да најдам ел Мени del Día?

Најдобриот дел за ел Мени del Día е тоа што може да се најде во сите делови на градот. Ресторани дека тоа, исто така, ќе треба да обезбеди целосна мени на други вкусни јадења. Провери некои од внатрешните улици Барселонета, Ел Borne и Еихампле за најдобар Мени del Día наоѓа. Остане во централно лоцирана Ramblas стан во Барселона, а вие ќе бидете сигурни дека да се најдат на овој традиционален избор на сите околу вас.


Проверете ги овие големи Мени del Día ресторани:

Може Пере

Медитеранската храна со Мени del Día од 9 €

Улица: Rosselló, 264, Барселона 08037
Опфат: Еихампле (Dreta)
Метро: Verdaguer (L4 или L5)

Hola Manito

Мексиканска храна со мени del Día од 10 €

Улица: Гран de Gracia, 167 Барселона, 08012
Опфат: Gràcia
Метро - Фонтана (L3)

Може Vador

Каталонски скара со мени del Día од 15 €

Улица: Diputació 367 Барселона, 08009
Опфат: Еихампле
Метро: Tetuan (L2)

L'Antull

Помали типичен бар / ресторан со мени del Día од 10 €

Улица: Европа, 32 Барселона, 08014
Опфат: Лес Корт
Метро: Мариа Кристина (L3)

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Ресторани и храна , Патување и распусти и обележани , , , , , , , , , . Обележувач на Линк до .

2 Responses to Ресторани во Барселона: Мени del Día

 1. Јасмин вели:

  Јас навистина не сакам ова место. > :(

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>