Карневалот во Ситгес и Барселона 2012

Барселона Carnaval 2012

Ако доаѓате во Барселона во февруари оваа година, што апсолутно не може да пропуштите еден од најголемите празници во годината: карневал. Во недела доведоа до Чиста среда, на луѓето од каталонската престолнина се фрлат во ова шарени прослава со огромни партии, Grand паради и кулинарски задоволства, уживајќи во последната трошка уживање и ненаситност пред 46 дена на постот почне. Тука, нашата Барселона туристички водич ви кажува точно зошто треба да го фати овој unmissable настан ...

Деновите на Карневал

Свеченостите на карневал, или Carnava л, како што е познато во Шпанија, почнуваат в четврток, Februrary 16 оваа година, која е призната во Барселона, откако Dijous Грас или 'Велики четврток. " Овој ден е обично посветен на уживање и ненаситност околните доаѓањето на постот, а во Каталонија, вкусни butifarra и тортиљи се широко се консумира.

Прослави постапката викенд се случи во текот на секој ден и ноќ. Паради на улиците, додека локалните жители и туристите се делат во атмосфера на возбуда, уста поење кујна, и партијата. Ќе видите сите облечени во маски, светли бои, и екстравагантни костими, создавајќи атмосфера на вештерките стил во текот на овој дел од фестивалот.

Вторник е последниот ден од забавите, како и секој последен момент на уживање се апсорбирале пред почетокот на Великиот пост. На следниот ден, Чиста среда, на погребот на сардина се одвива. Кралот на карневалот умира и темпераментен и упадливи бои на костимите се сврти кон црно да се жали по неговата смрт. Често сардина (понекогаш се доста големи и направени од хартија маше) може да биде погребан во на плажа или изгорени, многу верувајќи дека за да го симболизира откажува сардини за Великиот пост.

Доживее карневал во Барселона

Престојуваат во Барселона е идеален за ова време на Бирминген свечености. Но, додека тоа не учествува потполно во акцијата на карневалот, тоа не е еден од поголемите градови во Шпанија да се оди "сите надвор". Ако сте во посета на Барселона со семејството или сте во потрага по вкус на акција во комбинација со бесконечен спектар на богатства излети, тогаш Барселона е место за вас.

Постојат многу Барселона апартмани во совршена локации, во близина на сите од главните паради, која ќе се одржи на ниво на град оваа година. Останат во еден од становите во Барселона Ramblas, централно лоцирана и со сите потребни удобности, и да дозволи себеси лесен пристап до сите од прославата карневал.

Карневалот во Ситгес

Ако сте во потрага да се земе овие свечености февруари до целосна, и би сакале да се осмелам малку подалеку надвор Барселона, а потоа на Ситгес Карневал е дефинитивен опција за вас. Се наоѓа на само 40 минути јужно од Барселона со воз, на плажа град Ситгес е дом на една од најголемите карневалски свечености во Шпанија. Најпаметните и најпознатите иконски паради во Ситгес се одржи во недела, 19-ти февруари и Вторник, 21 Февруари, иако постојат многу фантастични настаните што се случуваат сите викенд во најголемата геј заедницата во Шпанија.

Костимите, прослави, храна и пијалоци, сите додадете атмосфера незаборавна партија и транспорт на музика ви држи танцува цела ноќ. Ситгес е живописна крајбрежен град на ден, но тој не знае како да ги споделите со својата коса надолу, и во текот на неделата на карневал, неговите свечености се често во споредба со оние на Марди Грас.

Да се дојде до Ситгес од Барселона, можете да ги преземе Барселона Rodalies, управувана од страна Renfe. Има 10 станици наоѓа во Барселона, од кои сите се кандидира чести патувања во Ситгес, овозможувајќи ви да се оди и да се вратат во истиот ден, ако е потребно. Најзгодно место да се дојде до Ситгес, сепак, е место на Барселона-Сантс, која ги поврзува со возови од многу други места, исто така.

Овие станици се лесно да се постигне со автобус, метро, ​​или дури и пеш од повеќето централни апартмани во Барселона. Меѓутоа, исто така има многу фантастични Ситгес станови, се наоѓа веднаш до плажа, ако сакаш да биде поблиску до забава!

Не е важно каде ви се одлучи да остане, забава, и да го славиме, карневалот во Барселона и Ситгес е искуство што дефинитивно не можете да пропуштите.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Барови и Ноќен живот, настани, места и обележани Обележувач на Линк до.

Еден одговор на карневал во Ситгес и Барселона 2012

  1. Pingback: Барселона во пролет 2012: Ден патувања | Ситгес & Монсерат | Апартман Барселона Водич

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>