Најдобар ски одморалиште близина на Барселона

Ски центри во близина на Барселона

Покрај тоа што Барселона е позната по својата летна плажа активности, зимски одмор во каталонската престолнина нема да ја напушти посетителите незадоволни. Барселона е во склопот наоѓа среде различни популарен скијачки локации кои нудат зимски активности, снег спорт и природни околини во непосредна близина на градот. Останат во една од многуте Барселона апартмани само неколку часа од прекрасните Пиринеите планини за лесен пристап до многу ски-центри.

Андора: Grandvalira

3 часа од Barcelona- почетник да Екстремни Скијачите

Андора, мала Каталонскиот земјата само неколку часа северно од Барселона, е дом на многу ски центри расфрлани низ Пиринеите. Grandvalira Андора е најголемиот од овие центри, како во Андора, како и на Пиринеите. Grandvalira е поврзан со шест помали ски-центри и села во Андора: Pas de la Casa, Grau Roig, Soldeu, El Tarter, Canillo и стан, со што на патување во планините погодна за скијачи од сите возрасти и експертиза. Во вкупен Grandvalira нуди 65 лифтови до 110 падина траки, 4 м слободно снег паркови, и различни активности, вклучувајќи изградба на иглу и снег моторни велосипед. А ако тоа не е доволно, паркот ќе биде домаќин на Дами алпски ски Светското првенство во февруари оваа година. Најдобар начин да се дојде до Grandvalira е да се вози или да преземе тренер. Постојат 2 главни тренер линии кои можат да ви ги собереш во Барселона Ел Прат аеродром, и ви дава до патеките за 3 часа. Посетете го веб-сајтот Grandvalira е за повеќе информации.

Жирона: Ла Молина

2 часа од Barcelona- почетник да напредни скијачи

Ла Молина, кој се наоѓа само 2 часа северно од Барселона, е уште една голема можност за желни snowbunnies. Одморалиштето, која се наоѓа во Пиринеите во близина на границата со Франција, нуди на гостите мноштво на скијачки патеки, како и цевки, создаваат, и дрво авантура јажиња се разбира. Ла Молина е лесно достапен со воз, автобус, и Renfe Rodalies и Sagales автобуската компанија нудат големи зделки за транспорт. Да одат со воз од Барселона, гостите можат да ги преземат "Трен-Blanc" или белата воз, од плоштадот Каталунја, во 06:10 за време на викендите во периодот меѓу јануари и април. За еден ден патување, гостите можат да потоа повторно одбор на воз во Ла Молина во 17:50 паѓајќи скијачи врати во Барселона по 20:14. Посетете го веб-сајтот Ла Молина за повеќе информации.

Франција: Font-Romeu

2 часа од Barcelona- почетник да напредни скијачи

Ако сте во потрага да се излезе од Шпанија на денот за Font-Romeu на француската страна на Пиринеите е уште една одлична опција. Само 2 часа возење од Барселона, историскиот град нуди скијачи 40 траки, над 3000 сончеви часови годишно, а една од најголемите операции снег правење на Пиринеите. Слични на Grandvalira, Фонт Romeu е поврзано со 8 други Neiges Каталанес летувалишта: Bolquère Пиринејски 2000, Cambre Слоновата Aze, Cerdagne Puigmal, Formiguères, Ла Quillane, Les Англи, Порт Puymorens и Puyvalador. Сите овие може да се пристапи преку Font-Romeu на дополнителни ски помине цена. Посетете го веб-сајтот Font-Romeu е за повеќе информации (достапен само на француски јазик).

Ribes де Freser: Vall de Nuria

1,5 часа од Barcelona- почетник скијачи

Во прилог на поголемите станици, многу помали ски центри за деца или помалку искусни скијачи може да се најде во близина на Барселона премногу. Со 10 патеки и 2 лифтови, Vall de Nuria е совршена алтернатива за почетници. Помалку од 2 часа возење или воз вози од Барселона, Vall de Nuria може да се пристапи преку Renfe Rodalies и "Трен-Блан." Како да се дојде до Ла Молина, гостите можат да се качат во возот во 6:10 во плоштадот Каталунја на викендите во периодот меѓу јануари и април. Посетете го веб-сајтот Vall de Nuria е за повеќе информации.

Ако доаѓате до Барселона, а во потрага по еден фантастичен зимски ден патување, или дури и на викенд оклопни во пролетта, да ги задржи овие скијачки центри во умот. Секој од нив нуди различни пакети и екскурзии во зависност од должината и нивото на активност на вашиот престој. Изберете од една од многуте апартмани во Барселона, во близина на железничката станица во градот, и да дојде можете да се вратите лесно и погодно да топол дом-си-од-почеток по голем ден на падините.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности, Места, Патување и распусти и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>