Барселона во 2 дена: Куса Туристички Водич - Ден 2

Барселона во текот на ноќта

Во ден 1 од нашите Барселона туристички водич, ќе ви се на турнеја на некои од најдобрите место во градот, од Las Ramblas, да готска катедрала, со Ел роден. Но, се разбира, има многу повеќе да се види! Подгответе се за некои неверојатни архитектура, вкусна храна и неверојатни ставови со 2 ден од нашиот краток водич за каталонската престолнина.

Ден 2

Да почнеме ден 2 во област Еихампле и започнаа турнејата од одјавувањето на дела каталонски архитект Антони Гауди.

09:30

Започне со појадок во Forn де Сант Жом на Рамбла де Каталуња, 50. Овој прекрасен кафуле нуди избор на каталонски пециво третира за да измивам со вкусни чај, кафе или дебели топло чоколадо.

10:30

Задржи одење нагоре Рамбла де Каталуња додека не се постигне Дијагонала метро станица, а потоа се сврти кон големото Passeig de Gracia каде што наскоро ќе се види еден од Gaudí's зачудувачки успеси: Каса Мила. Оригинално дизајниран како духовен симбол и инаку позната како Ла Pedrera, што значи на каменоломот, овој прекрасен зграда беше завршен во 1912 година Со своите неконвенционални архитектонски дизајн и брановидни балкони, ова навистина е еден од Барселона "мора да се види" атракции. Не заборавајте да ги погледнеме на неверојатни Тераса со спектакуларни погледи во текот Еихампле.

11:30

Трае околу 5 минути пешачење по Passeig de Gracia за да ја видите уште на богатства на Барселона: Casa Batlló. Ова е една зграда што е обновен со модернистички дизајн на Гауди во 1906 година и изгледа како да е направен од черепи и коски. Земете аудио турнеја на овој колоритен структура и истражуваат својот мозаик карактеристики кои имаат тенденција да се избегне прави линии во типичен стил на Гауди.

12:30

Во посета на Барселона не би била комплетна без да се види Gaudí's недовршени ремек: црквата Саграда фамилија. Преземат метро линија 2 од станица Passeig de Gracia, добивање на исклучување на Саграда фамилија. По излегувањето од метро станица, веднаш ќе се изненади од најпознатите Gaudí's работа, која започна во 1882 година, и преку континуирано реставрации, се уште не се завршени.

14:00

За ручек ви препорачуваме Cal Boter на Carrer де Tordera 62, само една кратка прошетка од Саграда фамилија. Овој прекрасен ресторан е основана во 1986 година и нуди уста поење печено месо и зеленчук јадења, како и голем број на македонски специјалитети.

15:30

По ручекот, дека е време да се продолжи кон Монџуик - познатиот рид што гледа на сите на Барселона и нуди неверојатен поглед на Средоземно Море. Преземат метро линија 2 од станицата Саграда фамилија и да се симне на Paral-паралела, менување на на Жичницата де Монџуик. Историскиот замок на Монџуик, кој некогаш беше тврдина за одбрана за градот, а подоцна и воен затвор, што се наоѓа на самиот врв на ридот, и лесно може да се постигне од страна на околните жичарница. Други мора да гледа во Монџуик вклучуваат Poble Еспањол, еден музеј на отворено, а музејот Fundació де Џоан Миро на модерната уметност.

05:00

Напред, ајде да се упатат назад надолу по ридот до Барселона живописната марина: Порт Вел. Земете на жичницата железничката назад кон Paral паралела-стоп и да ги преземат метро линија 3, добивање на исклучување на Drassanes. Од тука, може да одиме надолу до крајот на Ramblas и заедно Passeig de Колом во Порт Вел, кој, по интензивна проектот урбана обнова, сега е главната фокусна точка на градот. Тој е дом на најголемиот аквариум во Европа со повеќе од 8000 риба и 11 ајкули, а, исто така, може да се пофали голем број на барови, продавници и ресторани, многу од кои се наоѓаат низ целиот Maremagnum голем трговски центар.

07:00

Ајде да се стави крај на денот во Ла Барселонета со убава крајбрежен вечера. Земете една прекрасна прошетка по Passeig de Џоан де Borbó до Барселона плажа соседството. Ние препорачуваме ресторан Ел Suquet де l'Almirall за најдобрите морска храна во Барселона по разумни цени. Можете да уживате во поглед на Олимпиското пристаниште, на јахти во пристаништето, и зајдисонце додека јаде вашиот последен оброк Барселона.

Ако би сакале да го пробате некои повеќе од ноќниот живот на Барселона, ние препорачуваме трошење на одредено време во областа на Порт Olymipic, само десет минути пешачење одредување на брегот од Ла Барселонета. Шоко, Danzatoria и Опиум март се некои од најпопуларните жаришта во Барселона за двете локални жители и туристи.

Подготвени да книга вашето сместување за вашиот совршен дводневниот престој во Барселона? Од плажа апартмани во Барселона да Еихампле станови; од Ramblas апартмани во Барселона и на становите во Ел Роден - каде и да изберат да останат за вашиот Барселона патувањето, можете да најдете голем број на имот, кои се добро поврзан со сите од атракции наведени во нашиот туристички водич. Проверете на интернет за некои фантастични специјални понуди Барселона и последната минута се занимава и најдете вашиот совршен Барселона сместување во најдобра цена!

За да видите детали за секоја локација, само кликнете на иконите!

Поглед на Барселона во 2 дена: Куса Туристички Водич - Ден 2 на поголема мапа

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности , Барови и Ноќен живот , Дома , Места , Ресторани и храна , Шопинг , Патување и распусти и обележани , , , , , , , , , , , . Обележувач на Линк до .

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>