Барселона во 2 дена: Кратка Туристички Водич - Ден 1

Барселона Парк Guell поглед

Мислам дека треба продолжен престој да уживаат во Барселона? Размислете уште еднаш. Еве ние се создаде комплетен водич за посета на моменти на Барселона во само два дена! Очигледно, толку повеќе време во Барселона, тоа подобро, но се уште може да се набљудуваат на историјата, сведочат природните убавини, и се одразуваат врз инспирации на Гауди во скратена одмор. За да го добиете најмногу од посетата изминатиот викенд во Барселона, го следат нашата крајна Барселона туристички водич посебно создадени за краткорочни патник.

ДЕН 1

Ајде да започнете денот во центарот на Барселона: Placa Каталуња и Las Ramblas.

09:00

Започнете со појадок во BUENAS Migas во триаголникот до Placa Каталуња. Ова вкусно кафе специјализира во foccacia леб и нуди опсег на појадок јадења, вклучувајќи метеж, рачно изработени слатка foccacias и други печени третира.

10:00

По појадокот, првата станица е Placa Каталуња. Опфаќа повеќе од 50.000 квадратни метри, овој плоштад главно е познат по своите импресивни фонтани и статуи, но тоа, исто така, покажува некои од метежот и вревата често се поврзува со Барселона. Следно, се оди директно одредување на познатиот Las Ramblas и да се истражуваат голем број на продавници за сувенири, чудат барови и улични тезги. Не пропуштајте ја живо статуи населби околу улица како што ви ги заслепуваат со нивните креативни костими и креативни дела.

11:00

Околу половина пат надолу Las Ramblas, на вашето право, ќе видите еден од најпознатите пазари Барселона - Ел Mercat де Сант Јозеп де ла Boqueria (или Ла Boqueria за кратко). Бидете подготвени да празникот на сите ваши сетила како туристите и локалните жители се судираат во оваа неверојатна локација, јадење во рестораните уста поење внатре или купување на свежи состојки за нивниот дом-готвени јадења. Познати по квалитетот на своите производи, овој пазар има повеќе од 300 тезги кои нудат различни видови храна. Обиди се со овошје ужина пакет, додека продолжува заедно со вашите патување.

Исто така, на правото на Las Ramblas е енергична и мултикултурна Raval област. Тука има многу барови и ресторани и можете да изберете да посетат две од најпознатите музеи во Барселона: Музејот на современа уметност (MACBA) во Placa DELS ангели и Центарот де Cultura Contemporània де Барселона (CCCB) на Carrer де Montalegre.

13:00

Продолжи со наслов надолу Las Ramblas и гости во Placa Reial на левата. Овој плоштад, изграден во 1848 година, покажува парична казна аркада, фантастичен центар фонтана, палми и светилки дизајниран од страна на Гауди. За ручек, ви препорачуваме прекрасната Лос Caracoles на Carrer DELS Escudellers кој нуди најдобрите Каталонскиот и медитеранската кујна. Внимавај за слики на ѕидовите на познатите посетители.

15:00

Следно, се направи на вашиот пат надолу една уличка наречен Carrer де Феран со готски кварт на Барселона. Оваа улица нуди прекрасен прошетка со повеќе продавници, бутици и кафулиња. Откако ќе се постигне Placa де Сант Jaume, можете да видите на историскиот град сала и владината палата на Каталонија. Од тука ќе видите мала патека по име Carrer де Bisbal, која ќе води кон Catedral де Барселона. Овде можете да ги набљудувате оваа вчудовидувачки готска катедрала, со прекрасен манастир и религиозни уметнички дела. Додека во оваа област, не заборавајте да се запре во Ла Pallaresa на Кале Petrixol. Овој чуден кафе е основана во 1947 година и нуди вкусна'chocolate един churros' - совршени за на крајот десерт или попладне третираат!

16:30

Од готски населба, одат кон улицата Виа Laietana. Ако одиме по овој Гранд авенија во насока на планините, можете да ја посетите страницата UNESO светско наследство: Ел Палау де ла Музика и Catalana. Со својата сложена и раскошен декорација и раскошен ентериер, оваа концертна сала беше завршена во 1908 година и беше дизајниран од страна на Луис Domenech јас Montaner во модернистички стил. Некои од најдобрите светски солисти, диригенти и оркестри сме настапиле тука.

18:00

Наслов надолу Виа Laietana кон морето, ќе бидете во можност да го заврши денот во Ел Роден соседството, еден од најпознатите модерни места во градот, презентирање на боемски карактер и само 10 минути пешачење од Las Ramblas. Стоп за пијалаци и закуски во Ла Vinya Дел Senyor во Placa Санта Марија.

Во овој до-и-доаѓаат област на Барселона, ќе најдете многу дизајнер бутици и продавници уметност, како и одличен пример на каталонски-готска архитектура, Санта Марија дел Мар базилика. Оваа неверојатна црква открива многу уникатен архитектонски стил со swooping лакови и витраж прозорци овозможувајќи шарени светлината да влезе во зградата - функција невидена во многу готски цркви.

08:00

За вечера, ние препорачуваме Sagardi на Carrer де l'Argenteria 62, за некои типични Баскија кујна, вклучувајќи шарени избор на'pintxos' - малку (но вкусни) предјадења на стапчиња. Меѓутоа, ако најдете вие би сакале нешто малку повеќе каталонски, шеф на Cal Пеп во Placa де лес Olles за некои прекрасни морски специјалитети.

За после вечера пијалаци во Ел Борн, се обиде Miramelindo на Passeig де роден. Оваа лента нуди поставување салса и вкусна потпис пијалок, Кока коктел. Ако сте ги избрале еден од многуте Барселона апартмани кои се централно лоцирана и вие би сакале да останете поблиску до дома, препорачуваме Boadas коктел бар, кој се наоѓа на врвот на улица. Овде сум за да остане надвор малку подоцна? Популарен ноќен клуб со странична кола, може да се најде во Placa Reial со музика која варира од ноќ во ноќ.

Дознајте каде да одам на Ден 2 на нашите Барселона туристички водич тука.

За да ги видите деталите на секоја локација, само кликнете на икони!

Прикажи Барселона во 2 дена: Кратка Туристички Водич - Ден 1 во поголема мапа

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во потполност."
Овој запис беше објавен во активности , барови и Јаневски живот , Дома , Места , Ресторани и храна , Шопинг , Патување и распусти и обележани , , , , , , , , , , , , . Обележувач на Permalink .

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>