Барселона Божиќ традиции: Потеклото на Caganer

Caganer Барселона

Оние кои се резервирани летови до Барселона за Божиќ одмор може да бидат изненадени кога ќе дојдат во локалните хороскоп сцени. Како и вообичаените ликови од приказната за Божиќ (Марија, Јосиф, бебето Исус, пастирите и мудреците) тоа е Каталонски традиција да се вклучат ел Caganer: фигура на црвено-капа каталонски селанец фатени кратко, гаќи , во средината на движењето на дебелото црево.

Ел Caganer се очигледно многу забавен на младите (и оние со scatological смисла за хумор), но причината за неговото сместување во местото на раѓање на Исус е тежок.

За жал точната потекло на Ел Caganer биле изгубени во аналите на време, но се чини дека е дел од хороскоп сцена од барокниот период од 18 век. На Caganer веројатно почнаа да се појавуваат во времето кога сцени од животот 18-от век беа вклучени во хороскоп сцена.

Во Шпанија, хороскоп сцени се многу елаборат со целиот град Витлеем прикажан. На Caganer е само еден од многуте знаци случува во врска со неговата секојдневна бизнис; тоа е вообичаено да се види, исто така, жените перат алишта на реката, како и градот ткајачи и пекари при работа. На Caganer обично се скриени некаде во рамките на сцена, далеку од очите на јасли. Ова овозможува часа на забава за луѓе кои се обидуваат да се најде Caganer и каде тој се крие.

Постојат голем број на теории за тоа што симболизира Caganer, кои можат да одат на некој начин да се објасни неговото присуство во хороскоп сцена. Некои велат дека тој ја симболизира плодноста и надеж за наредната година; како што тој врши нужда, тој се оплодува почвата. Други веруваат дека тој е симбол на еднаквост на сите луѓе; тоа не е важно кои сме ние, сите ние измет. Друга школа на мислата смета дека тој покажува Бог може да се појави без да се чека за нас да бидеме подготвени дури и ако нашите панталони околу нашите зглобови.

Но, кој е да се каже дека Caganer не е таму како и малку забава? Каталонците не се познати по нивните суптилност кога станува збор за дебелото црево движења; познат Каталонски велејќи дека е "menja биде, caga тврдина јас не tinguis соба! a la Mort" ("јадат добро, измет силно и не се плаши од смртта.")

На Caganer е важен дел на каталонски култура за овој ден. Имаше јавноста во 2005 година, кога Барселона Советот отстранета caganer од нивните хороскоп како што беше "поставување на лош пример". Тој беше вратена во место во 2006 деца се наградени со награда ако тие можат да забележиш ел Caganer во хороскоп сцена, и иако црвено-капа селаните се традиционални тоа е можно да се купи caganers моделот на познати лица како Барак Обама и Мајкл Џексон , за вклучување во вашата хороскоп сцена.

Значи, ако планирате да ја посетите Барселона овој Божиќ, осигурајте се дека имаш малку повеќе простор во вашиот куфер за да донесе неколку хумористични подароци врати за пријатели и семејства. Многу од буџетот авиокомпании кои нудат евтини летови до Шпанија имаат строги багаж ограничувања, но со малку внимателни пакување и приоритизирање на она што е достоен за носење - чорапи или грубо орнаменти - вие треба да бидат способни да се најдат некои простор и ги донесат дома подарок, тоа е дефинитивно ќе биде на повеќето единствен вашите пријатели и семејството да се добие овој Божиќ.

Патување во Барселона оваа сезона? Изнајмување еден од центарот на градот Барселона апартмани за вашето патување и да уживате во вашиот престој во целосно опремен дома-си-од-почеток блиску до сите од најдобрите туристички жаришта во градот овој Божиќ.

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во потполност."
Овој запис беше објавен во Насловна , Патување и распусти и обележани , , , , , , , , , . Обележувач на Permalink .

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>