Саграда фамилија Барселона - Gaudí's недовршени ремек

Барселона Саграда фамилија

Барселона е место на многу архитектонски чуда, од кои повеќето беа дизајнирани од познатиот каталонски роден Антони Гауди. Но, ако се иде на овој прекрасен град, без разлика дали на одмор, краток викенд одмор или бизнис патување, мора да бидете сигурни дека ќе не остави без посета веројатно најимпресивните структура во целиот регион Каталонија: La базилика јас храм Expiatori де Ла Саграда фамилија.

По повеќе од 100 години, Саграда фамилија останува во изградба, така давајќи му неофицијалниот насловот на Gaudí's недовршени ремек-дело. Католичката базилика, која е посветена на светото семејство, стана Barcelona's повеќето дефинирање обележје, привлекување на туристи од целиот свет да се восхитуваат на нејзиниот неконвенционален линии, светли бои и сложени функции. Тука нашите Барселона туристички водич ви кажува повеќе ...

Историја

Од историјата на црквата датира од 1877 кога побожен организација купи парцела во новата Eixample област за да се означи крајот на де-христијанизација, почнувајќи со индустријализацијата и зголемување на богатството на градот. Крај на изградба на црквата започна во 1882 година, предводен од архитект Франциско де Паула дел Вилар до 1883 година Потоа, на 31-годишна возраст, Антони Гауди зеде на проектот, а ќе се посвети остатокот од својот живот за изградба на прекрасната црква, до неговата смрт над 40 години подоцна.

Гауди го зеде врз себеси да целосно да се промени на оригиналниот дизајн на Саграда фамилија конвертирање на тоа во модернистички стил врз основа на форми на природата. Изградбата беше прекината во 1935 година поради недостаток на средства и почетокот на Шпанската граѓанска војна. За време на војната, каталонски анархисти уништени голем број на модели и дизајни Гауди остави зад себе по неговата смрт, но за среќа црквата уште стоеја по војната, а многу беа изгорени. Изградбата започна уште во 1950 година и во зградата се уште се работи и денес.

Дизајн

Саграда фамилија е expiatory црква, што значи дека е финансиран целосно од донации од самиот почеток. Базиликата крстот во облик на изгледот, 95m долг и 60 метри широка, и капацитет за 13.000 луѓе. Во моментов, постојат 8 кули, но до крајот на изградбата, зградата ќе има вкупно 18 кули, од кои 12 ќе претставуваат 12-те апостоли, 4 ќе ги претставуваат четирите евангелисти и ќе биде малку повисока, 1 ќе ја претставуваат Дева Марија, и на крај, во центарот кула, која ќе се зголеми од 180 метри, што претставува Исус.

При одење околу објектот, можете, исто така, може да се види на врвовите на врвот на кулата украсена со разнобојни мозаици со различни текстури, како и три фасади: еден посветен на страста и смртта на Исус Христос, уште слават раѓањето на Исус, и Слава фасада.

Технолошкиот напредок помогна забрза изградбата на Саграда фамилија, но процесот се уште останува значително комплицирано. Црквата се очекува да биде завршен во 2026 година, но тоа е се уште во тек, како вистински планираниот датум останува непознат.

Посета

Саграда фамилија се наоѓа на повикувачки де Мајорка, 401 и е отворена 09:00-06:00. Да одам таму, може да се земе на метро L2 (пурпурна линија) или L5 (сина линија) за да Саграда фамилија запре. Билети за влез на трошоците црква околу 12,30 евра, а може да се купат по пристигнувањето (иако тоа е препорачливо да го купат влезници однапред онлајн од http://www.ontiendas.com/ofertas/servicaixa.html да се избегне редат ).

Можете исто така имаат можност за преземање на аудио туристички водич, достапен во 8 различни јазици, а исто така да ја посетите на врвот на кулата да ја видите спектакуларни погледи на Барселона. Внатре во Саграда фамилија, можете да видите Gaudí's гробот, како и музејот и разни изложби, вклучувајќи и модели од неговите оригинални дизајни.

Саграда фамилија навистина е мора да се види на своето патување во Барселона, дали ќе одлучите да го поминат целиот ден во восхит на оваа неверојатна ремек-дело или само еден или два часа. За повеќе информации, проверете ја нашата Саграда фамилија Барселона видео на YouTube каналот! Исто така постои и можност за изнајмување на еден од Саграда фамилија апартмани во Барселона, што ќе ви овозможи да се погледне со излез на неверојатни зграда или минуваат секој ден.

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во потполност."
Овој запис беше објавен во Насловна , Места , Патување и распусти и обележани , , , , , , , , . Обележувач на Permalink .

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>