Барселона Божиќ пазар - Ла Фира де Санта Llúcia

Барселона Божиќ саем

Ако доаѓате во Барселона оваа сезона, тогаш најголемиот божикниот пазар во градот е едно парче каталонски култура не можете да пропуштите. Со почеток во саботата 26 ноември-ти, а завршува во четврток 22 декември ри, овој фантастичен фер е полна со возбудливи рачно изработени подароци, хороскоп сцени и многу, многу повеќе!

Ла Фира де Санта Llúcia е важен дел на Божиќ во Барселона, особено затоа што оваа година на истакнати пазарот ќе го прослави својот 225. годишнина. Се наоѓа во предниот дел на катедралата на Барселона во готски кварт на градот, на саемот ќе биде отворена секој ден од 10:30 до 8.30-9.30pm и ќе се кандидира на различни празничните активности заедно со своите 275 тезги.

Денот на Свети Луси

Еден од најдобрите денови да се доживее овие активности ќе биде на 13-ти декември, на денот на Дедо Llúcia, кога на пазарот ќе се посвети цел ден да Каталонски Божиќ традиции. Во утринските часови може да се види ов де Надал: гигант верзија на дрвени се логирате што децата обично удри со стап на Божиќ додека не најдат подароци под неговата црвена ќебе. Во попладневните часови ќе може да се откријат Carassa де Надал парада, каде слатки се фрлени на децата како празнична личности минуваат.

Постојат уште многу други активности, во која да земат учество на 13 декември и во текот на времетраењето на саемот себе. Одејќи низ пазарот може да пее заедно со божиќни песни се изведува или да се приклучите во една од креветчето сцена прави курсеви, предводена од страна на Здружението на хранилка Сцена Дејци на Барселона (APB).

Подароци за Сите

Ако Вие не се чувствувате како учество оваа година, има уште многу да се види (и купување) на пазарот во текот на својата четири дела. Раѓањето и Фигурина сектор вклучува различни декорации како што се Божик светла, baubles, свеќи и рачно изработени модели за Христовото раѓање сцени. Зеленилото и Растенија област е местото каде што можете да најдете двете природни и вештачки дрвја, мов, TIO фигури во многу големини, и среќа гранки. Занаетчиската дел од пазарот е одлично место за да најдете подароци за сите вашето семејство и пријатели како свој тезги се состои од илјадници рачно изработени предмети како накит, облека и додатоци. Конечно, Simbombes дел од пазарот нуди музички инструменти и дава на Божиќните празници дека конечниот допир!

Историја

Датираат од 1786 година, на пазарот има големо историско значење во Барселона. Се вели дека секоја година на Декември 13, луѓето ќе се соберат пред катедралата во Барселона за да го прослават и во чест на животот на Св Луси, девица и маченичка. Внатре во Катедралата, луѓето ќе Му се поклонуваат на Свети, молејќи се за своите видот и јасност, како што е познато да биде заштитничка на шивачките, кројачи, needleworkers и слепи. Сепак, право надвор од катедралата имаше различни сцена. Фер е формирана со многу прегради, глина и картонски фигури, раѓањето прикази и слики на светци, овчари и животни. Тоа е, исто така, рече дека таа е позната како "девојки" фер ", како што многу луѓе мислеа дека се во брак млади дами оди таму за да се најде маж.

Денес, на Фира де Санта Llúcia е магично место каде што локалните жители и туристите можат да се соберат за купување подароци, се приклучи во активностите и, генерално, се во духот Божиќ. Ако би сакале да присуствуваат на саемот оваа година, можете да најдете многу Барселона стан специјални понуди и последната минута се занимава на Барселона апартмани лоцирани во готски квартал и други области околу пазарот.

Како да одам таму:

Со метро: (L4) Jaume јас

Со автобус: Редовите 17, 19, 45, N8

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности , настани , шопинг и обележани , , , , , , . Обележувач на Permalink .

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>