10 најдобри места за посета во Барселона

Барселона поглед

Барселона е вистински град богатства кои се ценети од страна на локалните жители и туристи. Додека неколку дена не може да биде доволно за покривање на спектакуларен место на целиот град, подолу, ние ќе ви даде листа на првите десет места мора да се види на својата посета на Барселона!

1. Саграда фамилија

Земе во неверојатни архитектура во Барселона во недовршени базилика Антони Гауди. Иако голем дел од работата на каталонски архитект е изложен во различни места низ градот, најпознатите од сите нив е Саграда фамилија, што е добро вреди неколку часа на восхит. Посветена на Светото семејство, оваа неверојатна ремек пофали со модернистичкиот стил и уникатен дизајн. Исто така, куќи музеј со некои од најинтересните дело на Гауди.

Останат во еден од неверојатни апартмани Саграда фамилија, и да внимавате секојдневниот врз еден од најпознатите одзема здивот згради во светот.

Метро станица: Саграда фамилија (L2 и L5)


2. Parc Güell

Следна на листата е Parc Guell. Исто така, дизајниран од страна на Гауди, овој прекрасен парк е украсена со мозаик стил скулптури и glasswork. Наоѓа на еден рид, тоа е широк двор комплекс со бујна вегетација и прекрасни архитектонски елементи. План за релаксирана прошетка низ паркот со неколку постојки да се восхитуваат на скулптури, и не заборавајте да го посетите музејот во внатрешноста на паркот.

Метро станица: Lesseps (L3)


3. Montju Се-

Совршен начин да се стави крај на туристички ден ќе биде во посета на магијата фонтана на Монџуик, во подножјето на ридот познатиот Барселона. Неговата вода акробатика во комбинација со некои неверојатни бои и дезени се создаде прекрасен поглед, особено во самрак.

Кривулестите патишта на Montju Се-рид себе, исто така, вреди да се истражува, како и живописната замок се наоѓа на самиот врв.

Метро станица за фонтаната: Espanya (L3 и L1)

Метро запре за ридот: Paral-паралела (L2 и L3) - тогаш земи Фуникулар де Монџуик воз до ридот

4. Las Ramblas

Прошетка по познатата улица, Las Ramblas, е една од еден вид искуство. Las Ramblas е всушност составен од пет различни улици, и секогаш е зуењето во секое време од денот, со улични изведувачи, тезги и животниот статуи. Не пропуштајте ја познатата отворен пазар, Ла Boqueria, и истакнати Liceu театар, околу половина надолу Las Ramblas.

Остане во Ramblas стан во Барселона и чекор надвор кон оваа unmissable улица, земајќи ги во креативна атмосфера, како и фантастична продавници, барови и ресторани во близина!

Метро станица: Каталонија, Liceu или Drassanes (L3)

5. готски населба

Исклучување Las Ramblas води да готски населба. Ова е познато како срцето на градот и го користат да биде антички римски село. Се одликува со некои убави, необичниот улици кои може да се ужива најдобар на нога, како и познатиот Catedral де Барселона. Римската урнатините, македонски-готската архитектура и живописната плоштади направи овој многу шармантна место.

Метро станица: Jaume I (L4)

6. Passeig de Гр ЦИА

На главната улица во таа област Еихампле, Passeig de Gracia, е трговски и финансиски центар на градот. Како што можете да спор прошетка одредување на оваа GRAND AVENUE, ќе видите многу каталонски модернистички дизајни, од клупи и канделабри на архитектурата на зградите. Внимавај за двајца од најдобрите згради Антони Гауди, Ла Pedrera и Casa Batll ​​О.

Метро станица: Passeig de Гр ЦИА (L3)


7. Ел Роден

На спротивната страна на Виа Laietana од готски населба, ќе ги најдете на тренди област Ел роден. Овде ќе се сретне со различни места за посета, вклучувајќи и некои од quirkiest бутици во градот, како и на познатиот музеј на Пикасо. Додека сте во овој фантастичен област, погрижете се да се запре и да турнеја на Палау де ла m U Сика Catalana. Овој прекрасен концертна сала е, всушност, се наоѓа во близина на "населба" на Сант Пере, иако тоа е само неколку чекори од Ел роден. Тоа беше отворен во 1908 година и е дизајниран од страна модернистички архитект Луис Доменак Монтанер чии. Со текот на годините таа е домаќин на некои од најпознатите оркестри во светот.

Метро станица: Urquinaona (L4)

8. Тибидабо

Друго место вреди да се посети е планината Тибидабо. Во текот на ноќта можете да ја видите неговата црква осветлена, по темната позадина на небото и во текот на денот тој нуди прекрасен поглед на градот. Ова е одлично место за посета, ако доаѓаат во Барселона со деца, како што е исто така дом на забавен парк.

Метро станица: Каталонија (L3 и L1) - одвојте Ferrocarril L7 да Бул. Станица Тибидабо, тогаш земи наречена Трамвиа Блау до Функулар дел Тибидабо, која што тогаш ќе ве однесе на остатокот од патот до црквата и забавен парк

9. Ноу Камп

Стадионот на фудбалскиот клуб Барселона и музејот на Камп Ноу се од суштинско значење места за посета, кога престојуваат во Барселона, без разлика дали сте фудбалски навивач или не. Овде можете да ги купите билети за натпреварите, како и да се добие целосна "Камп Ноу Experience" - турнеја која има аудио Водич што ќе ви овозможи да се истражуваат прекрасни стадионот и музејот на свој темпо. Чувствуваат вистинската Барса страст кога ќе видите најсимболичните области на Камп Ноу.

Метро станица: Collblanc (L5)

10. Барселонета

Ако времето е топло и сончево, хит на плажа во областа Барселонета и поминете некое време го впива сонцето и ужива некои cervezas (пиво) во вистински шпански стил! Ако доаѓате до Барселона надвор од летните месеци, сеуште можете да го посетите овој лежерен дел од градот, како што има некои фантастични морска храна ресторани, како и многу барови и кафулиња поставата на плажа.

Остане во еден од плажа апартмани во Барселона со неверојатен поглед на морето, и да се направи поголемиот дел од вашето патување со кои престојуваат само на неколку чекори од Сончев Брег Барселонета!

Метро станица: Барселонета (L4)

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Места, Патување и распусти и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>