Барселона готски населба - Топ 5 Разгледување Совети!

Барселона катедрала

Постојат многу различни области на Барселона дека еден мора да се посети кога истражување на градот: трендовски Борн, сончевата Барселонета и, се разбира, историски Barri Gòtic. Тука, ние ќе ви даде некои од многуте моменти на готски населба, една од најинтересните места на Барселона за архитектура, шопинг и ресторани.

1. Архитектура

Се наоѓа во срцето на Барселона, готската Квартал беше еднаш стариот римски село, а некои од старите ѕидини на градот се уште се наоѓаат и денес. Се протега од Las Ramblas да Виа Laietana, убавата средновековна архитектура на ова подрачје ве опкружува, како ви одат надолу по тесни и кривулести улици. На Catedral де Барселона, исто така познат како La Catedral Seu, е еден од најпознатите неверојатни структури во градот, а може да се најде во северниот дел на готски област, во Pla де ла Seu. Овој неверојатен катедрала миксови каталонски готската архитектура со ренесансата пресврт, да те оставам навистина изненаден од нејзината сводови и куполи.

Се препорачува: преземање на Carrer del Bisbe кон плоштадот на катедралата, па можете да се доживее со готски дизајни од сите агли, вклучително и на импресивен неоготски мостот.

2. Музеи

На Museu d'Historia де ла Ciutat, (градот Историски музеј) можете да најдете во Пласа дел Реи, или плоштад King's, многу популарна локација во готски населба. Овој музеј е уникатна поради нејзиниот приказ на подземната урнатини, кои се вели дека им конкурираат на оние на Италија.

Ел Повик е еврејската населба на областа готски и е дом на лавиринт на ветровитите улици, а некои од нив се одржи од најстарите куќи во градот. Остатоци од стариот синагоги престојуваат тука вклучувајќи го и Sinagoga мајор де Барселона, која е отворена за јавноста и вели дека е еден од најстарите во Европа.

Препорачуваме: Посета на Ел Museu Catedral де ла во Pla де ла Seu. Оваа древна chapterhouse е претворена во музеј, давајќи ни увлекателен поглед на некои од уметноста употребени во катедралата во 15 век, вклучувајќи и работи посветена на еден од светци-заштитници на Барселона: Свети Eulàlia.

3. плоштади

А патувањето во готски населба нема да биде комплетна без посета на некои од нејзините прекрасни плоштади, вклучувајќи Пласа дел Пи, Плаза Сант Жом и на некогаш популарната Репродукција c A Reial. Наоѓа само надвор Las Ramblas, Plaça Reial е еден од најпознатите Barcelona's спотови, не само за дневно неговите знаменитости, но исто така и за ноќниот живот. Од главните атракции на овој плоштад вклучуваат убава фонтана, две украсени канделабри дизајниран од страна на каталонски архитект Антони Гауди, како и три популарни ноќни клубови. Исто така, постојат многу барови и ресторани и во Плаза, кои се едноставно премногу вкусно да се помине до!

Се препорачува: Ручек на Les Quinze Nits во Плаза Reial. Оваа шармантна ресторан нуди широк избор на шпански, каталонски и медитеранската кујна, и има прекрасна тераса, каде што можете да седат назад и да се апсорбираат во атмосфера на Барселона додека ужива некои уста поење јадења.

4. Купување

Еден од најпознатите примамливи готски населба, располага својата лавиринтот во стилот на улиците каде што може да се најде нешто различно околу секој агол. Од трговските дуќани на порталот de l'ангел да чудат бутици на Carrer Слоновата Avinyo, шопинг во оваа област на Барселона е возбудлива искуство и сте сигурни да се најде нешто за да одговараат на вашиот стил. Ако сте во потрага за знак на вашата посета на Барселона, Carrer де Феран го води целиот пат низ готски населба, презентирање на некои од најпознатите поставен продавници за сувенири на патот.

Се препорачува: Запирање на La Прирачник Alpargatera на Carrer Слоновата Avinyo. Оваа espadrille продавница е рачна изработка и продажба на типичен Каталонски чевли од 1940 година, вклучувајќи ги и со познати клиенти како што се Кетрин Зета-Џонс.

5. Барови и ресторани

Постојат многу чудесната барови, ресторани и пекари во Barri Gotic. Еден добар Пример за тоа е Els Quatre ГАТС, се наоѓа на Carrer де Montsió. Сега е еден од најпознатите ресторани во Барселона, тоа беше еднаш еден Picasso's омилени прогонува во почетокот на модернистички дена во градот. Уметникот одржа една од неговите први изложби тука и денес ресторан нуди вкусни предјадења и разновидност на каталонски оброци.

Од друга страна, Ел Bosc де лес исчезнува ви дава сосема поинакво искуство од типичен Барселона Ин. Фантастично декорирани, бајка бар спаѓа во близина восочен музеј, а во суштина се постави за да ви убедат дека се ужива вашите пијалаци во средината на волшебната шума. Со дрва, винова лоза и треперењето светла, оваа фантазија таверна ви овозможува да бидат транспортирани во некој друг свет, десно во средината на готски населба Барселона.

Се препорачува: Маргарита Сината Carrer де Жозеп Анселм Clave. Оваа фантастична коктел бар се наоѓа на една уличка во близина на крајот на Las Ramblas и служи вкусни коктели и микс на Медитеранот и мексиканската кујна.

Доаѓаат во Барселона и сакаат да истражуваат готски населба на нејзината потполност? Изнајмување еден на целосно опремени апартмани во Барселона Barri Gotic или блиската Ramblas стан во Барселона и да почне вашиот пат низ средновековна ветровитите улици во моментот кога ќе излезе од вашиот влезната врата.
Проверете видео Апартман Барселона на готски населба за брз турнеја на овој историски "населба".

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Старт, Места и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>