Барселона Меѓународниот џез фестивал 2011

Барселона Меѓународниот џез фестивал 2011

Секоја година во последните 42 години, Барселона е домаќин на Меѓународниот џез-фестивал и оваа година ќе биде не се разликува. Почнувајќи од 20-ти октомври и водење право, до 1-ви декември, премиерот џез настан во Европа може да се пофали една интересна line up на бендови и уметници од целиот свет за нејзината 43-та годишнина. Таа се одвива во 15 различни локации во Барселона со вкупно 80 планирани концерти.

Оваа година на фестивалот соработува со легендарниот италијански 'Umbria џез Festiva L' да го презентира врвен италијански џез имиња како пијанист Стефано Bollani и трубачи, Енрико Рава и Паоло Fresu. Ако сте љубител на џезот, ќе се вљубите во можност да се доживее сето џез од пијана, бас гитари и многу трска инструменти за нога прислушување африканските мелодии.

Во прилог на музички спектакл, ќе има слободен пролог концерти, семејни концерти, изложби, Дополнителните настани и џез и гастрономија настани, кои комбинираат џез со дегустација на вино, коктели и вечери.

Концертот започна со оркестар од страна на Марија Schniederat во Палау де ла Музика, додека финалниот концерт ќе се одржи во Auditori и ќе глуми Паоло Конте. За повеќе информации за линијата, посетете http://www.theproject.es/en/global/index.php

Доаѓање до Барселона оваа есен? Останете во централна стан Барселона и уживајте во сите музички придонеси на 43-ти џез фестивал. Вие исто така може да се најде сместување на големи цени низ целиот град од плажа апартмани во Барселона Саграда фамилија станови, така што никогаш нема да биде далеку од следниот прекрасен концерт.

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во потполност."
Овој запис беше објавен во Настани , дома и обележани , , . Обележувач на Permalink .

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>