Направат најголем дел од вашиот ден во Монџуик

Монџуик фонтана

Ако се прават некои планирање за вашата посета на Барселона, ќе мора во сите веројатност chalked надвор на посетата на Монџуик парк и магичен фонтана која е домаќин. Навистина, на фонтаната нуди спектакуларен настан за око со неговите величенствени бои, светла и брилијантен убава вода акробатика, синхронизирано на музика свири во позадина.

Додека фонтаната е мора да се види, Монџуик, кој е еден рид се наоѓа во центарот на Барселона, има многу прекрасни глетки кои ретко се истражени од страна на туристите. Прочитајте за да дознаете зошто тоа е вреди да се штеди на целиот ден пред патувањето да се изгубиш во тивка дамки од Монџуик.

Седи на самиот врв на планината е Монџуик импозантната Castell de Монџуик. Ова е најстариот вид Монџуик која е изградена врз остатоците од тврдина во 1640 година. Првично изграден како тврдина за одбрана за Барселона, тој на крајот да стане воен затвор за многу години пред конечно предаден на градот во 1940. Замокот ве враќа назад во типичен 18-от век архитектура и нуди неверојатен поглед на пристаништето Барселона. Замокот може да се постигне со преземање на Фуникулар де Монџуик воз од Метро запре'Parallel' (L2 и L3) и потоа полагање на жичарница што ќе транспортира до врвот на ридот. Ако сакате да се оди, исто така можете да Крстоносните до кривулестите патишта кои водат кон замокот. Монџуик исто така, го прави за забава и авантуристички, уште малку предизвик, велосипед.

Уште една од претпоставките е богата Montjuïc's својата низа на музеи, секој од нив подеднакво толку фантастични како и минатата година. Најславниот од сите нив, на Националниот музеј на уметноста од Каталонија се наоѓа во Палау Национал и содржи резби, дрвени слики, скулптури и огромна колекција на романескна мурали. Museo Etnológico де Барселона специјализира во каталонската култура со акцент на културата на градот. Исто така, има голем број на уметнички дела прикажување културниот нијанси од Саламанка, Јапонија, Мароко, Етиопија и Австралија меѓу другото. На Poble Еспањол куќи музеј на отворено кој прикажува улици, плоштади и згради со различни архитектонски стилови. Археолошки музеј на Каталонија и на музејот Fundació де Џоан Миро на современа уметност, исто така, вреди да се посети.

Можеби најголемата радост на Монџуик е во многуте паркови и градини. Тоа ви дава совршена можност да се избега од метежот и вревата на градот и да уживате во неверојатен зеленило и знаменитости на хоризонтот city's. На пример, Џоан Brossa градини се одлично место за двете деца и возрасни. Тие имаат простор за игра на децата и некои иновативни спотови изработени целосно од природни елементи како магичен пролет перници, тунел телефони и клацкалка ветер органи.

Ако доаѓате до Барселона и би сакале да поминат еден ден во посета Монџуик, изнајмување центарот на градот Барселона стан ќе биде фантастична опција како што ви овозможува да поминат малку време на патувањето во планина, како и да бидат во близина на главната туристичка атракции. Вие исто така може да најдете дека со плажа стан во Барселона е добредојде алтернатива како што можете да изберат да останат во многу морето апартмани во Барселона, само на кратко патување со метро и жичарница Монџуик.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности, Места и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>