Мора да се види на пазарот култура на Барселона

Boqueria Барселона

Ако доаѓате до Барселона, оваа есен, ќе имаат многу за вашата листа на место да се види и посети да се земе. Меѓутоа, ако се случи да се најде имаш дупка во вашиот распоред, а потоа посета на некои од историските пазари во Барселона е интересен начин да го фати на културата и живоста на градот. Согласност со традицијата, на луѓето од Барселона често магазин на'Mercados públicos' дневно за свежа храна, вклучувајќи овошје, зеленчук, месо и риба. Популарен меѓу туристите, возбудата на договарање со локалните продавачи е само една од атракциите на Barcelona's пазари. Се наоѓа целиот град, повеќето пазари обично отворена 08:00-08:00, затворање за околу два часа за време на ручекот. Подолу на листата на неколку од нашите омилени, кои се лесно достапни со јавен превоз, ако изберете една од нашите многу централни апартмани Барселона.


Ла Boqueria

Ла Boqueria е еден од најпознатите пазари на Барселона. Исто така познат како "El Mercat де Сант Јосеп, централната ходник Ла Boqueria е многу шарени и храната е секогаш свежа, со морска храна да се биде популарен избор. На пазарот често може да биде прилично зафатен, особено околу ручек време. Изнајмување на стан во Барселона Ramblas дозволува да биде толку блиску до случувањата што можете да ја посетите Ла Boqueria во секое време погодно за вас (во рамките на тргување часа) - ​​добра опција за сите кои сакаат да се избегне толпата.

Каде: Метро L3, Liceu

Mercat де Санта Катерина

На Mercat де Санта Катерина е уште една голема атракција на Барселона. Тоа е Barcelona's најновите на пазарот и е многу потивок од Ла Boqueria, совршен за оние кои се во потрага по п повторно локални искуства. На Mercat де Санта Катерина има над 10 0 различни тезги и ако не се бара да се купи состојки да се готви, Cuines Дедо -Catarina Се наоѓа токму во внатрешноста на пазарот и да се знае дека е еден од најдобрите ресторани ручек во Барселона.

Каде: Метро L4, Jaume 1

Mercat де Сант Антони

Во потрага по голем пазар на храна со пријателски чувствувате? А скриена дијамант на Барселона, Сант Антони Маркет, свежа храна б Ут исто така служи како облека и битпазар, за разлика од повеќето во Барселона. За оние кои се во потрага по вкус на искуството, Бар Esmorzars може да се најде само во внатрешноста и има fricandó јадење што конкурира на најдобрите во Барселона.

Каде: Метро L2, Сант Антони

Mercat del Ninot

Mercat del Ninot уникатно дозволува'try пред да buy' и е позната по својата широко популарни шунка тезги и централниот остров посветена импресивно само за рибите. Нејзините сегашни Објектот е реконструиран во 1933 година, каде што стана комплетно затворен пазар; но сепак се уште го одржува својот прекрасен античка архитектура и над 100 години од историјата.

Каде што: Метро: L5 Парада болница клиника

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Ресторани и храна, Шопинг и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>