Слободен влез во музеи во Барселона Сабота 24 Септември

Како да сме didn't имаат доволно да се погледне напред веќе овој викенд со сите прослави на Ла Фиеста де Ла Mercè, Барселона одлучи да ги отвори вратите на некои од најинтересните музеи во градот - бесплатно!

Во саботата 24 септември ќе биде во можност да се види многу од Barcelona's Најдобрата изложби целосно бесплатно. Од уметноста со науката, историјата на архитектурата, ќе има по нешто за секого.

Како и изложби и дисплеи, некои од местата, исто така, ќе обезбеди семејни активности, работилници и тури за оние кои сакаат да направат најголем дел од оваа фантастична можност!

Немој да пропуштите - музеј нагласува овој викенд:

CosmoC aixa суштина е Музејот на наука која има изложби кои се движат од планетариум на'flooded forest' кој ви овозможува да се доживее повеќе од 1000 метри квадратни на амазонски дождовни шуми. Овој музеј е слободен за посетителите на двете Сабота 24-ти септември и во неделата, 25-ти септември, како што го прославува својот 7-годишниот јубилеј.

Каде: C / Теодор Roviralta - Земете Ferrocaril (FGC) алинеја 7 од плоштадот Каталунја да Бул. дел Тибидабо. Можете или да одиме на 800 метри или 196 земе автобус едно.

На MACBA (Museu Слоновата уметност Contemporani де Барселона) е централно лоцирана - само кратка прошетка за никого наем на Ramblas стан во Барселона - и совршен за оние кои не сакаме да го скитници многу далеку од Барселона центар. Оваа сабота 10:00-02:00, MACBA бесплатен онлајн работилница за сите возрасти, каде што посетителите може да се добие увид во креации на единствен уметник ангели Ribe.

Каде што: Plaça dels Ангели - Метро L1, L3 Каталуња

CCCB (Центар де Cultura Contemporània де Барселона) е уште еден музеј кој е unmissbale овој викенд како што поканува гостите да се види на извонредна работа на фоторепортер Жозеп Brangulí. Барселона се доживее како што беше и помеѓу 1909 и 1945 година со 300 фотографии врз основа на различни теми, како што се војната, брод за градење и училиштата.

Каде: C / Montalegre - Метро Л1, L3 Каталуња

На Museu Маритим де Барселона, исто така, ќе се нуди бесплатен влез w тука гостите можат да се види спектакуларни океанот поврзани со изложби, вклучувајќи еден умен приказ на морето живот суштества изработени од материјали кои се рециклираат. Наоѓа во близина на плажа апартмани во Барселона и не е премногу далеку од Las Ramblas, тоа е одличен избор за секој кој сака да остане во близина на морето воздух овој викенд.

Каде: Avda. де лас Drassanes - Метро L3 Drassanes

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Настани, Старт и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>