Фиеста де Ла Mercè 2011 - Искуство Barcelona's најголемиот фестивал

Кажете им збогум на летото и се поздрави со есенски каталонскиот начин од страна на присутните Barcelona's најголемата улична забава - Ла Фиеста де ла Mercè. Во чест на светецот-заштитник на Барселона, фестивалот има повеќе од 500 настани со што стана најголемиот и еден од најзначајните во каталонската култура.

Оваа година на Fiesta започнува во четврток 22 септември, а завршува во недела 25 септември со најпопуларните настани, вклучувајќи паради, концерти и човечки кули (видете подолу за оваа year's нагласува). Повеќето настани се бесплатни и ќе има нешто што се случува секој ден од викендот, па дури и кога ќе се доаѓа до Барселона за кратко време, не можете да ја пропуштиме оваа неверојатно искуство!

Мора да се види Определување на Ла Mercè

На Gegants и Capgrossos (гиганти и големи глави) се голема атракција и забавно да се види. Високи фигури на хартија маше ги носат "џин-превозници" и изведување ора додека оние кои носат големи глави парада низ улиците, често работи со народот за дополнителна забава.
Инфо: Петок 23 СЕПТЕМВРИ - 22:00
Започнува на Carrer де Montalegre и завршува на Плаза де Сант Жом

На Correfoc (пожар рок) е една од најпопуларните на настани каде змејови, ѓаволи и други "bestiari де FOC" (оган ѕверови) врши ора и паради со оган. Таму се обично околу 80.000 огномети користи во correfoc па тоа може да биде прилично гласна, но таму е исто така'little devils' оган работи посебно за децата кој започнува во 18:30 на недела и патува по Виа Laietana.
Инфо: Недела 25 Септември - 20:30
Започнува во Виа Laietana и завршува на Consulado дел Мар

На Castellers е возбудливо да се види како тие се изгради во човечки кули, се качува по еден со друг, често со едно од децата во групата преминувањето на врвот на кулата за дршката финале. Кој датира од 18 век, со традиција потекнува од Тарагона, во непосредна близина на Барселона. Најдобрите тимови на Castellers ќе доаѓаат од сите делови на Каталонија да се изврши во Ла Mercè.
Инфо: Недела 25 Септември - 12.00 часот Плаза де Сант Жом

Концерти конвертибилни марки (Барселона Acció Музички) се различни концерти со меѓународен музички групи посебно организирани за Ла Mercè. Со повеќе од 60 концерти во текот на 3 дена и 8 различни фази постави околу Барселона како Ла Плаза Reial, Parc del форум и Ла Пласа дел Реи, тие се музички белег на фестивалот.
Инфо: Четврток 22 септември - сабота 24 септември различни времиња и места

За повеќе информации за Ла Фиеста де Ла Mercè и за целосната програма на настани одат http://www.bcn.cat/merce/en/index.shtml.

Заинтересирани да одат во Барселона за Ла Фиеста де Ла Mercè? Стан Барселона има над 500 целосно опремени апартмани за изнајмување за краткорочни и долгорочни престои. Со Las Ramblas станови, Саграда фамилија станови и многу специјални понуди на Барселона апартмани, ќе го најдете вашиот совршен сместување за да уживаат Ла Mercè's свечености.

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности, настани, Места, Патување и распусти и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>