Одличен посета на музејот Дали во Figueres

Одмор во вашиот Барселона не би била комплетна без посета на Figueres. Само 1,5 часа возење од Барселона, Figueres е мал град во Каталонија, во близина на границата на Франција. Тоа е родното место на светски познатиот уметник надреалист, Салвадор Дали и сега е дом на величествената Дали музеј, во кој се сместени некои од неговите најмногу стравопочит-инспиративна работа. Без разлика дали сте вистински љубител на уметноста, критичар или само имаат една минлива интерес во Салвадор Дали, вие сте обврзани да се маѓепсани од неговите често чудно, но сепак брилијантен уметничко дело.

Дали вашиот музеј турнеја почнува уште пред да влезат во музејот. Самата зграда е извонреден и говори за Dali's работа. Неколку децении назад, на тековната страница со Музејот на современа уметност користат во куќата на town's театар, додека таа беше уништено за време на војната. Со години, овој сајт остана во урнатини пред Дали одлучи да изгради музеј овде за да покажат сета своја работа. Отворен во 1974 година, овој музеј отсекогаш се собраа од илјадници туристи и посетители љубопитни да се впие во шпанската уметност култура.

Популарни со разум и жешка точка меѓу туристите, музејот Дали покажа повеќе од 1.500 уметнички дела кои се разликуваат од сликите, 3 димензионални колажи, скулптури и цртежи на фотографии и резби, и многу повеќе. Тоа куќи многу Dali's чудат работа и интересни имагинација вклучува машински уреди, големи мурали и дневна соба со сопствени мебел што личи на лицето на Меј Запад кога се гледаат од одреден агол.

Музејот има мала збирка на работа од страна на други уметници како Ел Греко и Марсел Дишан. Таа, исто така се состои од посебна галерија посветена на работата на еден од Dali's пријатели, Антони Pitxot.

Ако времето дозволи, можете или да ја посетите Pubol или Жирона, која е само 25 минути возење со воз од Figueres. Ако сакате да се направи најдоброто од денот на патувањето, препорачуваме да стигнете таму во раните утрински часови. Можете да потрошите додека попладне земајќи ги во ремек-дела на Дали, тоа се надоврзе со релаксирана ручек и се стави крај на денот, со посета на замокот Pubol или прошетка по еврејски кварт во Жирона.

Како да одам таму:

Ако имате голема група и претпочитаат возење надолу или ако едноставно уживаат патот патувања, изнајмување на автомобил од Барселона во текот на денот ќе биде идеална опција. Тоа е краток и пријатно 1,5 часа возење до Figueres. Возот е добра алтернатива премногу со RENFE работи чести возовите на тој пат. Станица на возот во Figueres е само 15 минути пешачење од музејот. Кликни тука за да се провери распоред RENFE.

Каде да остане во Барселона:

Ако сте во потрага да остане во Барселона стан во центарот на градот, регрутирање на Las Ramblas стан во Барселона ќе биде добра опција. Или можеби би можеле да преферираат плажа стан во Барселона или нешто помалку бучна и повеќе станбени, како еден од Саграда фамилија станови стан во Барселона, од кои сите имаат лесен пристап со автобус или метро станицата RENFE на Paseo de Грација.

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во активности , Места и обележани , , . Обележувач на Permalink .

Оставете Одговор

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>