Палау де ла Музика фоајето бар

Sala-Cambra-пијано

Да, Палау де ла Музика Catalana е мора да се види кога во посета на Барселона. Секој ден стотици луѓе доаѓаат на портите на Barrio de Сант Пере да се добие слика на импресивен фасада. Тешка задача, бидејќи зградата не се отвори излез на плоштад, но излез на неколку метри широк Сант Пере МЕД Alt Стрит, принудувајќи да се свитка вратот да му се восхитуваат, и ограничување на добар шут само на оние кои поседуваат висок оптика квалитет, но сепак. Ќе зборуваме за архитектура друго време.

Денес би сакал да предложам алтернатива посета / уживање на овој прекрасен модернистичка зграда, која се наоѓа на само една кратка прошетка од многу од централната апартмани Барселона. Во оваа сензационен август има е музички фестивал кој се случува во Палау наречен Мас Мас јас со повеќе од 160 закажани концерти, кои се движат од класичната на хип хопот, од фламенко да диџеи, џез и светската музичка кросовери. Деликатеси за сите непца, големи имиња и нови откритија. Покрај редовните концерти, организаторите предложи концептот на "таблети": триесет минути концерти во прекрасниот Комора сала. Видовме многу среќни лица, пред неколку дена ужива на свирка на барокниот виолончелист Саша Agranov со Гвинеја Бисао пејачка текстописец MU. На мали овални сала е вистинско доживување: совршена акустика, дрво шарм и модернистички стакло ornates. По концертот, тоа е само нормално за да се закачам меѓу домот фоајето бар и тераса. Цените на пијалоците и предјадења се само малку поскапи од редовните бар, но во голема мера се компензира на ноќта времето шармот на модерната крстосница која го одделува од прилив на Виа Layetana. Како паѓа ноќта, што ќе се чувствуваат повикани да се занесе во оваа атмосфера за малку подолго ...

Најблиската метро пристап до Палау де ла Музика Catalana е L1 Urquinaona, која се наоѓа во близина на Плаза Каталонија и не е далеку од Las Ramblas. За повеќе информации посетете www.palaumusica.org.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Барови и Ноќен живот, настани, Старт и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>