3 барови за најдобар Patatas Bravas

Patatas_bravas

Patatas bravas е кралица на предјадења цела Шпанија, а исто така во Барселона. Не постои бар, од предградието на високата класа Barrios од главниот град каталонски, што не вклучува ова јадење во своите предјадења мени. Кој рече дека, само мал број на барови и ресторани го заслужија со рака трипер од водич книги и храна критичари за начинот на кој тие се подготви овој едноставен и сакана деликатес. И тие не се сите модерни или глуми познати готвачи. Напротив, многу од нив се семејството ресторани со само еден многу искуство во пржење право и правење сосови кои се само тоа малку подобро (и посилни и неспокојот и позачинет) од бар на другата страна на патот ... Да дојдеме до знаете три од овие истакнати patatas bravas одлуки во нашето седиште, ла Barceloneta.

Jai-CA
Наоѓа во близина на плажа апартмани во Барселона, Дже-CA да ги направи помали од стандардните сече, добро и крцкава и се служи со мајонез и салса Брава дека граничи малку кон кечап за безбедноста на најчувствителните јазици. Сепак, тие се unmissable заедно со 4, 5 или 6 други мали чинии. Да, затоа што штом ќе стигнете до Дже-CA, вие сте таму да остане. Тоа е тешко да се добие маса или убаво столче место во барот, но еднаш во вас ќе биде веројатно да се занесе со часови. На огромен избор на риба предјадења и уникатен амбиент го прават овој бар омилен меѓу локалното население (од сите возрасти, вклучувајќи и пензионирани рибарите) и посетители, па затоа ќе мора да бидете трпеливи. И ако може да се добијат слатка тераса на тротоар, алал да му е! Ние никогаш не го направи!
C / Ginebra, 13 (Barceloneta). Telf:. 93 319 50 02

Bitácora.
Неодамна реновиран, овој бар се префрли од весели таверна за локалните докторанти на весели таверна за локалните докторанти со малку повеќе дизајн. На долги дрвени маси што ја негуваше пријателство се заменети со мали, стилски оние, но тие не се корумпирани добредојде дух и квалитет на храна има дури и подобри. На Bitácora тие се посебна грижа со сосови. Тие им служат на bravas со темна и вкусна салса направен од домати soffritto и домашна мајонез и компири се исечени и зачинет со билки. Совршен да ја придружува други мора да haves таму: аспарагус Tempura и boquerones (свежа сардината) en зачувувањето. Уживајте во оцет нијанси во овие три јадења во нејзината потполност!
А силна точка на овој бар е назад тераса, пријатен двор во сенка за совршена, резервирани назад TAPA време со неколку пријатели.
C / Балбоа, 3 (Barceloneta) Telf:. 93 319 11 10

La Bombeta
Како што името вели, специјалниот TAPA тука е "бомба", еден џамбо croqueta со месо и besciamelle често служи со истиот лут сос користи за bravas, па се земе предвид!
Но patatas bravas се добри премногу, со мазна alioli и енергична зачинета сос. La Bombeta е еден ресторан се наоѓа многу блиску до Passeig Џоан де Borbó (пристаништето). Тоа значи дека во лето тоа не е ретко да има да се редат да се седи. За полесен пристап до овие unmissable предјадења третира, многу од Стан морето Барселона поглед апартмани во Барселона се само една кратка прошетка од La Bombeta.
C / la Maquinista, 3 Telf:. 93 319 94 45

Сакате да бидете patatas bravas дома?

Уживајте во оваа богата и едноставен TAPA дома! Сите што треба да направите е да се исецка средни компири во неправилни коцки и ги фрлаат во солена вода што врие за неколку минути. Овој процес ќе помогне да се создаде познатиот крцкава / тендер текстура. Нека се исуши на чиста крпа потоа длабоко пржете ги во маслиново масло додека тие се златни. Им служат на чинија и нежно се прелива мајонез или alioli (лук мајонез) и салса Брава, која е сос врз основа на сос од домати, оцет и чили пиперки. Можете да го најдете во продавници и супермаркети, но лесно можете да ја замените со зачинета мексикански сосови. Не "микс" на сосови; нека се вклопуваат сам залак по залак додека тие достигнат совршена комбинација.

Submit to StumbleUpon http://www.welcome-to-barcelona.com/wp-content/uploads/2011/08/20061226163803-150x150.jpg Digg This Submit to reddit

За Стан Барселона

Стан Барселона е една од водечките стан за изнајмување компанија со седиште во Барселона. Тие имаат над 650 Барселона апартмани за изнајмување за краткорочни и долгорочни престој, како и станови за продажба.
Овој запис беше објавен во Насловна , Ресторани и Храна и обележани , , , , . Обележувач на Линк .

Остави Одговори

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>