Францускиот бисер во Барселона

La Perla де Оро

Се вика "La Perla де Оро" (златна бисер), но на накит продаваат таму се сите за јадење. Оваа едноставна и шармантен агол на Франција само надвор Las Ramblas, всушност, е поранешен старата школа самопослуга дека париски Џулиен Готје трансформирани во лавовска класичен француски храна. Џулиен беше во љубов со ова место, кога тој беше на клиентот, и кога постарите сопственици во пензија - продавница е отворена во 1939 година - Џулиен и неговата сопруга се одлучат да го купат тоа. Двојката почит сочувани шанкот и прекрасната мермерни плочи на кое може да се провлекува и чека својот сендвич да биде подготвена со големо внимание. Да, затоа La Perla не е место за богати кујна, но за пиејќи вино, па дури и еден стар PICON Biere со убав reblochon и шунка или патка rillette и сендвич краставица со домашен леб.

Може да се избере од целосен спектар на сирење како мали chèvres (мини козјо сирење), Манстер, Mimolette, Свети Marcellin, а понекогаш дури и на силно stinky Livarot и други деликатеси од Паис Слоновата Auge во Нормандија. Францускиот иселениците можат да добијат своите хард-да-најдам омилени како вкусни confit де Canard или конзервирана cassoulet, или дури само на едноставни работи како солени путер или Orangina, за тоа вкус на дома. Во Париз, место како ова ќе биде веројатно отценети "трендовски шик" и се прескапи, но се наоѓа во Raval на Барселона, тоа е лесно достапен од било Ramblas стан во Барселона и резервирани назад место да имаат појадок, ручек или навечер закуски. И да се зборува на добри зделки, секојдневни 07:00-21:00 може да уживаат во среќен час за 3 € пијалок со две слободни предјадења.

La Perla де Оро
С / Unio 34, 08001 Барселона
Тел. 93 301 56 39
Фејсбук

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Старт , Ресторани и Храна и обележани , , , , . Обележувач на Линк до .

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>