Камп Ноу Барселона

FCB


Една од најсилните аспекти на шпанската култура е нивната страст за фудбал (фудбал). Барселона има еден од најпознатите фудбалски тимови во светот. Нема да има сомневање дека при одење низ улиците на Барселона, ќе видите повеќе од една Барселона дрес, прикажување на богатите сини и црвени ленти. Да се ​​биде фан на Барселона фудбалски тим е избран животен стил полн со овации и возбуда.

Играта и тимот може да биде прифатена во Museu дел ФК Барселона и на Ноу Камп стадионот, каде што тимот игра. Тоа е најпосетуван музеј на Барселона и е мора да се види за љубителите на убавото игра. На стадионот може да се одржи до 100.000 навивачи, што го прави најголем стадион во Европа, а 11-та по големина во светот. Навивачи можат да, без сомнение, да научат зошто овој клуб е "повеќе од клуб" (МОН que un клубот), тука со Камп Ноу искуство.

Изградбата започна во март 1954 година и конечно беше завршена во септември 1957 година. Во тоа време, капацитетот беше 60.000 Барселона навивачи, и оттогаш се проширила и во капацитет тоа што има денес. Таа се користи за фудбалски натпревари, се разбира, но исто така и за светски познати настани како во 1982 ФИФА Светско Првенство и финалниот натпревар од 1992 Летни олимписки игри.

Фановите можат да го посетат Ноу Камп стадион и имаат свои Камп Ноу искуство. Може да се види од областа на кои победи се направени, и тие исто така можат да го посетат Museu дел Барселона за да дознаете историјата на стадионот и тим. Ова е местото каде обожавателите ќе можат вистински да се зајакне нивната љубовна врска со играта.

Подолу е корисни информации за планирање од вашиот Камп Ноу Искуство:

Работното време:

Понеделник-сабота: 10:00-20:00 (4-ти април-9-ти октомври), со последната тура до еден час пред музејот се затвора. Остатокот од годината на Музејот е достапна 10:00-18:30.

Неделите и државни празници: 10:00 - 14:30, со последната тура до еден час пред Музејот се затвора.

Во деновите на Лигата на шампионите и натпреварите на стадионот: Во деновите на Лигата на шампионите натпревари во стадион, од 10:00-15:00 - Камп Ноу турнеја не е достапна.

Цени за Камп Ноу Искуство:

Цени 2011 Камп Ноу Искуство
Возрасни 22 €
Деца (0-5 години) Бесплатно
Младите (6-13 години) 16,50 €
Поддржувачите clubes, пензионерите и студентите 16,50 €
Големото семејство (потребно е да го претстави документација) 16,50 €
Членови Бесплатно

Билетот е за Музејот, во посета на Ноу Камп стадионот, и на мултимедијалниот област.

Исто така постојат и аудио водичи на располагање (Каталонски, Шпански, Англиски, Француски, Италијански, Германски, и холандски).

Ако имате било какви повеќе прашања или сакате повеќе информации, можете да одите на веб страната FCBarcelona за повеќе информации на Камп Ноу искуство.

Сакате да на посетата на Камп Ноу? Регрутирање на Барселона стан е добар начин да уживаат во град со поголема приватност од еден хотел. Стан Барселона има голема специјални понуди од луксузни апартмани во Барселона , плажа апартмани во Барселона , и тие исто така имаат станови во близина на Камп Ноу. Искористете ги предностите на оваа можност да го истражуваат нова област во Барселона. Покрај тоа, одличен начин да го планирате вашиот совршен патување, со изнаоѓање на голем град увид проверете: Фејсбук фан страници на станови во Барселона .

Фејсбук Твитер Скопје Вкусни Број на гласови Digg Reddit E-mail
Овој запис беше објавен во Активности , Места и обележани , , , , . Обележите Линк .

Остави Одговори

Твоја е-маил адреса нема да бидат објавени. Потребните полиња означени со *

*

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>