Сакате да научите некои шпански во Барселона, Шпанија?

Дали сакате да патуваат во Барселона, но не знаете еден збор на шпански? Еве некои корисни, секојдневните зборови и фрази, кои ќе ви овозможи да направите сите од активностите кои Барселона има да понуди.

Hola- Здраво

Буенос Días- Добро утро

Буенос Tardes- Добар ден

BUENAS Noches- Добра вечер

Adiós- Good-bye

Хаста luego- се видиме подоцна

Хаста mañana- се видиме утре

¿Que tal / ¿Комо ESTA? - Како си?

Биен, ¿y tu - Добро, а ти?

¿Que хора es - Колку е часот?

Пор favor- Ве молиме

Gracias- Ви благодариме

Де nada- Вие сте добредојдени

Mañana- Утре / утро

Tarde- попладне

Noche- ноќ

Ayer- Вчера

Hoy- Денес

ESTA bien- Добро е / се е во ред

¿Habla Ingles? - Зборувате ли англиски?

Не entiendo ... - Не ми е јасно

Grande- Големи

Pequeño- Мали

¿Tiene ... - Дали имате ...?

Entrada- Најави

Salido- Егзит

Abierto- отворено

Cerrado- Затворена

¡Ayuda - Помош!

¡Ал ladrón - арамија!

¿Dónde ESTA ел baño - Каде е тоалетот?

Мене gustaría ... - Јас би сакал ...

Esto / Eso- Ова / Дека

Estoy perdido- Јас сум изгубени

¿Dónde ESTA ... - Каде е ...?

Pérdon ... - Извинете ...

Derecha- Право

Izquierda- Лево

Derecho- директно на

¿Cuánto Cuesta? - Колку е тоа?

¿Acepta Лас tarjetas кредитни карти - Дали прифати кредитни картички?

¿Ла cuenta, Пор корист - Предлог-законот, ве молам?

Desayuno- Појадок

Almuerzo- ручек

Cena- Вечера

Agua- вода

Cerveza- пиво

Вино (Roja / blanco) - вино (црвено / бело)

Со овие зборови и фрази, ќе бидете во можност да се добие околу Барселона со повеќе леснотија. Постои голема популација на луѓе кои можат да зборуваат англиски јазик во Барселона, но со овие зборови и фрази, може да се живее и зборува како на локалното население.

Барселона е вистински рај за сите кои сакаат да ги откријат нејзините богатства. Ако се обидуваш да се најде сместување, изнајмување на стан Барселона е одличен начин за да се види на градот. Секогаш можете да најдете Барселона стан специјални понуди без разлика дали е на плажа стан во Барселона што го барате, или нешто повеќе во центарот на градот. Ги искористат предностите на оваа можност да се истражуваат Барселона!

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во активности , дома и обележани , , . Обележувач на Permalink .

Оставете Одговор

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>