Parc del Laberint Слоновата Хорта во Барселона

Parc_del_Laberint_de_Horta_Barcelona

Совршено место за да избега од бучава и наплив на градот е на Parc del Laberint Слоновата Хорта. Тоа е најстариот парк во Барселона, а се наоѓа во област Хорта-Guinardó. Се наоѓа над градот, каде што воздухот е поладен и почиста, паркот вклучува тематски градини, водопади, и мал канал.

Паркот се наоѓа во поранешниот имот на семејството Desvalls, и да работат на прекрасните градини започна кон крајот на 18 век. Градбите во семејството се уште се таму за набљудување во рамките на паркот, вклучувајќи палатата DEVALLS. На крајот на 19-от век, имотот Desvalls стана место на социјални и културни настани, вклучувајќи ги и отворено настапи театарот. Тоа беше само во 1967 година дека семејството Desvalls предаден на паркот во текот на градот на Барселона, а јавноста може да почне ужива во романтична атмосфера и започнување на градините во 1971 година hig hlight на паркот е лавиринт лавиринт. Целиот парк има елементи на класичната митологија, но лавиринт е далеку од најголемите. На влезот од лавиринтот, постои резба што го отсликува митот за Тезеј и Минотаурот, приказната дека лавиринт претставува. Во оваа приказна, Тезеј плови до островот Крит, со цел да го убие полу-човек-полу-бик чудовиште, Минотаурот. Тезеј не можеше да стори оваа ужасна задача сам, сепак, и на убава принцеза на Крит, Аријадна, му даде некаква помош. Со цел да се дојде до Минотаурот, Тезеј ќе треба да одат преку лавиринт во кој живеел. Аријадна Тезеј даде нож, со цел да го убие чудовиште, и креирање на стринг, со цел да се најде својот пат за излез од лавиринтот. Резба на влезот го опишува дека трансакцијата помеѓу и Аријадна Тезеј. Иако овој лавиринт не е доволно голема за да се изгуби во за многу долго време, тоа е една авантура да се обиде да се најде во центарот на лавиринтот и да се вратам надвор. Во центарот на лавиринтот, има статуа го претставува бог, Ерос, богот на исконската сексуална љубов и убавина.

Иако лавиринт е најстариот познат дел од паркот, има толку многу повеќе да се ОК ЕЕ и да уживате. Паркот е составена од неколку различни тематски секции. Зад лавиринтот, постои структура со мирна базен и вода функција. Таму е исто така голем дел од паркот со мал канал, водопади, и други романтични откритија.

Со цел да се откријат на Parc del Laberint Слоновата Хорта, само се зелени (L3) метро линија до запирот Mundet. Од таму, тоа е на пет минути пешачење.

Ако сте во потрага да ја посетите Барселона и особено Parc del Laberint d'Horta, изнајмување на стан Барселона во центарот на градот е идеален за сите кои сакаат да ја посетите оваа неверојатна лавиринт, или било кој друг од главните туристичко места во Барселона. Вие исто така може да се резервира луксузни апартмани во Барселона и да го проверат многу Барселона стан специјални понуди. А одличен начин за изнаоѓање на градот увид се приклучи на Фејсбук фан страници на апартмани во Барселона.
Стане дете повторно и да ја посетите Parc del Laberint Слоновата Хорта со вашето семејство и пријатели и да уживаат во убавиот ден во Барселона, Шпанија!

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во места и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>