Коста Брава

Spain_costa_brava

Избега на совршен одмор во Коста Брава, на брегот на провинцијата каталонски Жирона. Откријат неверојатен своите погледи на природата и живиот свет од прекрасните плажи на позадината на планините.

Исто така познат како "Диви Коска", овој крајбрежен регион се протега на околу 200 километри североисточно од Барселона на француската граница. Тоа е страшно дестинација за одмор со се лесно достапни од Барселона. Коста Брава, има некои од најдобрите плажи во светот со својата златна песок, карпести гребени, и кристално чистата вода на Средоземното Море. Релаксираат на бројни плажи долж брегот или се причестуваат во многу авантуристички активности Коста Брава има да понуди, вклучувајќи нуркање, едрење, планинарење, голф, и многу повеќе.

Cadaqués е една од најпознатите историски места во Коста Брава. Ова мало крајбрежно село е скриен за мирен искуство на прекрасната убавина. Подалеку одредување на брегот се популарните плажи вклучувајќи Lloret de Mar, L'Estarit и Плаја де Aro. Коста Брава има многу изолирани плажи и заливите дека може да се постигне со пешачки патеки по должината на брегот.

Ако доаѓате во Барселона и се планира да се патува во Коста Брава, регрутирање на Барселона стан, особено во поглед на морето стан во Барселона, е добар начин за да се види на city's неверојатни глетки и исто така имаат лесен пристап до транспорт до Коста Брава. Sarfa кандидира автобуси до некои од Коста Brava's најубавите области како што се Cadaqués и Tossa del март

Коста Брава е исто така дом на славниот надреалист уметник Салвадор Дали. На мал залив во близина на Cadaqués Portlligat е местото каде што на Дали работеле и живееле за многу години од својот живот. На Дали, Театар-музеј се наоѓа во Figueres и има многу од Dali's истакнати уметнички дела од детството.

За повеќе дневна посета на идеи и големиот град увид проверете Апартман Barcelona's Фејсбук страница.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во места и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>